Цікаве
Хвороба Аддісона
Хвороба Аддісона є рідкісним станом, при якому наднирники, розташовані поблизу нирок, не виробляють достатньо гормону під назвою кортизол, який допомагає організму використовувати білки, вуглеводи та жири, допомагає підтримувати кров’яний тиск і серцево-судинну функцію, а також контролює запалення.
При іншій формі захворювання гормон гіпофіза «вимикає» вироблення кортизолу. Найпоширенішою причиною є те, що імунна система організму помилково атакує наднирники. Інші причини включають інфекції, такі як ВІЛ, рак, хірургічне втручання, променева терапія та спадковість. Симптоми включають втому, слабкість, втрату ваги, потемнілу шкіру, тягу до солі та діарею. Лікування включає ліки для заміни кортизолу та альдостерону, які організм не може виробляти самостійно.
Що таке хвороба Аддісона?
Один із способів утримання організму в рівновазі - це використання хімічних посередників, які називаються гормонами, для регулювання різних функцій. Трохи над кожною з нирок є маленький наднирник. Ці залози створюють гормони, необхідні для здорового життя. Коли вони виробляють недостатню кількість цих гормонів, наслідком стає хвороба Аддісона.
Хвороба Аддісона рідкісне захворювання. Лише один із 100 000 людей має його. Це може статися в будь-якому віці як у чоловіків, так і у жінок. Люди з хворобою Аддісона можуть вести нормальне життя, доки вони приймають ліки.
При хворобі Аддісона, яка називається первинною недостатністю надниркових залоз, наднирники не виробляють достатньо гормону, який називається кортизолом, або, рідше, спорідненого гормону під назвою альдостерон.
Найважливіша функція кортизолу - допомогти організму реагувати на стрес. Він також допомагає регулювати використання вашим організмом білків, вуглеводів і жирів; допомагає підтримувати артеріальний тиск і роботу серцево-судинної системи; і контролює запалення.
Альдостерон допомагає вашим ниркам регулювати кількість солі і калію в організмі, регулюючи об’єм крові і тримаючи кров’яний тиск під контролем. Коли рівень альдостерону падає занадто низько, ваші нирки не можуть підтримувати рівень солі в рівновазі. Це, в свою чергу, призводить до зниження артеріального тиску.
Що викликає хворобу Аддісона?
Більшість випадків хвороби Аддісона є результатом проблеми з самими наднирниками (первинна недостатність надниркових залоз). На аутоімунне захворювання припадає 70% хвороб Аддісона. Це відбувається, коли імунна система організму помилково атакує наднирники. Ця аутоімунна атака руйнує зовнішній шар залоз.
Тривалі інфекції, такі як туберкульоз, ВІЛ та деякі грибкові інфекції, можуть пошкодити надниркові залози. Ракові клітини, які поширюються з інших частин тіла до надниркових залоз, також можуть викликати хворобу Аддісона. Хоча це рідко, наднирники можуть бути пошкоджені в результаті бактеріальної інфекції.
Рідше наднирники можуть уражатися «вторинною недостатністю надниркових залоз», яка спричинена проблемою з гіпофізом, або «третинною недостатністю», яка є проблемою з гіпоталамусом, обидва розташовані в центрі мозку. Ці залози виробляють гормони, які діють як перемикач і можуть вмикати або вимикати вироблення гормонів в іншій частині тіла. Гормон гіпофіза під назвою АКТГ є перемикачем, який включає вироблення кортизолу в надниркових залозах. Якщо рівень АКТГ занадто низький, наднирники залишаються у вимкненому положенні.
Іншою причиною вторинної надниркової недостатності є тривале або неправильне застосування стероїдних гормонів, таких як преднізолон. Менш поширеними причинами є пухлини гіпофіза та пошкодження гіпофіза під час операції або опромінення.
Частою причиною третинної недостатності є тривале або неправильне застосування стероїдних гормонів, таких як преднізолон. Причини вторинної надниркової недостатності включають пухлини гіпофіза та пошкодження гіпофіза під час операції або опромінення.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!