МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Що таке аутизм?

Аутизм, також званий розладом аутичного спектру (ASD), є складним станом, який включає проблеми зі спілкуванням і поведінкою. Це може включати широкий спектр симптомів і навичок. Розлади можуть бути незначною проблемою або інвалідністю, які потребують постійного догляду в спеціальному закладі.

Люди з аутизмом мають проблеми зі спілкуванням. Їм важко зрозуміти, що думають і відчувають інші люди. Через це їм важко висловлюватися словами або за допомогою жестів, міміки та дотиків.

Діти з аутизмом можуть мати проблеми з навчанням. Їхні навички можуть розвиватися нерівномірно. Наприклад, вони можуть мати проблеми зі спілкуванням, але вони надзвичайно добре володіють мистецтвом, музикою, математикою або пам’яттю. Через це вони можуть бути особливо успішними в тестах аналізу або вирішення проблем.

Зараз більше дітей діагностують аутизм, ніж будь-коли раніше. Але останні цифри можуть бути вищими через зміни в способі діагностики, а не через те, що більше дітей мають захворювання.

Які ознаки аутизму?

Симптоми аутизму зазвичай з’являються до того, як дитині виповниться 3 роки. Деякі діти мають ознаки з народження.

Загальні симптоми аутизму:

  • Відсутність зорового контакту
  • Вузьке коло інтересів або інтенсивний інтерес до певних тем
  • Робити щось знову і знову, наприклад, повторювати слова або фрази, погойдуватися вперед-назад або повертати важіль
  • Висока чутливість до звуків, дотиків, запахів або видовищ, які іншим людям здаються звичайними
  • Не дивлячись і не слухаючи інших людей
  • Не дивитися на речі, коли інша людина вказує на них
  • Не хоче, щоб тримали на руках або обіймали
  • Проблеми з розумінням або використанням мови, жестів, міміки чи тембру голосу
  • Розмова співочою піснею, плоскій або роботизованим голосом
  • Проблеми з адаптацією до змін у рутині

Деякі діти з аутизмом також можуть мати судоми. Вони можуть початися не раніше підліткового віку.

Які бувають типи розладів аутичного спектру?

Колись ці типи вважалися окремими умовами. Тепер вони підпадають під ряд розладів спектру аутизму:

  • Синдром Аспергера. Ці діти не мають проблем з мовою; насправді вони, як правило, набирають середні або вище середнього бали на тестах на інтелект. Але вони мають соціальні проблеми та вузьке коло інтересів.
  • Аутистичний розлад. Саме про це думає більшість людей, коли чують слово «аутизм». Це стосується проблем із соціальними взаємодіями, спілкуванням та грою у дітей до 3 років.
  • Дезінтегративний розлад у дитинстві. Ці діти мають типовий розвиток протягом принаймні 2 років, а потім втрачають частину або більшість своїх комунікативних та соціальних навичок.
  • Поширений розлад розвитку (PDD або атиповий аутизм). Лікар може використовувати цей термін, якщо дитина має певну аутичну поведінку, як-от затримку соціальних і комунікаційних навичок, і не вписується в іншу категорію.

Що викликає аутизм?

Чому виникає аутизм, не зрозуміло. Це може виникнути через проблеми в частинах вашого мозку, які інтерпретують сенсорні дані та обробляють мову.

У хлопчиків аутизм зустрічається в чотири рази частіше, ніж у дівчат. Це може статися у людей будь-якої раси, етнічної належності чи соціального походження. Дохід сім’ї, спосіб життя чи рівень освіти не впливають на ризик аутизму дитини. Але є деякі фактори ризику:

  • Аутизм зустрічається в сім’ях, тому певні комбінації генів можуть підвищити ризик для дитини.
  • Дитина з старшими батьками має вищий ризик аутизму.
  • Вагітні жінки, які піддаються впливу певних наркотиків або хімічних речовин, таких як алкоголь або протисудомні препарати, частіше мають дітей-аутистів. Інші фактори ризику включають порушення обміну речовин у матері, такі як цукровий діабет та ожиріння. Дослідження також пов’язують аутизм з нелікованою фенілкетонурією (також званою ФКУ, метаболічним розладом, спричиненим відсутністю ферменту) та краснухою.

Як діагностується аутизм?

Може бути важко поставити точний діагноз аутизму. Треба зосередиться на поведінці та розвитку.

Для дітей діагностика зазвичай складається з двох кроків.

Скринінг розвитку скаже, чи ваша дитина в курсі основних навичок, таких як навчання, розмова, поведінка та рух. Експерти пропонують обстежувати дітей на ці затримки розвитку під час регулярних оглядів у віці 9 місяців, 18 місяців і 24 або 30 місяців. Діти регулярно перевіряються спеціально на аутизм під час 18- та 24-місячних оглядів.
Якщо ваша дитина виявляє ознаки проблеми на цих оглядах, їй знадобиться більш повна оцінка. Це може включати тести слуху та зору або генетичні тести. Деякі психологи також можуть провести тест, який називається розкладом діагностичного спостереження за аутизмом (ADOS).

Якщо не діагностували аутизм у дитинстві, але ви помітили у дитини ознаки чи симптоми - зверніться до лікаря!

Як лікують аутизм?

Немає ліків від аутизму. Але раннє лікування може значно змінити розвиток дитини з аутизмом. Якщо ви думаєте, що у вашої дитини є симптоми РАС, повідомте лікаря якомога швидше.

Те, що підходить одній людині, може не працювати для іншої. Сімейний лікар повинен пристосувати лікування для вашої дитини.

Два основних види лікування:

  • Поведінкова та комунікаційна терапія, щоб допомогти зі структурою та організацією. Прикладний аналіз поведінки (ABA) є одним із цих методів лікування; воно сприяє позитивній поведінці і перешкоджає негативній поведінці. Трудова терапія може допомогти з такими життєвими навичками, як одягатися, їсти та спілкуватися з людьми. Сенсорна інтеграційна терапія може допомогти тим, хто має проблеми з дотиком або з видами чи звуками. Логопедія покращує комунікативні навички.
  • Ліки, які допомагають при симптомах РАС, як-от проблеми з увагою, гіперактивність або тривожність.

 

Додаткові методи лікування можуть допомогти покращити навички навчання та спілкування у деяких людей з аутизмом. Додаткова терапія включає музику, мистецтво або терапію тваринами, катання на конях і навіть плавання з дельфінами.

Будьте обережні зі зміною раціону вашої дитини

Немає впевнених доказів того, що спеціальні дієти допомагають дітям з РАС. Аутизм - це складне захворювання мозку. Хоча може здатися, що відмова від певних продуктів може полегшити симптоми вашої дитини, насправді це може завдати більше шкоди.

Наприклад, у дітей з аутизмом кістки часто тонші. Молочні продукти містять поживні речовини, які зміцнюють кістки. Дослідження білка в молочних продуктах під назвою казеїн показали, що багато дітей діяли так само, незалежно від того, їли вони продукти з цим білком чи ні. Їхні симптоми аутизму не змінилися якось помітно.

Деякі дані показують, що люди з аутизмом можуть мати низький рівень деяких вітамінів і мінералів. Це не викликає розлади аутичного спектру. Але можуть бути запропоновані добавки для покращення харчування. Вітамін B і магній є двома добавками, які найчастіше використовуються для людей з аутизмом. Але люди можуть передозувати ці вітаміни, тому слід уникати мегавітамінів.

Однак деякі зміни в дієті можуть допомогти з деякими симптомами аутизму. Наприклад, харчова алергія може погіршити проблеми з поведінкою. Видалення алергену з раціону може покращити проблеми з поведінкою.

Важливо те, що дієта дитини повинна підтримувати її специфічні потреби в харчуванні та симптоми РАС.

Деякі діти з аутизмом мають проблеми з травленням, такі як запор, біль у животі або нудота та блювота.

І пам’ятайте, що потреби в харчуванні змінюються з часом. Дієтолог вашої дитини допоможе вам переконатися, що продукти, які вони їдять, все ще задовольняють їхні потреби, коли вони стають старшими.

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!