Цікаве
Родимки, Лентиго, Веснянки, Себорейний кератоз
Існує декілька уражень шкіри, які є дуже поширеними та є доброякісними (не раковими). Ці стани включають родимки, веснянки, плями на шкірі, доброякісні лентигіни та себорейний кератоз.
Родимки
Родимки — це новоутворення на шкірі, які зазвичай мають коричневий або чорний колір. Родимки можуть з’явитися будь-де на шкірі, окремо або групами.
Більшість родимок з'являються в ранньому дитинстві і протягом перших 25 років життя людини. Нормально мати від 10 до 40 родимок у дорослому віці.
З роками родимки зазвичай змінюються повільно, стаючи піднятими та/або змінюючи колір. Іноді в родимці з’являються волоски. Деякі родимки можуть зовсім не змінюватися, а інші можуть з часом повільно зникати.
Що викликає родимку?
Родимки виникають, коли клітини шкіри ростуть у кластері, а не поширюються по шкірі. Ці клітини називаються меланоцитами, і вони утворюють пігмент, який надає шкірі її природний колір. Родимки можуть темніти після перебування на сонці, у підлітковому віці та під час вагітності.
Види родимок
Вроджені невуси - це родимки, які присутні при народженні. Вроджені невуси зустрічаються приблизно у однієї людини зі 100. Ці родимки дещо частіше переростають у меланому (рак), ніж родимки, які з’являються після народження. Слід перевірити родимку чи веснянку, якщо вони мають діаметр більше, ніж гумка олівця, або мають будь-які ознаки ABCDE меланоми.
Диспластичні невуси — це родимки, які зазвичай більші за середні (більші за гумку олівця) і мають неправильну форму. Вони, як правило, мають нерівномірний колір із темно-коричневими центрами та світлішими нерівними краями. Ці невуси дещо частіше перетворюються на меланому. Насправді люди, які мають 10 або більше диспластичних невусів, мають у 12 разів більший шанс розвитку меланоми, серйозної форми раку шкіри. Будь-які зміни в родимці повинні бути перевірені дерматологом для оцінки раку шкіри.
Як дізнатися, чи є родимка раком?
Переважна більшість родимок не небезпечні. Родимки, які з більшою ймовірністю є раковими, це ті, які виглядають інакше, ніж інші існуючі родимки, або ті, які вперше з’являються після 25 років. Якщо ви помітили зміни кольору, висоти, розміру або форми родимки, вам слід звернутися до дерматолога. Ви також повинні перевірити родимки, якщо вони кровоточать, сочяться, сверблять або стають чутливими чи болючими.
Розгляньте шкіру в дзеркалі або попросіть когось допомогти вам. Зверніть особливу увагу на ділянки шкіри, які часто піддаються впливу сонця, такі як руки, руки, груди, шия, обличчя, вуха, ноги та спина.
Якщо родимка не змінюється з часом, немає причин для занепокоєння. Якщо ви бачите будь-які ознаки зміни наявної родимки, якщо у вас є нова родимка або якщо ви хочете видалити родимку з косметичних причин, зверніться до свого дерматолога.
Наступні є важливими характеристиками, які слід враховувати при дослідженні родимок. Якщо родимка має будь-який із перелічених нижче ознак, негайно зверніться до дерматолога. Це може бути раковим.
- Асиметрія. Одна половина родимки не збігається з іншою половиною.
- Кордон. Межі або краї родимки нерівні, розмиті або нерівні.
- колір. Колір родимки неоднаковий або має відтінки коричневого, коричневого, чорного, синього, білого або червоного.
- Діаметр. Діаметр родимки більший за гумку олівця.
- Еволюція. Родимка змінює розмір, форму або колір.
Меланома є формою раку шкіри. Найчастіше меланома у чоловіків локалізується на грудях і спині, а у жінок – на гомілці. Меланома є найпоширенішим раком у молодих жінок.
Як лікують родимки?
Якщо дерматолог вважає, що родимка потребує додаткової оцінки, він зробить біопсію, збривши або вирізавши всю пляму, щоб її можна було оцінити під мікроскопом. Це проста процедура. (Якщо дерматолог вважає, що родимка може бути раковою, розрізання родимки не призведе до поширення раку.)
Шкірні мітки (акрохордони) — це дуже поширені доброякісні новоутворення на шкірі, які зустрічаються приблизно у половини всіх дорослих людей. Невідомо, що їх викликає, але вважають, що головною причиною є подразнення або тертя шкіри. Зазвичай вони тілесного або коричневого кольору. Шкірні мітки частіше виникають у людей із надмірною вагою або цукровим діабетом, а також у людей із сімейною історією шкірних міток.
Якщо виявиться, що родимка ракова, дерматолог виріже всю родимку або рубець з місця біопсії, вирізавши всю область і обідок нормальної шкіри навколо нього, і зашить рану.
Шкірна мітка — це невеликий клапоть тканини, який звисає зі шкіри сполучною ніжкою. Шкірні мітки не небезпечні. Зазвичай вони знаходяться на шиї, грудях, спині, під пахвами, під грудьми або в паховій області. Найчастіше плями на шкірі з’являються у жінок, особливо з набором ваги, і у літніх людей.
Шкірні мітки зазвичай не викликають болю. Однак вони можуть дратуватися будь-чим, наприклад одягом, прикрасами чи шкірою що треться об них.
Як лікуються шкірні мітки?
Дерматолог може видалити пляму на шкірі, зрізавши її скальпелем або ножицями, за допомогою кріохірургії (заморозивши) або електрохірургії (випаливши електричним струмом).
Лентиго
Синдром множинного лентигіна — це дуже рідкісне спадкове захворювання, яке виявляється чорними або темно-коричневими плямами на шкірі, включно з шиєю та головою. Також званий синдромом Леопарда або синдромом Нунана, люди, уражені синдромом кількох лентигінів, також можуть відчувати втрату слуху та/або порушення роботи серця.
Лентиго (множина: lentigines) — це пляма на шкірі, яка темніша (зазвичай коричнева), ніж навколишня шкіра. Лентигіни частіше зустрічаються серед білих, особливо зі світлою шкірою.
Що викликає лентигіни?
Вплив сонця, здається, є основною причиною лентигінів. Лентигіни найчастіше з’являються на частинах тіла, які найбільше потрапляють на сонце, включаючи обличчя та руки. Деякі лентигіни можуть бути спричинені генетикою (сімейний анамнез) або медичними процедурами, такими як променева терапія.
Як лікують лентигіни?
Існує кілька методів лікування лентигін:
- Кріохірургія (заморожування)
- Лазерна хірургія
- Креми для шкіри, такі як ретиноїди та відбілювачі
Чи можна запобігти лентигінам?
Найкращий спосіб запобігти виникненню лентигінів — якомога довше триматися подалі від сонця, особливо між 10:00 і 14:00. Використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру дії з SPF 30 або вище, коли перебуваєте на вулиці, і носіть захисний одяг, такий як сорочки з довгими рукавами, штани та капелюх з широкими полями. Уникайте використання солярію.
Веснянки
Веснянки - це маленькі коричневі плями, які зазвичай зустрічаються на обличчі, шиї, грудях і руках. Веснянки надзвичайно поширені і не становлять загрози здоров'ю. Їх частіше можна побачити влітку, особливо серед людей зі світлою шкірою та людей зі світлим або рудим волоссям.
Що викликає веснянки?
Причини веснянок включають генетику та перебування на сонці.
Чи потрібно лікувати веснянки?
Оскільки веснянки майже завжди нешкідливі, немає необхідності їх лікувати. Як і у випадку з багатьма захворюваннями шкіри, краще уникати сонця якомога довше або використовувати сонцезахисний крем широкого спектру дії з SPF 30. Це особливо важливо, оскільки люди, на яких легко з’являються веснянки (наприклад, люди зі світлою шкірою), мають більшу ймовірність розвивається рак шкіри.
Якщо ви відчуваєте, що ваші веснянки є проблемою, або вам не подобається, як вони виглядають, ви можете прикрити їх макіяжем або розглянути певні типи лазерного лікування, лікування рідким азотом або хімічний пілінг.
Себорейний кератоз
Себорейний кератоз — це коричневі або чорні новоутворення, які зазвичай зустрічаються на грудях і спині, а також на голові. Вони походять з клітин, які називаються кератиноцитами. Розвиваючись, себорейний кератоз набуває бородавчастого вигляду. Зазвичай вони не призводять до раку шкіри.
Що викликає себорейний кератоз?
Причина себорейного кератозу невідома. З віком вони спостерігаються частіше.
Як лікують себорейний кератоз?
Себорейний кератоз нешкідливий і не заразний. Тому їх не потрібно лікувати.
Якщо ви вирішили видалити себорейні кератози, тому що вам не подобається, як вони виглядають, або через те, що вони постійно дратуються одягом, методи їх видалення включають їх відсікання, кріохірургію та електрохірургію.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!