МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Екзема. Що це? Види екземи. Причини екземи та фактори ризику

Екзема – це група станів, які викликають запалення або подразнення шкіри. Найпоширенішим типом є атопічний дерматит або атопічна екзема. «Атопічний» означає схильність людини до алергічних захворювань, таких як астма та поліноз.

Екзема вражає приблизно 10-20% немовлят і приблизно 3% дорослих і дітей. Більшість дітей переростають її до свого 10-річчя. Деякі люди продовжують мати симптоми на все життя.

Немає ліків, але більшість людей можуть керувати своїми симптомами шляхом лікування та уникнення подразників. Екзема не заразна.

Симптоми екземи

Екзема у всіх виглядає по-різному. Спалахи не завжди відбуваються в одній і тій же області.

Незалежно від того, яка частина шкіри уражена, екзема майже завжди свербить. Іноді свербіж починається ще до появи висипу.Шкіра може бути:

  • Червоною
  • Сухою
  • Тріщини зявитися
  • Шкіряста

Симптоми у немовлят

У немовлят свербляча висипка може призвести до утворення скоринок, переважно на обличчі та шкірі голови. Це також може статися на руках, ногах, спині та грудях.

Симптоми у дітей

Діти та підлітки зазвичай мають висип на згинах ліктів, за колінами, на шиї або на зап’ястях або щиколотках. Висип лущиться і стає сухою.

Симптоми у дорослих

Висип зазвичай з’являється на обличчі, тильній стороні колін, зап’ястях, руках або ногах.

Шкіра стає дуже сухою, товстою або лущиться. У людей зі світлою шкірою ці ділянки можуть спочатку почервоніти, а потім стати коричневими. У людей зі смаглявою шкірою екзема може впливати на пігменти шкіри, роблячи уражену ділянку світліше або темніше.

Види екземи

Екзема включає такі стани, як:

  • Атопічний дерматит. Це те, про що зазвичай говорять люди, коли кажуть «екзема». Це найпоширеніша форма, і нею страждають понад 7% дорослих американців. Це також пов’язано з іншими алергічними розладами, такими як астма та сінна лихоманка, і часто починається в дитинстві.
  • Контактний дерматит. Майже кожен отримує це в певний момент свого життя. Це відбувається, коли ваша шкіра стикається з чимось, що викликає висип. Тригер може викликати роздратування або алергічну реакцію. Тригери є унікальними для кожної людини і відрізняються в залежності від двох типів контактного дерматиту: Подразнюючий дерматит є більш поширеним видом і більш тісно пов’язаний з людьми з атопічним дерматитом. Тригери можуть включати засоби по догляду за шкірою, мило та миючі засоби, ювелірні вироби з нікелю та промислові хімікати, такі як розчинники та цемент. Алергічний дерматит загострюється, коли ваша шкіра контактує з чимось, на що у вас алергія. Поширені алергени включають отруйний плющ, нікель та інші метали, ароматизатори та косметичні засоби з ароматизаторами, гуму, латекс та консервант тимеросал. Деяким людям потрібне сонячне світло, щоб викликати реакцію.
  • Дисгідротична екзема. Це менш поширена, але більш складна форма екземи. Це викликає спалахи крихітних пухирів на долонях рук, підошвах ніг і бічних сторонах пальців. Це може бути спровоковано потовиділенням або подразниками, такими як метали.
  • Нейродерміт. Цей тип екземи, як правило, викликає лише один або два інтенсивних сверблячих плями, часто на потилиці, руці або нозі. Фактори ризику включають наявність іншої форми екземи, як-от атопічний або контактний дерматит, або просто дуже суха шкіра. Але це також пов’язано з деякими проблемами психічного здоров’я, такими як тривожний розлад і обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). Жінки у віці від 30 до 50 років мають вищі шанси захворіти, ніж інші люди.
  • Нумулярна екзема. Ця монетоподібна екзема часто з’являється після травми шкіри, як опік або укус комахи.З великою ймовірністю отримаєте нумулярну екзему, якщо ви або члени вашої родини страждаєте атопічним дерматитом, алергією або астмою.
  • Себорейний дерматит. Це відбувається на ділянках тіла з великою кількістю сальних залоз. Коли це на шкірі голови, це називається лупою. Себорейний дерматит, ймовірно, є результатом серйозної реакції на велику кількість дріжджів Malassezia, поширених організмів, на шкірі. Це також пов’язано з іншими шкірними захворюваннями, такими як псоріаз, акне та розацеа, а також з низкою інших захворювань.
  • Стазний дерматит. Цей тип зустрічається у людей, у яких поганий кровотік, як правило, в гомілках. На відміну від деяких інших типів екземи, ці бляшки не пов’язані з дефектними генами. Деякі звички способу життя також підвищують ризик, наприклад, надмірна вага і недостатня активність.

Причини екземи та фактори ризику

Експерти не впевнені, що саме викликає екзему. Речі, які можуть зробити це більш вірогідним, включають:

  • Реакція імунної системи на щось дратівливе
  • Проблеми в шкірному бар’єрі, які пропускають вологу і мікроби
  • Сімейний анамнез інших алергій або астми

Тригери екземи

У деяких людей спостерігаються спалахи і висипання у відповідь на такі речі, як:

  • Груба тканина
  • Відчуття занадто гарячого або холодного
  • Побутові товари, такі як мило або миючий засіб
  • Шерсть тварин
  • Респіраторні інфекції або застуди
  • Стрес
  • Піт

Діагностика екземи

Жоден тест не може виявити екзему. Лікар, поставить діагноз, подивившись на шкіру та задавши кілька запитань.

Оскільки багато людей з екземою також мають алергію, лікар може призначити деякі тести на алергію, щоб знайти подразники або тригери. Дітям з екземою особливо часто проводять тести на алергію.

Чи заразна екзема?

Ні. Ви не можете підхопити екзему від когось або передати її іншим. Екзема не означає, що шкіра інфікована або що вона поширюється від людини до людини. Деякі люди можуть припустити, що екзема може бути заразною, оскільки вона часто зустрічається в сім’ях. Але екзема може виникнути через кілька факторів, включаючи вашу імунну систему, ваші гени, навколишнє середовище та інші речі, які спричиняють порушення шкірного бар’єру.

Тим не менш, екзема може призвести до інфекцій шкіри від подряпин або тріщин. Це може зруйнувати бар’єр вашої шкіри проти бактерій та інших мікробів.

Лікування екземи

Метою лікування екземи є полегшення та запобігання свербіння, яке може призвести до інфекції.

Домашні засоби

Зволожуючі засоби. Креми та мазі знімають запалення і повертають воду в шкіру, щоб допомогти їй загоїтися.  Вазелін і мінеральне масло добре працюють, тому що вони утворюють щільний бар’єр на шкірі.

Продукти з гліцерином, молочною кислотою та сечовиною також можуть допомогти, оскільки вони допомагають втягувати воду в шкіру. Використовувати їх, коли шкіра волога, наприклад, після купання, щоб допомогти утримувати вологу.

Гідрокортизонові креми та антигістамінні препарати. Також можуть допомогти продукти, що відпускаються без рецепта, такі як гідрокортизоновий крем та антигістамінні препарати. Гідрокортизон – це стероїд, який допомагає уникнути почервоніння, свербіння та набряку. У магазині можна купити креми та лосьйони малої сили.  Безпечно наносити гідрокортизон на більшість частин тіла до чотирьох разів на день протягом до 7 днів, якщо ви не вагітні та не годуєте груддю. Тримайте його подалі від очей, прямої кишки та статевих органів.

Ліки від алергії, що продаються без рецепта, можуть не працювати добре при свербінні шкіри, викликаному екземою. Але антигістамінні препарати, які, як відомо, викликають сонливість.

Колоїдна вівсяна каша. Додайте цю дрібно подрібнену вівсяну кашу в теплу ванну.

Вологі обгортання. Коли екзема загострюється, змочіть марлю, бинти або шматочки м’якого одягу в прохолодній воді і покладіть їх на шкіру. Прохолода зніме свербіж, а волога допоможе кремам або лосьйонам працювати ще краще. Обережно покрийте ділянку сухим шаром (наприклад, піжами) і залиште на кілька годин або на ніч.

Кам'яновугільний дьоготь. Ваш лікар може запропонувати продукт з кам’яновугільною смолою. Кам’яновугільна смола лікує екзему та інші проблеми зі шкірою більше 2000 років. Хоча це брудно і багатьом людям не подобається сильний запах, він може допомогти заспокоїти шкіру.

Лосьйон з каламіном можна покласти в холодильник і допоможе швидко зняти свербіж.

Ліки

Лікар може призначити креми та мазі з кортикостероїдами, щоб полегшити запалення. Якщо територія заражена, вам потрібні антибіотики.

Інші варіанти включають лікування дьогтем (хімічні речовини, що зменшують свербіж), фототерапію (з використанням ультрафіолетового світла) і препарат циклоспорин.

FDA схвалило два ліки, які називаються місцевими імуномодуляторами (TIM) для лікування екземи легкого та середнього ступеня тяжкості. Крем Elidel і мазь Protopic діють, змінюючи реакцію імунної системи, щоб запобігти спалаху. Вони можуть зменшити запалення і свербіж.

FDA попередила лікарів бути обережними з Elidel і Protopic через побоювання щодо ризику раку. Ці два продукти також містять попередження FDA про «чорну скриньку» на упаковці, щоб попередити лікарів і пацієнтів про ці потенційні ризики. Попередження радить лікарям призначати Елідел і Протопік лише на короткий час після того, як інші методи лікування екземи не принесли успіху у дорослих і дітей віком від 2 років. Не слід застосовувати дітям віком до 2 років.

Біологічний препарат під назвою дупілумаб (Дупіксент) схвалений FDA для лікування помірної та важкої екземи. Біологічні препарати блокують зв’язування певних білків з рецепторами ваших клітин. Це полегшує або запобігає запаленням, утримуючи вашу імунну систему від надмірної реакції. Тралокінумаб (Adbry) – ще один біологічний препарат для ін’єкцій.

Інші варіанти ліків від екземи включають:

  • Азатіоприн (Азасан)
  • Метотрексат
  • Мофетил мікофенолат (CellCept)
  • Інгібітори фосфодіестерази (мазь Eucrisa)
  • Руксолітініб (крем Opzelura)
  • Упадацитиніб (Rinvoq)

Профілактика спалаху екземи

Кілька порад можуть допомогти вам запобігти спалахам або не допустити їх погіршення:

  • Часто зволожуйте шкіру.
  • Уникайте різких перепадів температури або вологості.
  • Намагайтеся не потіти і не нагріватися. Підтримка прохолоди та комфорт у вашому домі може зменшити свербіж.
  • Керуйте стресом і приділіть час собі, щоб розслабитися. Регулярно займайтеся спортом. Це може допомогти контролювати стрес і покращити кровообіг.
  • Уникайте подряпинних матеріалів, таких як шерсть.
  • Не використовуйте жорстке мило, миючі засоби або розчинники.
  • Зверніть увагу на продукти, які можуть викликати симптоми, і намагайтеся уникати їх.
  • Використовуйте зволожувач повітря у своїй спальні.
  • Якщо ваша дитина частіше страждає на екзему через сімейний анамнез, найкраще годувати її виключно грудним молоком протягом перших 3 місяців життя або довше, якщо це можливо. Лікарі радять продовжувати грудне молоко принаймні до 6 місяців (бажано 1 рік), коли ви знайомите дитину з твердою їжею. Немовлят також слід захищати від таких потенційних алергенів, як шерсть домашніх тварин, кліщі та цвіль.
Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!