Цікаве
Червоні родимі плями, гемангіоми
Родимки — це кольорові плями на шкірі, які або присутні при народженні, або виникають незабаром після народження. Родимки можуть бути різних кольорів, включаючи коричневий, коричневий, чорний, блідо-блакитний, рожевий, білий, червоний або фіолетовий. Деякі родимки є лише забарвленням поверхні шкіри; інші підняті над поверхнею шкіри або поширюються в тканини під шкірою.
Що викликає родимки?
Причина більшості родимок невідома. Більшість із них не передається у спадок. Існує багато народних казок і міфів про причини появи родимок, але жодна з цих історій не пояснює справжню причину появи родимок.
Чи потрібно лікувати родимки?
Гемангіома (доброякісна пухлина). Гемангіоми є поширеним видом родимки, яка виникає внаслідок великого розвитку кровоносних судин на місці. Він з'являється під час або незабаром після народження і зазвичай нешкідливий і безболісний. Здебільшого вони не потребують лікування, оскільки зазвичай зменшуються. Однак хірургічне втручання, лазери чи ліки можуть знадобитися, якщо вони знаходяться поблизу очей чи рота, щоб запобігти проблемам із зором чи диханням, або якщо це впливає на самооцінку дитини.
Більшість родимок не потребують лікування. Зазвичай вони залишаються стабільними, коли дитина дорослішає. Однак деякі ділянки, які можуть нагадувати пухлини кровоносних судин, так звані гемангіоми, можуть потребувати лікування через їх розташування. Наприклад, піднята гемангіома біля ока дитини може заважати її здатності бачити. У рідкісних випадках родимки пов’язані з іншими захворюваннями, такими як новоутворення в печінці, легенях, шлунку або кишечнику.
Види родимок
Є дві основні категорії родимих плям: судинні (пов’язані з кровоносними судинами) родимки та пігментні родимки. Судинні родимі плями часто являють собою рожеві, фіолетові або червоні плями на шкірі, які виникають до або незабаром після народження. Пігментні родимі плями — це плями на шкірі, які присутні при народженні. Відмітини можуть варіюватися від коричневого або чорного до синюватого або блакитно-сірого кольору.
Гемангіоми
Гемангіома – поширений тип судинної пухлини, яка може виникнути в ранньому віці і нагадувати родимку. Зазвичай це безболісно і нешкідливо, і його причина невідома. Колір родимки зумовлений інтенсивним розвитком кровоносних судин на цьому місці.
Типи гемангіом і родимих плям:
- Полуничні гемангіоми (також їх називають полуничним слідом, судинним невусом, капілярною гемангіомою, простою гемангіомою) можуть з’явитися будь-де на тілі, але найчастіше зустрічаються на обличчі, шкірі голови, спині або грудях. Вони складаються з дрібних, щільно розташованих кровоносних судин. Вони можуть бути відсутні при народженні та розвиватися протягом перших кількох тижнів після народження. Зазвичай вони швидко ростуть, залишаються незмінними, а потім спадають. У більшості випадків полунична гемангіома зникає до 10 років дитини. На місці гемангіоми може залишитися невелика зміна кольору або зморшки шкіри.
- Кавернозні гемангіоми (також звані кавернозною ангіомою або каверномою) схожі на гемангіоми полуниці, але розташовані глибше. Вони можуть виглядати як червоно-синя губчаста маса тканини, наповнена кров’ю. Деякі з цих уражень можуть зникнути самі по собі - як правило, коли дитина наближається до шкільного віку.
- Плями від портвейну — це плоскі родимі плями від фіолетового до червоного кольору, утворені розширеними кровоносними капілярами. Ці родимі плями найчастіше з’являються на обличчі і можуть мати різний розмір. Плями від портвейну часто залишаються незмінними (якщо їх не лікувати).
- Лососеві плями (також звані укусами лелеки) є дуже поширеними родимими плямами, які з’являються на новонароджених немовлятах. Ці плями являють собою маленькі кровоносні судини (капіляри), які видно крізь шкіру. Найчастіше вони з’являються на лобі, повіках, верхній губі, між бровами та задній частині шиї. Часто ці сліди зникають, коли дитина росте.
Які ознаки червоних родимок?
Ознаки червоних родимок включають:
- Плями на шкірі, які виникають до або незабаром після народження
- Сліди на шкірі, що нагадують кровоносні судини
Як діагностуються червоні родимки?
У більшості випадків медичний працівник може діагностувати наявність червоної родимки за зовнішнім виглядом шкіри. Більш глибокі родимі плями можна підтвердити за допомогою таких тестів, як МРТ, УЗД, КТ або біопсія.
Лікування гемангіом і червоних родимок
Багато капілярних родимих плям, таких як лососеві плями та полуничні гемангіоми, є тимчасовими і не потребують лікування. Для постійних пошкоджень може бути корисною маскувальна косметика. Тимолол для місцевого застосування, бета-блокатор, можна безпечно використовувати для гемангіом, що ростуть. Пероральні кортикостероїди можуть зменшити розмір гемангіоми, яка швидко зростає та перешкоджає зору або життєво важливим структурам.
Новим і дуже багатообіцяючим методом лікування серйозних гемангіом є пропранолол, препарат, який зазвичай використовується для лікування високого кров'яного тиску.
Для досягнення найкращих результатів плями від портвейну на обличчі можна вилікувати в молодому віці за допомогою імпульсного лазера на барвнику.
Інші засоби лікування для червоних родимок може включати:
- Кріотерапія (заморожування)
- Лазерна хірургія
- Хірургічне видалення
У деяких випадках родимки не лікують до досягнення дитиною шкільного віку. Однак гемангіоми лікуються раніше, якщо вони порушують життєво важливі функції, такі як зір чи дихання, або змушують дитину відчувати себе в свідомості.
Чи можна запобігти появі гемангіом і червоних родимок?
В даний час немає відомого способу профілактики гемангіом або червоних родимих плям.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!