Цікаве
Шизофренія. Що це? Що викликає шизофренію?
Шизофренія — хронічний важкий психічний розлад, який впливає на те, як людина думає, діє, виражає емоції, сприймає дійсність і ставиться до інших. Хоча шизофренія не така поширена, як інші серйозні психічні захворювання, вона може бути найбільш хронічною та призвести до інвалідності.
Люди з шизофренією часто мають проблеми з успішним життям у суспільстві, на роботі, у школі та у стосунках. Вони можуть почуватися наляканими та замкнутими, і може здатися, що вони втратили зв’язок з реальністю. Цю довічну хворобу неможливо вилікувати, але її можна контролювати за допомогою належного лікування.
Всупереч поширеній думці, шизофренія не є роздвоєнням або роздвоєнням особистості. Шизофренія включає в себе психоз, тип психічного захворювання, при якому людина не може відрізнити реальне від уявного. Іноді люди з психотичними розладами втрачають зв'язок з реальністю. Світ може здаватися натовпом плутаних думок, образів і звуків. Їх поведінка може бути дуже дивною і навіть шокуючою. Раптова зміна особистості та поведінки, яка відбувається, коли люди, у яких вона втрачає зв’язок з реальністю, називається психотичним епізодом.
Наскільки важка шизофренія, це залежить від людини. Деякі люди мають лише один психотичний епізод, тоді як інші мають багато епізодів протягом життя, але живуть відносно нормальним життям між ними. Ще інші можуть мати більше проблем з функціонуванням з часом, з невеликим покращенням між повномасштабними психотичними епізодами. Симптоми шизофренії, здається, погіршуються та покращуються в циклах, відомих як рецидиви та ремісії.
Які ранні симптоми шизофренії?
Захворювання зазвичай проявляє свої перші ознаки у чоловіків у пізньому підлітковому віці або на початку 20 років. В основному це вражає жінок у віці від 20 до 30 років. Період, коли з’являються перші симптоми і передує повному психозу, називається продромальним періодом. Це може тривати дні, тижні або навіть роки. Це може бути важко помітити, оскільки зазвичай немає конкретного тригера. Ви можете помітити лише незначні зміни поведінки, особливо в підлітковому віці. Це включає:
- Зміна оцінок
- Соціальна ізоляція
- Проблеми з концентрацією
- Спалахи темпераменту
- Труднощі зі сном
Позитивні симптоми шизофренії
У цьому випадку слово «позитивний» не означає «добре». Це стосується додаткових думок або дій, які не ґрунтуються на реальності. Їх іноді називають психотичними симптомами і можуть включати:
- Маячні ідеї: це хибні, змішані та іноді дивні переконання, які не ґрунтуються на реальності і від яких людина відмовляється відмовитися, навіть коли їй показують факти. Наприклад, людина з мареннями може вірити, що люди можуть чути їхні думки, що вони є Богом чи дияволом, або що люди вкладають думки в їхню голову або будують змови проти них.
- Галюцинації: вони включають відчуття, які не є реальними. Чути голоси є найпоширенішою галюцинацією у людей із шизофренією. Голоси можуть коментувати поведінку людини, ображати її або віддавати команди. Менш поширені типи включають бачення речей, яких немає, відчуття дивних запахів, дивний смак у роті та відчуття на шкірі, навіть якщо нічого не торкається вашого тіла.
- Кататонія: у цьому стані людина може перестати говорити, і її тіло може бути зафіксовано в одному положенні протягом дуже тривалого часу.
Дезорганізовані симптоми шизофренії
Це позитивні симптоми, які показують, що людина не може чітко мислити або реагувати, як очікувалося. Приклади:
- Розмова реченнями, які не мають сенсу, або використання безглуздих слів, що ускладнює людині спілкування чи підтримання розмови
- Швидкий перехід від однієї думки до іншої без очевидного або логічного зв’язку між ними
- Рухаючись повільно
- Нездатність приймати рішення
- Писати надмірно, але без сенсу
- Забуття або втрата речей
- Повторення рухів або жестів, як-от крокування чи ходьба по колу
- Проблеми з усвідомленням повсякденних образів, звуків і почуттів
Когнітивні симптоми шизофренії
У людини будуть проблеми:
- Розуміння інформації та її використання для прийняття рішень (лікар може назвати це поганим виконавчим функціонуванням)
- Зосередження або звернення уваги
- Використання своєї інформації одразу після її вивчення (це називається робочою пам’яттю)
- Визнаючи, що вони мають будь-яку з цих проблем
Негативні симптоми шизофренії
Слово «негативний» тут не означає «поганий». Відзначається відсутність нормальної поведінки у людей з шизофренією. До негативних симптомів шизофренії відносяться:
- Відсутність емоцій або обмежений спектр емоцій
- Відсторонення від родини, друзів і соціальної діяльності
- Менше енергії
- Говорити менше
- Відсутність мотивації
- Втрата задоволення або інтересу до життя
- Погана гігієна та звички догляду
Що викликає шизофренію?
Точна причина шизофренії невідома. Але, як рак і діабет, шизофренія є справжньою хворобою з біологічною основою. Дослідники виявили низку речей, які, здається, підвищують шанси захворіти на шизофрію
Це:
- Генетика (спадковість): Шизофренія може бути сімейною, що означає більшу ймовірність шизофренії передаватися від батьків до дітей.
- Хімічні процеси та схеми мозку: люди з шизофренією можуть бути не в змозі регулювати хімічні речовини мозку, які називаються нейромедіаторами, які контролюють певні шляхи або «ланцюги» нервових клітин, які впливають на мислення та поведінку.
- Аномалія мозку: дослідження виявили аномальну структуру мозку у людей із шизофренією. Але це стосується не всіх людей із шизофренією. Це може вражати людей без захворювання.
- Навколишнє середовище: такі речі, як вірусні інфекції, вплив токсинів, таких як марихуана, або сильні стресові ситуації можуть спровокувати шизофренію в людей, чиї гени роблять їх більш схильними до захворювання. Шизофренія частіше проявляється, коли в організмі відбуваються гормональні та фізичні зміни, подібні до тих, що відбуваються в підлітковому та молодому віці.
Хто хворіє на шизофренію?
Кожен може захворіти на шизофренію. Це впливає на людей у всьому світі, представників усіх рас і культур. Хоча це може статися в будь-якому віці, шизофренія зазвичай вперше проявляється в підлітковому віці або на початку 20-х років. Захворювання однаково вражає чоловіків і жінок, хоча симптоми зазвичай з’являються раніше у чоловіків. Чим раніше починаються симптоми, тим важче протікає хвороба. Діти старше 5 років можуть хворіти на шизофренію, але це рідко буває до підліткового віку.
Як діагностується шизофренія?
Людині встановлюють діагноз шизофренія, якщо вона має принаймні два з цих симптомів протягом принаймні 6 місяців:
- Марення
- Галюцинації
- Неорганізована мова
- Дезорганізована або кататонічна поведінка
- Негативні симптоми
Один із симптомів має бути
- Марення
- Галюцинації
- Неорганізована мова
Протягом 6 місяців людина повинна мати місяць активних симптомів. (Це може бути меншим за умови успішного лікування.) Симптоми повинні негативно впливати на них у суспільстві чи на роботі та не можуть бути спричинені будь-яким іншим станом.
Як лікується шизофренія?
Метою лікування шизофренії є полегшення симптомів і зменшення ймовірності рецидиву або повернення симптомів. Лікування шизофренії може включати:
Ліки: Основні ліки, які використовуються для лікування шизофренії, називаються нейролептиками. Ці препарати не лікують шизофренію, але допомагають полегшити найбільш тривожні симптоми, включаючи марення, галюцинації та проблеми мислення.
Координована спеціалізована допомога (CSC): це командний підхід до лікування шизофренії при появі перших симптомів. Він поєднує медицину та терапію з соціальними службами, працевлаштуванням та освітніми втручаннями. Сім'я залучається максимально. Раннє лікування є ключовим для того, щоб допомогти пацієнтам вести нормальний спосіб життя.
Психосоціальна терапія: Іхосоціальне лікування може допомогти з поведінковими, психологічними, соціальними та професійними проблемами, пов’язаними з хворобою. Завдяки терапії пацієнти також можуть навчитися справлятися зі своїми симптомами, виявляти ранні попереджувальні ознаки рецидиву та складати план запобігання рецидиву.
Госпіталізація: багатьох людей із шизофренією можна лікувати амбулаторно. Але госпіталізація може бути найкращим варіантом для людей:
- З важкими симптомами
- Хто може завдати шкоди собі чи іншим
- Хто не може подбати про себе вдома
Електросудомна терапія (ЕКТ): під час цієї процедури електроди прикріплюються до шкіри голови людини. Поки вони сплять під загальним наркозом, лікарі посилають у мозок невеликий удар струмом. Курс терапії ЕСТ зазвичай включає 2-3 процедури на тиждень протягом кількох тижнів. Кожне шокове лікування викликає контрольований напад. Серія процедур з часом призводить до поліпшення настрою та мислення. Вчені не до кінця розуміють, як саме ЕСТ і контрольовані судоми, які вона викликає, допомагають, але деякі дослідники вважають, що спричинені ЕСТ судоми можуть впливати на вивільнення нейромедіаторів у мозку. Доведено, що ЕСТ допомагає при шизофренії, ніж при депресії чи біполярному розладі, тому її не використовують дуже часто, коли симптоми настрою відсутні. Це може допомогти, коли ліки більше не діють, або якщо важка депресія чи кататонія ускладнюють лікування хвороби.
Чи небезпечні люди з шизофренією?
У популярних книгах і фільмах люди з шизофренією та іншими психічними захворюваннями часто зображаються небезпечними та жорстокими. Зазвичай це неправда. Більшість людей із шизофренією не схильні до насильства. Як правило, вони вважають за краще відійти і залишитися наодинці. Коли люди з психічними захворюваннями беруть участь у небезпечній або насильницькій поведінці, це, як правило, результат їхнього психозу та страху, що їм якимось чином загрожує оточення. Вживання наркотиків або алкоголю може погіршити ситуацію.
З іншого боку, люди з шизофренією можуть становити небезпеку для себе. Самогубство є основною причиною передчасної смерті серед людей із шизофренією.
Яка перспектива для людей з шизофренією?
При належному лікуванні більшість людей із шизофренією можуть жити продуктивним і повноцінним життям. Залежно від того, наскільки важким є стан і наскільки добре вони отримують і дотримуються лікування, вони повинні мати можливість жити зі своїми сім’ями або в громадських умовах, а не в довготривалих психіатричних лікарнях.
Поточні дослідження мозку та того, як виникають розлади мозку, ймовірно, призведуть до більш ефективних ліків із меншою кількістю побічних ефектів.
Чи можна запобігти шизофренії?
Немає відомого способу запобігання шизофренії. Але рання діагностика та лікування можуть допомогти уникнути або полегшити часті рецидиви та госпіталізацію, а також допомогти зменшити порушення життя людини, сім’ї та стосунків.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!