МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Що таке апендицит? Чому це так небезпечно?

Апендикс - це мішечок у формі пальця, прикріплений до товстої кишки, в нижній правій частині живота. Ніхто не знає, що саме він робить. Але якщо апендицит інфікується і запалюється, отримуєте хворобу, яка називається апендицитом. Більшість людей, які страждають на це, потребують операції з видалення апендикса, і повністю одужують. Але апендицит може бути небезпечним для життя, якщо його не лікувати.

Чому це так небезпечно?

Апендицит може призвести до того, що він лопне або «розірветься». Якщо це станеться, інфекція всередині нього може вилитися і поширитися в черевну порожнину. Це ускладнення, яке називається перитоніт, і воно може стати смертельним, якщо інфекція потрапить у кров. Лікування може запобігти цьому або зупинити його погіршення.

Симптоми апендиксу

Зазвичай це буде серйозний біль у животі. Він може початися біля пупка і поступово переміщатися в нижній правий бік. Може погіршитися/посилитися, коли людина рухається, глибоко дихаєте, кашляє або чхає. Інші симптоми:

  • Немає апетиту
  • Нудота і блювота
  • Лихоманка
  • Діарея або запор

Якщо у вас є всі ці симптоми - негайте час, телефонуйте лікарю!

Хто хворіє на апендицит?

Приблизно 1 людина з 1000 хворіє на апендицит. Захворіти можна в будь-якому віці, але зазвичай він з’являється у віці від 10 до 30 років. Імовірність захворіти є більшою, якщо у когось із ваших родичів був апендицит. У дітей з муковісцидозом, мають більші "шанси" отримати апендицит.

Причини

Апендицит зазвичай виникає, коли щось блокує апендикс, наприклад, калові маси, паразити або нарости. Це дозволяє бактеріям, які зазвичай живуть всередині апендикса, виходити з-під контролю, що робить його інфікованим і набрякаючим. Інші речі, які можуть викликати апендицит, включають інфекції травного тракту та запальні захворювання кишечника. Часто лікарі не можуть визначити причину.

Як діагностується апендикс?

Лікар обережно натискає на живіт і дізнається про біль. Сдаються аналізи крові та сечі. Можливо, знадобиться пройти додаткове обстеження, наприклад, ультразвукове дослідження, КТ або МРТ, щоб отримати зображення внутрішньої частини вашого живота. Такі обстеження допомагають виявити ознаки апендициту або виключити інші захворювання.

Чи знадобиться операція?

Більшість людей з апендицитом піддаються операції, особливо якщо апендикс лопне. Хірург видаляє розірваний червоподібний відросток і очищає всі інфіковані рідини у животі. Якщо апендикс не лопнув, хірург може лікувати його лише антибіотиками. Але є ймовірність повернення апендициту, тому лікар все одно може порекомендувати операцію.

Перед операцією

Призначення антибіотиків для лікування будь-якої інфекції. Якщо апендикс розірвався, деяким людям потрібна процедура для лікування скупчення гною, яке називається абсцесом, який може утворитися всередині живота. Можна злити його через голку або трубку, яка входить  живіт. Після того, як абсцес буде дренований і інфекція буде під контролем, що може зайняти кілька тижнів, буде проведена операція з видалення апендикса.

Операція з видалення апендикса

Це називається апендектомія. Проводиться під анестезією, щоб без болю під час операції. Існує два види хірургічного втручання. «Відкрита апендектомія» - хірург робить один довгий розріз у животі та видаляє через нього апендикс. «Лапароскопічна хірургія» лікар робить кілька невеликих надрізів і вставляє маленькі інструменти, які дозволяють їм побачити усередині вашого живота і видалити апендикс.

Післяопераційний період

Як тільки «життєві ознаки» стабілізуються і ви прокинетеся, вас відвезуть у вашу лікарняну палату і дадуть ліки від болю. Ви можете встати з ліжка і рухатися через кілька годин, якщо у вас була лапароскопічна операція, або наступного дня, якщо у вас була відкрита операція. Повернення додому через 1-2 дні або довше, якщо лопнув апендикс.

Рекомендації дома: Не керуйте автомобілем і не вживайте алкоголь, поки лікар не скаже, що все в порядку. Якщо лікар дає вам ліки від болю, приймайте його точно так, як він прописав. Також пийте багато прозорої рідини, щоб залишатися зволоженим. Коли апетит повернеться, їжте м’які продукти, такі як крекери, картопляне пюре, рис і тости.

Коли звертатися до лікаря після операції

Повідомте лікаря, якщо у вас є будь-який із цих симптомів:

  • Біль у животі, набряк або судоми
  • Біль навколо операційної рани, що посилюється
  • Лихоманка, озноб або блювота
  • Операційна рана виглядає червоною, кровоточить або погано пахне
  • Через 2 дні немає апетиту
  • Відсутність випорожнення або газоутворення протягом 2 днів
  • Водяниста діарея більше 3 днів
  • Постійний кашель, задишка або проблеми з диханням

Час відновлення

Це нормально спочатку відчувати себе більш втомленим, ніж зазвичай, тому висиптеся, якщо вам це потрібно. Дотримуйтесь інструкцій лікаря щодо того, як повільно стати більш активним. Можливо, вам доведеться почекати до 2 тижнів, перш ніж ви зможете зайнятися чимось напруженим. Запитайте свого лікаря, чи можна повернутися до роботи, як тільки ви відчуєте це.

Інші хвороби:

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!