Цікаве
Що таке анемія?
Анемія визначається як низька кількість еритроцитів. У звичайному аналізі крові анемія реєструється як низький гемоглобін або гематокрит. Гемоглобін є основним білком у ваших еритроцитах. Він переносить кисень і розносить його по всьому тілу. Якщо у вас анемія, рівень гемоглобіну буде низьким. Якщо він досить низький, ваші тканини або органи можуть не отримувати достатньо кисню. Симптоми анемії, такі як втома або задишка, виникають через те, що ваші органи не отримують те, що їм потрібно, щоб працювати належним чином.
Анемія є найпоширенішим захворюванням крові в світі, від неї страждає майже 6% населення. Жінки, маленькі діти та люди з тривалими захворюваннями частіше страждають на анемію.
Важливо пам'ятати:
- Певні форми анемії передаються через гени, і немовлята можуть мати це від народження.
- Жінки піддаються ризику залізодефіцитної анемії через втрату крові під час менструації та підвищену потребу в кровопостачання під час вагітності.
- Літні люди мають більший ризик розвитку анемії, оскільки вони частіше мають захворювання нирок або інші хронічні захворювання.
Існує багато видів анемії. У всіх різні причини і лікування. Деякі форми, як-от легка анемія, яка виникає під час вагітності, не викликають серйозного занепокоєння. Але деякі типи анемії можуть відображати серйозне основне захворювання
Симптоми анемії
Ознаки анемії можуть бути настільки слабкими, що можна їх навіть не помітити. У певний момент, коли клітини крові зменшуються, симптоми часто розвиваються. Залежно від причини анемії, симптоми можуть включати:
- Запаморочення або відчуття, що ви ось-ось втратите свідомість
- Прискорене або незвичайне серцебиття
- Головний біль
- Біль, у тому числі в кістках, грудях, животі та суглобах
- Проблеми з ростом, для дітей та підлітків
- Задишка
- Шкіра бліда або жовта
- Холодні руки і ноги
- Втома або слабкість
Види і причини анемії
Існує більше 400 видів анемії, і вони поділяються на три групи:
- Анемія, викликана втратою крові
- Анемія, спричинена зниженим або неправильним виробництвом еритроцитів
- Анемія, викликана руйнуванням еритроцитів
Анемія, спричинена втратою крові
Втрата еритроцитів через кровотечу. Це може відбуватися повільно протягом тривалого періоду часу, і цього можна не помітити. Причини можуть включати:
- Шлунково-кишкові захворювання, такі як виразки, геморой, гастрит (запалення шлунка) і рак
- Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як аспірин або ібупрофен, які можуть викликати виразку та гастрит
- Менструація у жінки, особливо якщо рясні менструації (рясні місячні). Це може бути пов’язано з міомою.
- Також після травми або операції.
Анемія, спричинена зниженим або неправильним виробництвом еритроцитів
При цьому типі анемії - тіло може не створювати достатньо клітин крові, або вони можуть працювати не так, як повинні. Це може статися через те, що з червоними кров’яними клітинами щось не так, або через те, що не вистачає мінералів і вітамінів для нормального формування еритроцитів. Умови, пов’язані з цими причинами анемії, включають:
- Проблеми з кістковим мозком і стовбуровими клітинами
- Залізодефіцитна анемія
- Серповидноклітинна анемія
- Вітамінно-дефіцитна анемія, зокрема В12 або фолієвої кислоти
Проблеми з кістковим мозком і стовбуровими клітинами можуть перешкоджати виробленню достатньої кількості еритроцитів. Деякі стовбурові клітини в кістковому мозку, який знаходиться в центрі кісток, перетворяться в еритроцити. Якщо стовбурових клітин недостатньо, якщо вони не працюють належним чином або якщо їх замінюють інші клітини, наприклад ракові, можна отримати анемію. Анемія, спричинена проблемами кісткового мозку або стовбурових клітин, включає:
- Апластична анемія виникає, коли не вистачає стовбурових клітин або їх немає взагалі. Можна отримати апластичну анемію через свої гени або через те, що кістковий мозок був пошкоджений ліками, радіацією, хіміотерапією або інфекцією. Інші злоякісні пухлини, які зазвичай впливають на кістковий мозок, включають множинну мієлому або лейкемію. Іноді немає чіткої причини апластичної анемії.
- Свинцеве отруєння. Свинець токсичний для кісткового мозку, через що стає менше еритроцитів. Отруєння свинцем може статися, якщо дорослі контактують зі свинцем на роботі, наприклад, або якщо діти їдять тріски свинцевої фарби. Також можете отримати його, якщо їжа стикається з деякими типами кераміки, які не мають належної глазурі.
- Таласемія виникає при проблемі з утворенням гемоглобіну (4 ланцюга сформовані неправильно). Організм створює дуже маленькі червоні кров’яні тільця — хоча можете зробити їх достатньо, щоб вони протікали безсимптомно, або це може бути важким. Це передається по генах і зазвичай вражає людей середземноморського, африканського, близькосхідного та південно-східного походження. Цей стан може варіюватися від легкого до небезпечного для життя; найважча форма називається анемією Кулі.
Залізодефіцитна анемія виникає через те, що не вистачає мінералів заліза
Кістковий мозок потребує заліза для вироблення гемоглобіну, частини червоних кров’яних тілець, яка доставляє кисень до органів. Залізодефіцитна анемія може бути викликана:
- Дієта без достатньої кількості заліза, особливо для немовлят, дітей, підлітків, веганів і вегетаріанців
- Деякі ліки, продукти харчування та напої з кофеїном
- Розлади травлення, такі як хвороба Крона, або якщо вам видалили частину шлунка або тонкого кишечника
- Донори крові
- У спортсменів
- Вагітність і годування груддю
- Поширеною причиною є хронічна повільна кровотеча, як правило, з шлунково-кишкового тракту.
Серповидно-клітинна анемія - це захворювання, яке вражає переважно афроамериканців та латиноамериканців. Червоні кров’яні клітини, які зазвичай круглі, набувають форму півмісяця через проблеми з вашими генами. Анемія виникає, коли еритроцити швидко руйнуються, тому кисень не потрапляє до органів. Червоні кров’яні клітини у формі півмісяця також можуть застрягти в крихітних кровоносних судинах і викликати біль.
Вітамінодефіцитна анемія може виникнути, якщо ви не отримуєте достатньої кількості вітаміну B12 і фолієвої кислоти. Ці два вітаміни потрібні для створення червоних кров’яних тілець. Такий вид анемії може бути викликаний:
Дієтичний дефіцит: якщо ви їсте мало або зовсім не їсте м’яса, ви можете не отримувати достатньо вітаміну B12. Якщо ви переварите овочі або їсте їх недостатньо, ви можете отримати недостатню кількість фолієвої кислоти.
Мегалобластна анемія: коли не отримуєте достатньо вітаміну B12, фолієвої кислоти або обох
Згубна анемія: коли тіло не засвоює достатньо вітаміну B12
Інші причини дефіциту вітамінів включають ліки, зловживання алкоголем і кишкові захворювання, такі як тропічна спру.
Анемія, пов’язана з іншими хронічними захворюваннями, зазвичай виникає на фоні тривалого запалення. Запальні білки різними способами уповільнюють вироблення кістковим мозком молодих еритроцитів. Умови, які викликають цей тип анемії, включають:
- Запущене захворювання нирок
- Гіпотиреоз
- Похилий вік
- Тривалі захворювання, такі як рак, інфекції, вовчак, цукровий діабет і ревматоїдний артрит
Анемія, спричинена руйнуванням еритроцитів
Коли еритроцити крихкі і не можуть впоратися зі стресом, пов’язаним із переміщенням по тілу, вони можуть лопнути, викликаючи так звану гемолітичну анемію. Цей стан може бути при народженні, або він може виникнути пізніше. Іноді причини гемолітичної анемії неясні, але вони можуть включати:
- Атака вашої імунної системи, як при вовчака. Це може статися з ким завгодно, навіть з немовлям, що ще в утробі матері, або з новонародженим. Це називається гемолітичною хворобою новонароджених.
- Захворювання, які можуть передаватися через гени, такі як серповидно-клітинна анемія, таласемія та тромботична тромбоцитопенічна пурпура (ТТП)
- Збільшена селезінка. У рідкісних випадках це може захопити еритроцити і знищити їх занадто рано.
- Щось, що створює навантаження на ваше тіло, наприклад, інфекції, наркотики, отрута змії чи павука або певні продукти
- Токсини від запущених захворювань печінки або нирок
- Судинні трансплантати, протези серцевих клапанів, пухлини, сильні опіки, перебування в оточенні певних хімічних речовин, важка гіпертензія та порушення згортання
Діагностика анемії
Повний аналіз крові (CBC) вимірює еритроцити, гемоглобін та інші частини крові. Тести:
- Мазок крові або диференціал для підрахунку лейкоцитів, перевірки форми еритроцитів і пошуку незвичайних клітин
- Підрахунок ретикулоцитів, щоб перевірити наявність незрілих еритроцитів
Лікування анемії
Лікування буде залежати від типу анемії. Існує багато причин, тому існує також багато методів лікування.
- Апластична анемія, можуть знадобитися ліки, переливання крові (при якій отримуєте кров від іншої людини) або трансплантація кісткового мозку (при якій отримуєте стовбурові клітини донора).
- Гемолітична анемія, можуть знадобитися ліки, які будуть стримувати імунну систему.
Якщо це викликано втратою крові, вам може бути проведена операція, щоб знайти та усунути кровотечу. - Залізодефіцитна анемія, ймовірно, доведеться приймати препарати заліза та змінити свій раціон.
- Лікування серповидно-клітинної анемії включає знеболюючі препарати, добавки фолієвої кислоти, періодичні антибіотики або кисневу терапію. Гідроксисечовину (Droxia, Hydrea, Siklos) часто призначають для зменшення больових кризів серповидно-клітинної форми (складний механізм). Ліки під назвою вокселатор (Oxbryta), який може допомогти червоним кров’яним клітинам зберегти правильну форму. Crizanlizumab-tmca (Adakveo) може утримувати клітини крові від злипання та закупорювання судин. Порошок для перорального прийому L-глутаміну (Endari) може скоротити біль, а також захистити від стану, який називається гострим грудним синдромом.
- Дефіцит вітаміну B12 або фолієвої кислоти, прописують добавки які поповнють запаси вітамінів
- Таласемія зазвичай не потребує лікування, але якщо випадок важкий, можуть зробити переливання крові, пересадку кісткового мозку або операцію.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!