МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Тортиколіс. Кривошея

Що таке тортиколіс (кривошея)? - це проблема, пов’язана з м’язами шиї, яка спричиняє нахил голови вниз. Термін походить від двох латинських слів: tortus, що означає скручений, і collum, що означає шия. Іноді його називають «кривошиєю».

Якщо ваша дитина має захворювання при народженні, це називається вродженою м’язовою кривошією. Це найпоширеніший тип.

У немовлят також може розвинутися стан після народження. Тоді це називається «набутим», а не вродженим. Набута кривошия може бути пов’язана з іншими, більш серйозними медичними проблемами.

Що викликає кривошею?

У людини є довгий м’яз з обох боків шиї, який тягнеться від задньої частини вуха до ключиці. Він називається грудино-ключично-соскоподібний, або SCM.

Якщо у дитини кривошия, цей вигнутий м’яз вкорочений з одного боку. Чому м'яз скорочується? Можливо, вашій дитині було тісно в утробі матері або вона перебувала в ненормальному положенні, наприклад, у тазовому положенні. Це може створювати додатковий тиск на одну сторону голови дитини, що може спричинити стягнення SCM.

Якщо ваш лікар використовував щипці або вакуумний пристрій під час пологів, вони також могли чинити тиск на SCM дитини.

Симптоми кривошеї

Можна не помітити нічого незвичайного у дитині протягом перших 6 або 8 тижнів. Як правило, симптоми кривошії стають очевидними, коли немовля починає краще контролювати голову та шию.

Деякі симптоми, які можна побачити:

  • Голова дитини нахиляється набік, а підборіддя спрямоване в протилежне плече. Приблизно у 75% немовлят з кривошеєю уражається правий бік.
  • Голова не повертається з боку в бік або вгору-вниз легко.
  • Відчуваєте м’яку грудку в м’язі шиї вашої дитини. Це не небезпечно і зазвичай зникає протягом 6 місяців.
  • Дитина вважає за краще дивитися на людину через плече. Їхні очі не стежать за вами, тому що для цього потрібно повернути голову.
  • Вони мають проблеми з годуванням грудьми з одного боку або вважають за краще годувати лише з одного боку.
  • Ваша дитина щосили повертається до вас, намагається повернути голову до кінця, і засмучується, оскільки рух є важким.
  • У них може початися плоска голова з одного боку або з обох боків, якщо вони весь час лежать в одному положенні. Це називається «позиційною плагіоцефалією».

Що робити?

Якщо ви помітили ознаки, які схожі на те, що у вашої дитини кривошия, призначте обстеження до лікаря.

Лікар почне з того, що перевірить, наскільки повернеться голова вашої дитини. Вони також можуть замовити сканування зображень, наприклад рентгенівське та ультразвукове дослідження, щоб перевірити інші захворювання. Приблизно 1 із 5 немовлят із кривошією також матиме проблеми з тазостегновим суглобом.

Більшість немовлят з кривошією не мають інших медичних проблем. Але іноді це пов’язано з інфекціями, переломами кісток, алергічними реакціями на ліки або генетичними захворюваннями, такими як синдром Дауна або синдром Кліппеля-Фейля (рідкісне захворювання кісток шиї).

Чому лікування має значення

Якщо ви почнете діяти рано, ви зможете запобігти будь-яким довгостроковим проблемам у вашої дитини. Без лікування ваша дитина може отримати ускладнення, зокрема:

  • Менше контролюють свою голову
  • Обмежений доступ до ураженої сторони та менше стеження очима
  • Затримки сидіння і ходьби
  • Проблема з годуванням
  • Поганий баланс
  • Криво повзає
  • Перевертання тільки на один бік

Що ви можете зробити вдома

Спробуйте змусити малюка розтягнути м’язи шиї. Це найкраще лікування кривошії, і воно безпечне.

Лікар може навчити вас деяким конкретним вправам, які потрібно виконувати з вашим малюком. Ці рухи допоможуть подовжити більш напружений, короткий м’яз, а також зміцнять м’яз на протилежному боці.

Ось деякі інші речі, які ви можете зробити вдома:

  • Використовуйте апетит вашої дитини як стимул. Пропонуйте пляшку або груди таким чином, щоб вони відвернулися від улюбленої сторони.
  • Розмістіть іграшки так, щоб ваша дитина була змушена дивитися в обидві сторони. Ті, у яких є звуки та світло, справді добре привертають увагу.
  • Змусьте їх грати руками та ногами. Немовлята люблять зводити руки разом і ноги до рук. Коли ваша дитина робить це, вона нарощує м’язи, необхідні їй для повзання.
  • Дайте їм багато часу на животі. Тримаючи дитину таким чином, ви зміцните м’язи спини та шиї, а потилицю не сплющиться. В ідеалі вони повинні приділяти час животику по 15 хвилин 4 рази на день. Ви можете підтримувати їх на грудях, на колінах або на подушці, якщо це полегшить.

Інші методи лікування

На додаток до домашнього лікування ваш лікар може захотіти, щоб вашу дитину відвідав фізіотерапевт.

Після діагностики кривошії та початку вправ на розтяжку стан більшості дітей покращується протягом 6 місяців. Дві речі можуть прискорити одужання: рання діагностика та дотримання плану лікування.

Дуже рідко дітям з кривошеєю потрібна операція для подовження груднино-ключично-соскоподібного м’яза. Лікарі зазвичай чекають, поки ваша дитина стане дошкільним, щоб розглянути цей варіант.

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!