МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Катаракта. Види катаракти

Якщо людині за 60 років і зір став розмитим або каламутним, можливо це - катаракта. Це поширений стан у літніх людей, і його може лікувати окуліст.

Симптоми катаракти

Катаракта формується повільно.ЇЇ можна і не  помітити, доки вона не почне блокувати світло. Симптоми:

  • Зір туманний, розмитий, туманний або плівковий
  • Короткозорість (у літніх людей)
  • Зміни в тому, як ви бачите колір
  • Проблеми з водінням вночі (наприклад, відблиски від зустрічних фар)
  • Проблеми з відблисками протягом дня
  • Подвійне бачення в ураженому оці
  • Проблеми з поганою роботою окулярів або контактних лінз

Причини та види катаракти

Катаракта утворюється, коли білок накопичується в кришталику ока і робить його каламутним. Це запобігає чіткому проходженню світла. Це може призвести до втрати зору. Існує багато видів катаракти.

Ядерна катаракта

Її також називають ядерно-склеротичною катарактою, лікарі спостерігають її найчастіше. Кожен, хто проживе досить довго, зазвичай закінчує ним.

Вони утворюються в центрі лінзи, відомому як ядро. Коли вони погіршуються, зір при читанні може справді покращитися. Це називається другим зором, але воно триває недовго.

З часом кришталик твердне і стає жовтим або навіть коричневим. Важко розгледіти дрібні деталі, кольори стають менш насиченими, і людина баче ореоли навколо яскравих об’єктів вночі.

Кортикальна катаракта

Вони формуються на зовнішньому краї лінзи, яка називається корою. Вони починаються як білі клини, як трикутники, спрямовані до центру ока. Розростаючись, вони розсіюють світло.

Основним симптомом є відблиски. Може бути важко їздити вночі. Вони також можуть зробити бачення туманним, ніби ви дивитесь крізь туман. Може бути важко відрізнити схожі кольори або оцінити, наскільки далеко знаходиться об’єкт.

Оскільки це викликає проблеми як із зором поблизу, так і вдалину, їх зазвичай видаляють на ранній стадії.

Задня субкапсулярна катаракта

Вони утворюються всередині задньої частини капсули кришталика, частини ока, яка оточує кришталик і утримує його на місці. Вони знаходяться безпосередньо на шляху світла, яке проходить через лінзу.

Вони з’являються швидше, ніж інші катаракти, і симптоми можуть з’явитися протягом кількох місяців. Вони впливають на ваш зір великим планом і ускладнюють видимість при яскравому світлі.

Передня субкапсулярна катаракта

Цей тип формується безпосередньо всередині передньої частини капсули кришталика. Травма або набряк ока може призвести до нього. Так само може бути вид екземи, який називається атопічний дерматит.

Вроджена катаракта

Це катаракта, з якою людина народжується або утворюється в дитинстві. Деякі з них пов’язані з генами, а інші – через хворобу, як-от краснуха, яку мати перехворіла під час вагітності.

Якщо вони маленькі або знаходяться за межами центру лінзи, вони можуть не потребувати лікування. Але коли дитина народжується з тим, що блокує зір, лікар повинен видалити його, оскільки це може перешкодити оку навчитися бачити.

Травматична катаракта

Багато видів травм можуть призвести до катаракти. Ви можете отримати його, якщо вам влучили в око м’ячем або отримали травму від опіку, хімікату чи осколка. Катаракта може виникнути незабаром після травми або проявитися лише через роки.

Вторинна катаракта

Коли інший стан або лікування призводить до катаракти, лікарі називають це вторинним. Діабет, прийом стероїдів, таких як преднізон, і навіть операція з видалення катаракти є можливими причинами.

Променева катаракта

Можливо, ви знаєте, що важливо захищати шкіру від сонячного ультрафіолетового (УФ) випромінювання, але воно також може позначитися на ваших очах. Іноді ви можете отримати катаракту, якщо проводите занадто багато часу на сонці без захисту очей.

Люди, які працюють на відкритому повітрі, такі як рибалки та фермери, мають більше шансів отримати цей вид катаракти. Щоб запобігти цьому, носіть сонцезахисні окуляри зі 100% захистом від UVA та UVB.

Катаракта також є можливим побічним ефектом променевої терапії раку.

Ламелярна або зонулярна катаракта

Цей тип зазвичай проявляється у дітей молодшого віку і в обох очах. Гени, які їх викликають, передаються від батьків до дитини.

Ці катаракти утворюють дрібні білі крапки в середині кришталика і можуть набувати Y-подібної форми. З часом увесь центр лінзи може побіліти.

Задня полярна катаракта

Ви отримуєте їх у центрі задньої частини лінзи, і вони часто пов’язані з генами, які передаються вашою родиною.

Задня полярна катаракта часто не викликає симптомів, що добре, оскільки її важко видалити.

Передня полярна катаракта

Вони утворюються на передній і центральній частині вашої лінзи і виглядають як маленькі білі точки. Ці катаракти зазвичай не турбують ваш зір.

Катаракта після вітректомії

Вітректомія — це операція з видалення склоподібного тіла, прозорого гелю в центрі ока. Операція може допомогти з певними проблемами очей, але може призвести до катаракти.

Катаракта ялинки

Вони також називаються поліхромними катарактами, вони утворюють блискучі кольорові кристали у вашому кришталику. Вони найчастіше зустрічаються у людей із захворюванням призвела міотонічна дистрофія.

Брудна катаракта

Якщо не лікувати ядерну катаракту, вона стає дуже твердою і коричневою. Це називається брунесценцією.

Вам важко розрізнити кольори, особливо сині та фіолетові. Хірургічне втручання з його видалення важче, довше та ризикованіше, ніж лікування раніше.

Діабетична сніжинка катаракта

Це рідкісний тип катаракти, який може виникнути, якщо у вас діабет. Він швидко погіршується і утворює сіро-білий малюнок, схожий на сніжинку.

Лікування  катаракти

Хірургічне втручання — єдиний спосіб лікування катаракти, але воно може знадобитися не відразу. Якщо ви помітили проблему на ранній стадії, можливо, вам вдасться виписати новий рецепт на окуляри. Сильніша лінза може на деякий час покращити зір.

Якщо вам важко читати, спробуйте яскравішу лампу або збільшувальне скло. Якщо для вас проблема з відблисками, зверніть увагу на спеціальні окуляри, які мають покриття проти відблисків. Вони можуть допомогти, коли ви їдете вночі.

Уважно стежте за тим, як ваша катаракта впливає на ваш зір. Коли ваші проблеми із зором починають заважати вашій повсякденній рутині - особливо якщо вони роблять водіння небезпечним - саме час поговорити з лікарем про операцію.

Хірургія катаракти

Існує кілька видів операцій з приводу катаракти, але всі вони мають одну спільну рису: ваш хірург видаляє помутнілий кришталик і замінює його штучним.

Ви можете відчувати себе трохи некомфортно від ідеї про операцію на такому чутливому місці, як ваше око. Але це дуже поширена процедура. Ви отримаєте ліки під назвою місцева анестезія, щоб знеболити ваше око. Ви будете прокинутися, але під седативним ефектом, і нічого не відчуєте.

Зазвичай це займає від 15 до 20 хвилин, і вам не потрібно залишатися на ніч у лікарні. Якщо у вас катаракта обох очей, ваш лікар почекає, поки ваше перше око заживе, перш ніж робити операцію на другому. Понад 95% людей, які зробили це, кажуть, що після цього бачать краще.

Хірургія малого розрізу. Ви також можете почути, як ваш лікар називає це факоемульсифікацією. Ваш хірург робить невеликий розріз на вашій рогівці. Вони вставляють у ваше око невеликий пристрій, який випромінює ультразвукові хвилі, які розбивають ваш помутнілий кришталик. Потім вони виймають шматочки і вставляють штучний кришталик.
Хірургія з великим розрізом. Це робиться не так часто, але лікарі іноді рекомендують це для більшої катаракти, яка спричиняє більше проблем із зором, ніж зазвичай. Іноді це називають екстракапсулярною екстракцією катаракти. Ваш хірург дістає ваш помутнілий кришталик цілим і замінює його на штучний. Ймовірно, вам знадобиться трохи більше часу, щоб відновитися після цієї операції, ніж після операції з невеликим розрізом.
Фемтосекундна лазерна хірургія. Під час цієї операції ваш хірург використовує лазер, щоб розбити кришталик. Як і в інших типах, вони встановлять новий об’єктив. Ваш лікар може запропонувати це, якщо у вас також є астигматизм, вигин рогівки, через який зір розпливається. Ваш хірург може вирішити цю проблему під час операції з видалення катаракти, використовуючи лазер для зміни форми рогівки.

Після операції з видалення катаракти

Для більшості людей одужання проходить гладко. Скільки часу це займе, залежить від типу операції, яку ви отримаєте. Але загалом ви помітите, що ваш зір значно покращився через кілька днів. Приблизно через тиждень або два ви зможете повернутися до того, що вам подобається.

Як і будь-яка операція, існує ризик. Це рідко, але у вас може бути інфекція або кровотеча. Також існує ймовірність того, що ваша сітківка може відірватися від тканин у задній частині ока. Це називається відшаруванням сітківки.

Деякі люди мають проблему після операції з видалення катаракти, яка називається помутнінням задньої капсули (PCO). Ваш зір може знову помутніти, оскільки капсула в оці, яка утримує штучний кришталик, стає товщою. Лазерна хірургія під назвою YAG може вирішити проблему. Іноді це трапляється через рік після операції з видалення катаракти, але в інших випадках це відбувається лише через 10 років.

Катаракта у немовлят і дітей

Деякі діти народжуються з катарактою, якщо під час вагітності кришталик не сформувався належним чином.

Ці вроджені катаракти можуть бути спричинені хромосомними проблемами, такими як синдром Дауна. Вони також можуть бути спадковими, тобто вони можуть бути у батьків дитини.

Катаракта, яка утворюється після народження, називається придбаною. Причини включають:

  • Травма ока
  • Цукровий діабет
  • Ускладнення від проблем з очима
  • Радіаційне лікування
  • Стероїди

Іноді лікарі не знають напевно, чому у дитини катаракта.

Чи можна запобігти катаракті?

Лікарі точно не знають, що викликає катаракту, тому немає жодного перевіреного способу її запобігання. Але оскільки катаракта та інші захворювання, такі як глаукома, поширені у літніх людей, важливо регулярно перевіряти очі. Це дуже важливо, якщо у вашій сім’ї були проблеми з очима або ви зазнавали впливу речей, які можуть спричинити проблеми з очима.

Дорослі повинні відвідувати офтальмолога принаймні кожні 2 роки до 50 років і щороку після цього.

Якщо у вас в анамнезі були проблеми з очима або інші захворювання, такі як діабет, які підвищують ваші шанси на захворювання очей, вам може знадобитися перевірка зору частіше.

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!