Цікаве
Що таке вовчак?
Вовчак — це аутоімунне захворювання, яке означає, що імунна система помилково приймає власні тканини організму за чужорідних загарбників і атакує їх. Деякі люди з вовчаком відчувають лише незначні незручності. Інші страждають від значної втрати працездатності на все життя.
Дев'ять з 10 хворих на вовчак - жінки. Захворювання зазвичай вражає у віці від 15 до 44 років, хоча воно може виникнути і у літніх людей.
Існує два види вовчака:
- Дискоїдний червоний вовчак (DLE)
- Системний червоний вовчак (СЧВ)
DLE в основному впливає на шкіру, яка піддається впливу сонячного світла, і зазвичай не впливає на життєво важливі внутрішні органи. Дископодібні (кругові) ураження шкіри часто залишають рубці після загоєння уражень.
СЧВ є більш серйозним: він вражає шкіру та інші життєво важливі органи та може спричинити рельєфний, лускатий висип у формі метелика на переніссі та щоках, який може залишити шрами, якщо його не лікувати. СЧВ також може вражати інші частини шкіри на тілі.
Крім видимих ефектів системного вовчака, хвороба також може запалювати та/або пошкоджувати сполучну тканину в суглобах, м’язах і шкірі, а також оболонки, що оточують або всередині легенів, серця, нирок і мозку. СЧВ також може викликати захворювання нирок. Ураження головного мозку зустрічається рідко, але в деяких людей вовчак може викликати сплутаність свідомості, депресію, судоми та інсульти.
Кровоносні судини можуть піддаватися атаці при системному вовчаку. Це може призвести до появи виразок на шкірі, особливо на пальцях. Деякі пацієнти з вовчаком отримують синдром Рейно, який змушує дрібні кровоносні судини шкіри скорочуватися, запобігаючи потраплянню крові до рук і ніг, особливо у відповідь на холод. Більшість нападів тривають лише кілька хвилин, можуть бути болісними і часто стають білими або синюшними на руках і ногах. Хворі на вовчак із синдромом Рейно повинні зігрівати руки в рукавичках у холодну погоду.
Що викликає вовчак?
Відомо, що жоден фактор не викликає вовчак. Дослідження показують, що за цим може бути поєднання генетичних, гормональних факторів, факторів навколишнього середовища та імунної системи. Фактори навколишнього середовища, починаючи від вірусних і бактеріальних інфекцій і закінчуючи сильним емоційним стресом або надмірним впливом сонячного світла, можуть відігравати певну роль у провокуванні або запуску захворювання. Деякі препарати, такі як препарат від артеріального тиску гідралазин і препарат для серцевого ритму прокаїнамід, можуть викликати симптоми, схожі на вовчак. Високий рівень естрогену внаслідок вагітності може загострити вовчак.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!