Цікаве
Що таке гангрена? Види гангрени. Способи запобігання гангрені
Гангрена виникає, коли тканини тіла відмирають після втрати крові, викликаної хворобою, травмою або інфекцією. Зазвичай це відбувається в кінцівках, таких як пальці рук, ніг і кінцівок, але також можна отримати гангрену в органах і м’язах. Існують різні види гангрени, і всі вони потребують негайної медичної допомоги.
Які фактори ризику гангрени?
Будь-який стан, який зменшує приплив крові, збільшує шанси на гангрену, включаючи:
- Цукровий діабет
- Звужені артерії (атеросклероз)
- Захворювання периферичних артерій
- Куріння
- Травма або серйозна травма
- Серйозне обмороження
- Ожиріння
- Ослаблена імунна система

Які бувають види гангрени?
Існує два основних типи гангрени:
- Суха гангрена: це частіше зустрічається у людей, які мають захворювання судин, діабет та аутоімунні захворювання. Зазвичай це вражає руки і ноги. Це трапляється, коли щось - часто, погана циркуляція - блокує приплив крові до певної області. Коли тканина висихає, вона змінює колір. Може бути від коричневого до фіолетово-блакитного до чорного. Тканина часто відпадає. На відміну від інших типів гангрени, зазвичай немає інфекції. Але суха гангрена може призвести до вологої гангрени, якщо вона інфікується.
- Мокра гангрена: цей тип майже завжди включає інфекцію. Опіки або травми, при яких частина тіла була розчавлена або стиснута, можуть швидко перервати кровопостачання цієї області, вбиваючи тканини і підвищуючи ймовірність інфекції. Тканини набрякають і утворюються пухирі; його називають «мокрим», тому що він викликає гній. Інфекція від вологої гангрени може швидко поширюватися по всьому тілу.
Типи вологої гангрени включають:
- Внутрішня гангрена: Це гангрена, яка вражає внутрішні органи. Зазвичай це пов’язано з інфікованим органом, таким як апендикс або товста кишка.
- Газова гангрена: Газова гангрена зустрічається рідко, але особливо небезпечна. Це трапляється, коли людина отримує інфекцію глибоко всередині тіла, наприклад, всередині м’язів або органів, зазвичай через травму. Бактерії, які називаються клостридіями, виділяють небезпечні токсини або отрути, а також газ, який може затримуватися у тканині. Шкіра може стати блідою і сірою і видавати потріскування при натисканні. Без лікування газова гангрена може бути смертельною протягом 48 годин.
- Гангрена Фурньє: також рідкісний стан, гангрена Фурньє викликається інфекцією в області статевих органів. Чоловіків вона вражає частіше, ніж жінок. Якщо інфекція потрапить у кровотік, що називається сепсисом, це може бути небезпечним для життя.
- Прогресуюча бактеріальна синергічна гангрена (гангрена Мелені): цей тип зазвичай викликає хворобливі ураження на шкірі через 1-2 тижні після операції або незначної травми. Це також рідко.
Які симптоми гангрени?
Симптоми сухої гангрени включають:
- Зморщена шкіра, яка змінюється з блакитного на чорну і з часом відходить
- Холодна, оніміла шкіра
- Біль
Симптоми вологої гангрени включають:
- Набряк і біль
- Лихоманка і погане самопочуття
- Шкіра червона, коричнева, фіолетова, синя, зеленувато-чорна або чорна
- Пухирі або виразки з виділеннями з неприємним запахом (гній)
- Потріскування при натисканні на уражену ділянку
- Тонка, блискуча або безволосна шкіра
- Межа між здоровою та пошкодженою шкірою
Внутрішня гангрена викликає сильний біль в ураженій області. Наприклад, якщо є гангрена апендикса або товстої кишки, ймовірно, буде біль у животі. Внутрішня гангрена також може викликати лихоманку - стан, який вимагає невідкладної операції.
Як діагностувати гангрену?
- Аналізи крові. Перевіряються ознаки на бактерії або перевіряють ознаки інфекції, наприклад, більше лейкоцитів, ніж зазвичай.
- Тести візуалізації. Тести КТ та МРТ дивляться, чи поширилася гангрена та чи накопичився газ у тканинах. На артеріограмі лікар вводить барвник у кров, а потім робить рентгенівський знімок, щоб перевірити кровотік і знайти заблоковані артерії.
- Хірургія. Це може підтвердити внутрішню гангрену або чи поширилася гангрена.
Які можливі ускладнення гангрени?
Якщо інфекція потрапить у кров, можна отримати сепсис і впасти в септичний шок. Це потребує негайного лікування. Симптоми включають:
- Низький артеріальний тиск
- Прискорене серцебиття
- Задишка
- Зміна температури тіла
- Легке запаморочення
- Біль і висипання в тілі
- Спантеличеність
- Холодна, липка, бліда шкіра
- Смерть
Як лікувати гангрену?
Лікування всіх форм гангрени включає видалення мертвих тканин, лікування та припинення поширення інфекції, а також лікування стану, що викликав гангрену. Чим раніше ви отримаєте лікування, тим більше шансів на одужання.
Лікування залежить від типу гангрени і може включати:
Хірургія. Також званий дебридмент, зазвичай це лікування першої лінії. Лікар видаляє мертві тканини, щоб запобігти поширенню інфекції. Можливо, їм доведеться видалити і уражені кінцівка, палець або палець ноги (ампутація).
Лікарська терапія. Вірте чи ні, але опариші все ще відіграють роль у сучасній медицині. Вони є нехірургічним способом видалення мертвих тканин. Лікар поміщає опариші з личинок мух (спеціально виведених в лабораторії, щоб вони були стерильними) на рану, де вони їдять мертві та інфіковані тканини, не пошкоджуючи здорові тканини. Вони також допомагають боротися з інфекцією та прискорювати загоєння, вивільняючи хімічні речовини, які вбивають бактерії.
Антибіотики. Для лікування або запобігання інфекції.
Киснева терапія. Гіпербарична киснева терапія може лікувати вологу гангрену або виразки, пов’язані з діабетом або захворюванням периферичних артерій. Людина проводе час у спеціальній камері, наповненій киснем під більш високим тиском, ніж кисень у зовнішньому повітрі. Експерти вважають, що такий високий рівень кисню наповнює кров і прискорює загоєння тканин. Киснева терапія також може уповільнити ріст бактерій.
Для відновлення кровотоку може знадобитися судинна хірургія, наприклад шунтування або ангіопластика. Треба приймати ліки для запобігання утворенню тромбів.
Як запобігти гангрені?
Найкращі способи запобігання гангрени:
- Керуйте станом свого здоров’я. Якщо у вас цукровий діабет, тримайте рівень цукру в крові під контролем. Регулярно перевіряйте свої руки, ступні та ноги на наявність ознак травм, повільного загоєння ран або інших проблем зі шкірою. Дотримуйтесь порад лікаря щодо життя з іншими станами, які впливають на ваш кровотік, як-от хвороба периферичних артерій або феномен Рейно.
- Слідкуйте за своїми ранами. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо ви помітили ознаки інфекції.
- Не куріть. Тютюн може пошкодити ваші кровоносні судини.
- Підтримуйте здорову вагу. Зайві кілограми можуть чинити тиск на ваші артерії, блокуючи кровотік.
- Залишайтеся в теплі. Обмороження також блокує кровообіг і може призвести до гангрени.
- Захистіть ноги, якщо у вас цукровий діабет.
- Захистіть ноги, якщо у вас захворювання периферичних судин.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!