Цікаве
Рак молочної залози. Що таке рак молочної залози? Хто в зоні ризику? Симптоми раку молочної залози
Рак молочної залози зазвичай починається або в залозах, які виробляють молоко (так звана часточкова карцинома), або в протоках, які несуть молоко до соска (так звана протокова карцинома). Він може збільшуватися у грудях і поширюватися на сусідні лімфатичні вузли або через кровотік до інших органів. Рак може рости та вражати тканини навколо грудей, наприклад шкіру або грудну стінку.
Різні види раку молочної залози ростуть і поширюються з різною швидкістю. Деяким потрібні роки, щоб поширитися за межі грудей, тоді як інші ростуть і поширюються швидко.
Хто в зоні ризику?
Як і жінки так і чоловіки також можуть хворіти на рак молочної залози, але на них припадає менше 1% усіх випадків раку молочної залози. Серед жінок рак молочної залози є другим за поширеністю діагностованим раком після раку шкіри та другою провідною причиною смерті від раку після раку легенів.
По статистиці, у середньому у 1 з 8 жінок протягом життя розвивається рак грудей. Приблизно дві третини жінок, хворих на рак молочної залози, мають вік 55 років і старше. Більшість решти — від 35 до 54 років.
На сьогодні, рак молочної залози добре піддається лікуванню, якщо виявити його на ранніх стадіях. Локалізований рак (той що не поширився за межі грудей) зазвичай можна вилікувати до того, як він пошириться.
Коли рак починає поширюватися, лікування стає більш складним. Часто це може контролювати хворобу роками.
Симптоми раку молочної залози
Перелік симптомів раку молочної залози:
- Шишка або потовщена ділянка на грудях або під пахвою, яка зберігається протягом менструації
- Зміна розміру, форми або вигину грудей
- Виділення із сосків, які можуть бути кров’яними, молочними (якщо ви не годуєте груддю) або прозорими
- Зміни шкіри грудей або соска. На ньому можуть бути ямочки, зморшки, луски або запалення.
- Червона шкіра на грудях або сосках
- Зміни форми або положення соска
- Область, яка відрізняється від будь-якої іншої області обох грудей
- Велика тверда пляма під шкірою
Типи раку молочної залози
Поширені типи раку молочної залози:
- Протокова карцинома на ранній стадії (стадія 0). У цьому випадку хвороба знаходиться ще в молочних протоках. Але якщо не лікувати цей тип, він може стати інвазивним. Цей тип виліковний.
- Лобулярна карцинома. Вона знаходиться лише в часточках, які виробляють грудне молоко. Це не справжній рак, але це означає, що з більшою ймовірністю жінка захворіє на рак грудей пізніше. Проходьте регулярні огляди грудей і мамографію.
Інвазивні раки.
- Інвазивна або інфільтруюча протокова карцинома (IDC). Цей рак починається в молочних протоках. Він прориває стінку протоки і проникає в жирову тканину молочної залози. Це найпоширеніша форма, на яку припадає 80% інвазивних випадків.
- Інвазивна лобулярна карцинома (ILC). Цей рак починається в часточках, але поширюється на навколишні тканини або інші частини тіла. На його частку припадає близько 10% випадків інвазивного раку молочної залози. Підтипи цього інвазивного раку молочної залози включають:
*Аденоїдно-кістозна (або аденокістозна) карцинома. Вони схожі на клітини слинних залоз і слини.
*Аденосквамозна карцинома низького ступеня злоякісності (тип метапластичної карциноми). Ця рідкісна пухлина зазвичай повільно зростає і її часто приймають за інші типи.
*Медулярна карцинома. Пухлини цього рідкісного типу являють собою м’яку, м’якувату масу, яка виглядає як частина мозку, яка називається мозковою речовиною.
*Муцинозна карцинома. Пухлини цього рідкісного типу плавають у басейні муцину, частини слизького, слизового матеріалу, який утворює слиз.
*Папілярна карцинома. Пальцеподібні виступи відрізняють ці пухлини. Цей рідкісний тип зазвичай вражає жінок, у яких менопауза.
*Тубулярна карцинома. Пухлини повільно ростуть і мають форму труби.
Інші не поширені типи:
- Запальний рак молочної залози. Цей рідкісний тип спричинений запальними клітинами в лімфатичних судинах шкіри.
- Хвороба Педжета соска. Цей тип впливає на ареолу, тонку шкіру навколо соска.
- Філодні пухлини молочної залози. Ці рідкісні пухлини ростуть у вигляді листя. Вони швидко ростуть, але рідко поширюються за межі грудей.
- Метастатичний рак молочної залози. Це рак, який поширився на іншу частину тіла, наприклад мозок, кістки або легені.
Причини раку молочної залози та фактори ризику
На захворювання впливають такі фактори: вік, генетичні фактори, історія здоров’я та дієта відіграють важливу роль. Деякі ви можете контролювати, а інші ні.
Фактори ризику раку молочної залози, які людина не може контролювати
- Вік жінки - старше 50 років частіше хворіють на рак грудей, ніж молоді жінки.
- Раса: темнокожі частіше, ніж білі жінки, хворіють на рак грудей до менопаузи.
- Щільні груди. Якщо ваші груди мають більше сполучної тканини, ніж жирової, на мамографії може бути важко побачити пухлини.
- Рак в особистому анамнезі.
- Генетика. Якщо родичка першого ступеня (мати, сестра чи донька) хворіла на рак молочної залози, у паціента у два рази більше шансів отримати це захворювання. Наявність двох або більше родичів першого ступеня з раком молочної залози в анамнезі підвищує ризик принаймні втричі. Це особливо, якщо вони захворіли на рак до менопаузи або якщо він вразив обидві груди. Ризик також може зрости, якщо у чоловіків із сім'ї діагностували рак молочної залози.
- Менструальний анамнез. Ваші шанси на рак молочної залози зростають, якщо:
*місячні починаються до 12 років.
*місячні не припиняються, поки вам не виповниться 55 років. - Опромінювання. Якщо раніше хворіли і проходили лікування раку, наприклад лімфоми Ходжкіна, до 40 років, буде підвищений ризик раку молочної залози.
- Препарат Діетилстильбестрол. Його використовували в 1940 і 1971 роках для запобігання викидня. Якщо ви або ваша мати приймали його, ваші шанси на рак молочної залози зростають.
Фактори ризику раку молочної залози, якими ви можете керувати
- Фізична активність. Чим менше ви рухаєтеся, тим вищі ваші шанси на хворобу.
- Вага і дієта. Надмірна вага після менопаузи підвищує шанси.
- Алкоголь. Регулярне вживання алкоголю - особливо більше ніж один напій на день - підвищує ризик раку молочної залози.
- Репродуктивний анамнез.
- Ви народили вперше після 30 років.
- Не годували грудьми.
- Аборти, викідні.
- Прийом гормонів. Наприклад:
*Використовуєте замісну гормональну терапію, що включає як естроген, так і прогестерон під час менопаузи більше 5 років. Це підвищення ризику раку молочної залози повертається до норми через 5 років після припинення лікування.
*Використовуєте певні методи контролю за народжуваністю, включаючи протизаплідні таблетки, ін’єкції, імплантати, ВМС, шкірні пластирі або вагінальні кільця, які містять гормони.
Але більшість жінок, які мають високий ризик раку молочної залози, ним не хворіють. З іншого боку, 75% жінок, у яких розвивається рак грудей, не мають відомих факторів ризику.
Діагностика раку молочної залози
- Дома перед дзеркалом провірте свої груди: промацаєте груди на ущільнення або зробіть мамографію.
- Пройдіть УЗД.
- Зробіть мамографію
- І інших випадках - Магнітно-резонансна томографія (МРТ).
- Обов'зково вам зроблять біопсію:
*Тонкоголкова аспірація. Це для грудок, до яких легко дістатися, або тих, які можуть бути заповнені рідиною.
*Кор-голкова біопсія. У цьому типі використовується більша голка для видалення шматка тканини.
*Хірургічна (відкрита) біопсія. Хірург видаляє всю шишку разом із прилеглою тканиною молочної залози.
*Біопсія лімфовузлів. Лікар видаляє частину лімфатичних вузлів під рукою, щоб перевірити, чи поширився рак.
*Біопсія під контролем зображення. Лікар використовує зображення, щоб направляти голку.
- Аналізи крові, включаючи:
*Загальний аналіз крові (ОКК). Це вимірює кількість різних типів клітин, таких як еритроцити та лейкоцити, у крові.
*Хімічний аналіз крові. Це показує, наскільки добре працюють печінка та нирки.
*Тести на гепатит. Іноді це робиться для перевірки на наявність гепатиту В і гепатиту С. Якщо є активна інфекція гепатиту В, вам можуть знадобитися ліки для боротьби з вірусом перед хіміотерапією. Без нього хіміотерапія може спричинити зростання вірусу та пошкодити вашу печінку.
Стадії раку молочної залози
- Рання стадія, стадія 0 або неінвазивний рак молочної залози. Захворювання лише в молочній залозі, без ознак того, що воно поширилося на лімфатичні вузли (ваш лікар назве це карциномою in situ).
- Рак молочної залози I стадії. Рак має розмір 2 сантиметри або менше і не поширився.
- Рак молочної залози IIA стадії. Пухлина - це:
*Менше 2 сантиметрів у поперечнику, з ураженням пахвових лімфатичних вузлів.
*Більше 2, але менше 5 сантиметрів у поперечнику, без ураження лімфатичних вузлів. - Рак молочної залози IIB стадії. Пухлина, яка:
*Більше 5 сантиметрів у поперечнику, без ураження пахвових лімфатичних вузлів
*Більше 2, але менше 5 сантиметрів у поперечнику, з ураженням лімфатичних вузлів. - Рак молочної залози IIIA стадії або місцево-поширений рак молочної залози:
*Пухлина розміром понад 5 сантиметрів, яка поширилася на лімфатичні вузли під рукою або біля грудини.
*Пухлина будь-якого розміру з раковими лімфатичними вузлами, які прилипають один до одного або до сусідніх тканин. - Рак молочної залози IIIB стадії. Пухлина будь-якого розміру, яка поширилася на шкіру або грудну стінку.
- IIIC стадія раку молочної залози. Пухлина будь-якого розміру, яка поширилася далі та залучає більше лімфатичних вузлів.
- IV стадія (метастатичний) рак молочної залози. Пухлина, незалежно від розміру, яка поширилася на місця, розташовані далеко від грудей, наприклад, кістки, легені, печінку, мозок або віддалені лімфатичні вузли.
Лікування раку молочної залози
Якщо у вас виявлять рак молочної залози, треба розробити план лікування, щоб позбутися раку, знизити ймовірність того, що він повернеться, і зменшити ймовірність його виходу за межі грудей. Зазвичай лікування починається протягом кількох тижнів після встановлення діагнозу.
Лікування залежатиме від розміру та розташування пухлини, результатів лабораторних досліджень на ракові клітини та стадії захворювання.
Місцеві методи лікування
Вони видаляють, знищують або контролюють ракові клітини в певній області, наприклад у грудях. До них належать:
Хірургія
Операції зі збереження грудей. Хірург видаляє лише частину молочної залози з раком разом із деякими прилеглими тканинами. Скільки вони видаляють, залежить від таких речей, як розмір і розташування пухлини. Ви також можете почути, що це називається:
- Люмпектомія
- Квадрантектомія
- Часткова мастектомія
- Сегментарна мастектомія
Операція з видалення лімфовузлів.
Лікар бере лімфатичні вузли з-під руки, щоб дізнатися, чи поширився на них рак. Існує два види цієї операції:
- Біопсія сторожового лімфовузла. Видаляють один або кілька лімфатичних вузлів, де рак найімовірніше пошириться.
- Дисекція пахвових лімфовузлів. Це включає більше вузлів, хоча зазвичай менше 20.
Мастектомія.
Хірург видаляє всю молочну залозу разом із усією тканиною молочної залози та іноді сусідніми тканинами. Існує кілька видів мастектомій:
- Проста або тотальна мастектомія. Хірург видаляє всю грудь, але не лімфатичні вузли під рукою, якщо вони не знаходяться в тканинах грудей.
- Модифікована радикальна мастектомія. Хірург видаляє всю грудь разом з лімфатичними вузлами під рукою.
- Радикальна мастектомія. Хірург видаляє всю молочну залозу та лімфовузли під рукою і до ключиці, а також м’язи грудної стінки під грудьми.
- Часткова мастектомія. Хірург видаляє ракову тканину молочної залози та деякі тканини поблизу – зазвичай більше, ніж під час лампектомії.
- Мастектомія із збереженням сосків. Хірург видаляє всю тканину грудей, але залишає ваш сосок.
- Контралатеральна профілактична мастектомія. Якщо у вас є рак однієї молочної залози та дуже високий ризик захворіти на іншу, ви можете вирішити видалити обидві молочні залози.
Опромінювання.
Те, чи захворіли ви і який тип, залежить від типу операції, яку ви перенесли, чи поширився ваш рак на лімфатичні вузли чи десь ще в тілі, розміру пухлини та іноді від віку. Ви можете мати один тип або комбінацію:
- Зовнішнє пучкове випромінювання. Цей тип походить від машини поза тілом. Зазвичай його отримують його 5 днів на тиждень протягом 5-6 тижнів. Деякі типи зовнішнього пучка випромінювання включають:
*Гіпофракціонована променева терапія. Це більші дози за меншу кількість процедур, як правило, лише за 3 тижні.
*Інтраопераційна променева терапія (ІОРТ). У такому підході паціент отримує одну велику дозу опромінення в операційній відразу після операції зі збереження грудей (до закриття рани). - 3D-конформна променева терапія. Випромінювання від спеціальних машин, які можуть краще націлити його на область, де була пухлина. Проходите процедури двічі на день протягом 5 днів.
*Внутрішнє опромінення (брахітерапія).
*Інтерстиціальна брахітерапія.
*Внутрішньопорожнинна брахітерапія. Це найпоширеніший вид брахітерапії для жінок з раком молочної залози. Лікар використовує маленький катетер, щоб вставити пристрій у груди. Пристрій розширюється і залишається на місці під час лікування. Інший кінець стирчить з грудей. Лікар використовує трубку, щоб помістити джерела випромінювання (часто гранули) у пристрій. Проходять це двічі на день протягом 5 днів амбулаторно.
Системні методи лікування
Вони знищують або контролюють ракові клітини по всьому тілу. Ці методи лікування включають:
- Хіміотерапія.
- Гормональна терапія. Деякі види раку розвиваються у відповідь на певні гормони. Ці ліки перешкоджають прикріпленню гормонів до ракових клітин, що зупиняє їх ріст.
Профілактика раку молочної залози
- Контролюйте свою вагу. Зайві кілограми та збільшення ваги у дорослому віці підвищують ваші шанси на рак грудей після менопаузи.
- Залишайтеся активними. Вправи знижують ризик. Прагніть до 150 хвилин помірної або 75 хвилин важкої активності щотижня.
- Обмежте або виключіть алкоголь.
- Годуйте грудьми. Краще довше, щоб знизити ризик.
- Обмеження гормональної терапії після менопаузи. Запитайте свого лікаря про негормональні варіанти лікування симптомів.
- Пройдіть мамографію:
40-49: проходьте мамографію кожні 2 роки.
50-74: проходьте мамографію кожні 2 роки.
75+: по рекомендації.
Прогноз раку молочної залози
Перспективи після раку молочної залози залежать від багатьох речей, включаючи стадію раку, і коли поставили діагноз.
Майже 100% жінок, у яких рак лише грудей, живуть щонайменше 5 років після встановлення діагнозу. У жінок, у яких рак поширився на прилеглі тканини, 91% живуть ще принаймні 5 років, а 84% живуть ще принаймні 10 років.
Якщо рак молочної залози жінки поширився на сусідні лімфатичні вузли, 5-річна виживаність становить 86%. Близько 27% жінок, чий рак поширився далі в організмі, живуть ще принаймні 5 років.
Для чоловіків, які мають рак молочної залози, загальна 5-річна виживаність становить 84%. Якщо пухлини є тільки в грудях, 96% чоловіків живуть ще принаймні 5 років. 5-річна виживаність становить 83%, якщо рак поширився на сусідні лімфатичні вузли, і 22%, якщо він поширився далі в тілі людини.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!