МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Сифіліс. Що це? Фактори ризику, ускладнення

Сифіліс — це дуже заразна хвороба, яка в основному поширюється статевим шляхом, включаючи оральний і анальний секс. Інфікована людина часто не знає про наявність захворювання і передає його своєму статевому партнеру.

Сифіліс завжди був серйозною загрозою для здоров’я. Це може спричинити серйозні довгострокові проблеми, такі як артрит, пошкодження мозку та сліпота. Ефективного лікування з'явилося тільки після винаходу пеніцеліну з кінця 1940-х років.

Сифіліс викликається бактерією Treponema pallidum. Як правило, заражуються через прямий контакт із сифілісною раною на тілі іншої людини. В основному це відбувається під час сексуальної активності, але бактерії також можуть потрапити у ваше тіло через порізи на шкірі або через слизові оболонки.

сифіліс

Сифіліс не може поширюватися через сидіння унітазів, дверні ручки, басейни, гідромасажні ванни, ванни, спільний одяг або столове начиння.

Фактори ризику сифілісу

  • У вас незахищений секс
  • Маєте кілька статевих партнерів
  • У вас ВІЛ
  • Гомосексуалісти (припадає більше 70% ризику зараження)

сифіліс

Симптоми сифілісу

Зараження сифілісом має три стадії:

  • Ранній або первинний сифіліс. Люди з первинним сифілісом отримують одну або кілька виразок, які називаються шанкрами. Зазвичай це невеликі безболісні виразки. Вони з’являються на статевих органах, на задньому проході чи прямій кишці, або в роті або навколо нього між 10 і 90 днями (в середньому 3 тижні) після того, як піддалися захворюванню. Навіть якщо їх не лікувать, вони заживають без рубців протягом 6 тижнів. Але лікування не дозволить хворобі перейти в наступну стадію.
  • Вторинний сифіліс. Цей етап починається від 6 тижнів до 6 місяців після того, як заразилися. Це може тривати від 1 до 3 місяців. Люди з вторинним сифілісом зазвичай мають рожеву висипку типу «мідний монети» на долонях рук і підошвах ніг. У них також можуть бути різні висипання на інших частинах тіла. Вони можуть виглядати як висипання, викликані іншими захворюваннями. У людей можуть бути вологі, схожі на бородавки ураження в паху, білі плями на внутрішній стороні рота, набряклі лімфатичні залози, лихоманка, випадання волосся та втрата ваги. Як і при первинному сифілісі, симптоми вторинного сифілісу зменшуються без лікування.
  • Третинний сифіліс. Якщо інфекцію не лікувати, вона може перейти на стадію, що характеризується серйозними проблемами з серцем, мозком і нервами. Людина може паралізуватися, осліпнути або оглухнути, або отримати деменцію чи імпотенцію. Це може бути навіть смертельно.

Інші види сифілісу включають:

  • Прихований сифіліс. Інфекція не має помітних симптомів, але все ще у вашому тілі.
  • Вроджений сифіліс. Вагітні жінки з цією хворобою можуть передати її своїй дитині. Це може завдати шкоди дитині і навіть стати причиною смерті.
  • Нейросифіліс. Інфекція може поширитися на головний або спинний мозок. Викликає головний біль, деменцію або оніміння або параліч. 

Ускладнення сифілісу

Якщо не отримувати лікування, сифіліс може мати ускладнення по всьому тілу:

  • Невеликі шишки. Горбки, які називаються гуммами, можуть рости на шкірі, кістках або органах. Вони можуть руйнувати тканини навколо них.
  • Проблеми з нервовою системою. Сифіліс може викликати такі проблеми, як головний біль, менінгіт, пошкодження мозку, параліч або втрата слуху та зору.
  • Серцево-судинні проблеми. Хвороба може пошкодити серцеві клапани або спричинити опуклість кровоносних судин (аневризми) або запалення аорти (аортит).
  • ВІЛ. Сифіліс може збільшити ймовірність інфікування ВІЛ.

сифіліс

Лікування сифілісу

Сифіліс виліковний за умови швидкої діагностики та лікування. Але якщо його лікувати занадто пізно, це може назавжди пошкодити серце та мозок навіть після зникнення інфекції.

Якщо паціент хворів на сифіліс менше року, однієї дози пеніциліну зазвичай достатньо, щоб знищити інфекцію. Але якщо є алергія на пеніцилін, можна замість нього отримати інший антибіотик, наприклад доксициклін. Якщо пізня стадія захворювання, знадобляться додаткові дози.

Для вагітних які мають алергію на пеніцилін проходять пройти процедуру десенсибілізації, яка дозволить безпечно приймати препарат.

Не вступайте в статеві контакти, поки інфекція повністю не зникне. Ваші статеві партнери також повинні пройти обстеження і при необхідності пролікуватися.

Деякі люди з сифілісом мають реакцію імунної системи, яка називається реакцією Яріша-Герксгеймера, через кілька годин після першого лікування. Це може включати лихоманку, озноб, головний біль, розлад шлунку, висип або біль у суглобах і м’язах. Зазвичай ці проблеми зникають протягом 24 годин.

Профілактика сифілісу

Ви можете знову заразитися сифілісом після того, як вилікувались. Щоб знизити ризик повторного зараження сифілісом:

  • Не вступайте в інтимний контакт з кимось, якщо знаєте, що вони інфіковані.
  • Якщо ви не знаєте, чи інфікований ваш сексуальний партнер, використовуйте презерватив під час кожного статевого акту.
Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!