МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Що таке акне?

Інша назва «звичайне акне» — майже кожна людина в певний момент життя страждає від спалаху прищів.

Починається, коли жирні виділення з сальних залоз шкіри (сальних залоз) закупорюють крихітні отвори для волосяних фолікулів (забиті пори). Якщо отвори великі, пробки мають вигляд чорних крапок: маленьких плоских плям з темними центрами. Якщо отвори залишаються невеликими, пробки мають форму білих вугрів: невеликих горбків тілесного кольору. Обидва типи закупорених пір можуть перерости в запалення або прищі або більш глибокі грудочки або вузли. Вузлики, пов’язані з важкими випадками акне (кістозних акне), є твердими набряками під поверхнею шкіри, які запалюються, чутливі, а іноді інфікуються.

Незважаючи на те, що акне залишається в основному підлітковим захворюванням, близько 20% всіх випадків виникає і у дорослих. Прищі зазвичай виникають у період статевого дозрівання у віці від 10 до 13 років і, як правило, посилюються у людей з жирною шкірою. Підліткові акне зазвичай тривають від 5 до 10 років, зникаючи на початку 20-ти років. Це трапляється у представників обох статей, хоча у хлопчиків-підлітків, як правило, найважчі випадки. Жінки частіше, ніж чоловіки, мають легкі та помірні форми у віці 30 років і далі.

Ураження акне найчастіше зустрічаються на обличчі, але вони також можуть виникати на шиї, грудях, спині, плечах і верхніх частинах рук.

Всупереч поширеній думці, прищі не виникають через шкідливу їжу, погану гігієну або неконтрольований статевий потяг. Проста істина полягає в тому, що спадковість і гормони стоять за більшістю форм акне. Відмова від шоколаду або очищення обличчя 10 разів на день не змінить вашої схильності до цієї неприємної, іноді болючої, а часто неприємної проблеми зі шкірою.

Що викликає акне?

Причина появи прищів до кінця не вивчена. Хоча стрес може посилити акне, він явно не викликає його.

Гормони. Звичайні прищі у підлітків починаються зі збільшення вироблення гормонів. Під час статевого дозрівання і хлопчики, і дівчатка виробляють високий рівень андрогенів, чоловічих статевих гормонів, до складу яких входить тестостерон. Тестостерон сигналізує організму виробляти більше шкірного сала, що виробляється в сальних залозах шкіри.

Бактерії. Надлишок шкірного сала забиває отвори для волосяних фолікулів - особливо на обличчі, шиї, грудях і спині. У цих закупорених фолікулах ростуть бактерії. Через це на поверхні шкіри утворюються вугри або білі вугри, також відомі як «комедони». Іноді це засмічення призводить до руйнування стінки фолікула під тиском цього накопичення. Коли це відбувається, шкірне сало просочується в сусідні тканини і утворює пустулу або папулу - це називається запальним акне. Більші пустули називаються вузликами.

Залежно від типу таблетки, оральні контрацептиви можуть викликати появу прищів у деяких жінок, але пригнічувати їх у інших. Деякі ін’єкційні контрацептиви та внутрішньоматкові протизаплідні засоби (ВМС) також можуть викликати акне. Стероїди, які приймаються деякими культуристами та спортсменами, також можуть призвести до серйозних спалахів.

Акне має багато підтипів. Acne neonatorum і acne infantum іноді вражають новонароджених і немовлят, як правило, хлопчиків. На обличчі з’являється прищоподібний висип, який зазвичай проходить протягом тижнів без тривалого ефекту. Однак дитячі акне можуть тривати довше, бути більш серйозними і викликати рубці.

У людей, які вийшли з підліткового віку майже без прищів, у дорослому віці можуть з’явитися постійні прищі, що виникають у дорослих. Незважаючи на звичайне підвищення рівня андрогенів під час статевого дозрівання, деякі лікарі вважають, що спалахи акне мають менше відношення до рівня андрогенів, ніж від того, як шкіра людини реагує на збільшення вироблення шкірного сала або на бактерії, які викликають прищі. Бактерія Propionibacterium acnes в природі зустрічається в здорових волосяних фолікулах. Якщо їх занадто багато накопичується в закупорених фолікулах, вони можуть виділяти ферменти, які розщеплюють шкірне сало і викликають запалення. Деякі люди просто більш чутливі, ніж інші, до цієї реакції. Рівень шкірного сала, який може призвести до появи або двох прищів у однієї людини, може призвести до поширених спалахів - або навіть гострих кістозних акне.

Які існують методи лікування акне?

Іноді прищ можна приховати. Якщо використовуються креми та косметика, що відпускаються без рецепта, то вони мають бути на водній основі. Навіть якщо спалахи акне неможливо усунути, звичайне лікування може забезпечити полегшення.

Найкращі методи лікування пригнічують вироблення шкірного сала, обмежують ріст бактерій, сприяють відходженню клітин шкіри для очищення пор, або новіше лікування, яке блокує чоловічі гормони в шкірі. Оскільки багато методів лікування можуть мати побічні ефекти, будь-якому пацієнту з акне слід з обережністю застосовувати нове лікування. Люди з будь-яким типом акне, який знижує їхню самооцінку або робить їх нещасними, люди з прищами, які залишають шрами, або люди з важкими, постійними випадками акне, потребують допомоги дерматолога.

Лікування акне без рецепта

Мило і вода. Від прищів допоможе м’яке очищення обличчя водою з милом не частіше двох разів на день. Однак це не усуває вже наявні прищі. Агресивні скраби можуть пошкодити шкіру та викликати інші проблеми зі шкірою.

Очищувачі. Для лікування акне рекламується багато очисних засобів і мила. Вони часто містять перекис бензоїлу, гліколеву кислоту, саліцилову кислоту або сірку.

Бензоїлу пероксид. Для легких акне ви можете спробувати або ваш лікар може порекомендувати лікування безрецептурним препаратом, який містить перекис бензоїлу. Вважається, що ця сполука діє, знищуючи бактерії, пов’язані з акне. Зазвичай це займає принаймні чотири тижні, і його потрібно використовувати постійно, щоб уникнути прищів. Як і багато інших продуктів, що відпускаються без рецепта і рецептів, він не впливає на вироблення шкірного сала або на те, як клітини фолікулів шкіри відходять, і коли ви припиняєте його використовувати, прищі повертаються. Він доступний у багатьох формах: креми, лосьйони, мийні засоби, пінки, миючі подушечки та гелі. Перекис бензоїлу може спричинити сухість шкіри та відбілити тканини, тому будьте обережні при його застосуванні.

Саліцилова кислота. На шкірі саліцилова кислота допомагає виправити аномальне осипання клітин. При легких прищах саліцилова кислота допомагає розблокувати пори, розсмоктуючи та запобігаючи ушкодження. Він не впливає на вироблення шкірного сала і не вбиває бактерії. Його потрібно використовувати постійно, як і пероксид бензоїлу, оскільки його дію припиняється, коли ви припиняєте його використовувати – пори знову закупорюються, і прищі повертаються. Саліцилова кислота міститься в багатьох продуктах від прищів, включаючи лосьйони, креми та прокладки.

Сірка. У поєднанні з іншими речовинами, такими як спирт, сульфацетамід натрію (ліки, що відпускаються за рецептом) і саліцилова кислота, сірка є компонентом багатьох безрецептурних ліків від прищів. Зазвичай він не використовується самостійно через його неприємний запах і тимчасове знебарвлення шкіри. Сірка допомагає запобігти закупорці пір і пригнічує ріст бактерій. але в більшості випадків це має лише незначну користь.

Ретинольний гель або креми для місцевого застосування. Ретинол запобігає утворенню прищів. Він впливає на ріст клітин, викликаючи збільшення обороту клітин, щоб розблокувати пори. Ваші прищі можуть посилюватися, перш ніж вони стануть краще, тому що вони впливають на прищі, які вже почали утворюватися під шкірою. Його необхідно використовувати постійно, і для досягнення результату може знадобитися 8-12 тижнів.

Спирт і ацетон. Спирт є м'яким антибактеріальним засобом, а ацетон може видаляти олію з поверхні шкіри. Ці речовини поєднуються в деяких безрецептурних препаратах від прищів. Ці засоби висушують шкіру, мають незначний вплив або зовсім не впливають на прищі, і, як правило, не рекомендуються дерматологами.

Трав’яні, органічні та «природні» ліки. Існує багато рослинних, органічних і натуральних продуктів, які продаються для лікування або запобігання акне. Ефективність цих засобів не доведена, і навряд чи вони принесуть велику користь.

Примітка: коли наповнені гноєм прищі будуть готові "на волю", прикладіть гарячий рушник на кілька хвилин, щоб стимулювати природний процес розриву. Запалені прищі повинні розкриватися тільки медсестрою або лікарем за допомогою хірургічних інструментів і дотримання антисептичних заходів. Видавлювання прищів самостійно може призвести до подальшого запалення і, можливо, постійних рубців.

Лікування акне за рецептом

Антибіотики. Антибіотики можна наносити на шкіру (місцево) або приймати перорально (системно). Антибіотики діють, очищаючи шкіру від бактерій, що викликають акне, і зменшуючи запалення. Існує кілька місцевих продуктів у вигляді кремів, гелів, розчинів, пінок і лосьйонів. Місцеві антибіотики обмежені у своїй здатності проникати через шкіру та очищати більш глибокі акне, тоді як системні антибіотики циркулюють по всьому тілу та в сальних залозах. Однак системні антибіотики часто викликають більше побічних ефектів, ніж місцеві, але їх можна використовувати для більш важких видів акне. Рекомендується використовувати окремо для лікування акне, оскільки вони можуть підвищити ризик стійкості бактерій шкіри до антибіотиків. Однак використання пероксиду бензоїлу з місцевим антибіотиком може знизити ймовірність розвитку резистентності до антибіотиків.

Кліндаміцин місцевого застосування (Cleocin T, Clinda-Derm) і еритроміцин (Akne-Mycin, ATS, Erycette, Erygel, Ilotycin) є антибіотиками, які також є протизапальними засобами та ефективні проти ряду бактерій. Їх завжди слід поєднувати з пероксидом бензоїлу або місцевим ретиноїдом і наносити безпосередньо на шкіру. Пероральний еритроміцин також доступний, але ви можете стати стійким до його ефектів, що обмежує його корисність.

Іншими пероральними протизапальними антибіотиками, які часто використовуються, є доксициклін, міноциклін та тетрациклін, які є досить ефективними у багатьох випадках акне.

Антибіотики не усувають інші фактори, що викликають акне, і може знадобитися кілька тижнів або місяців, щоб усунути їх. Вони часто застосовуються у поєднанні з іншими препаратами, які «розбивають» фолікули. Багато пероральних антибіотиків від акне не слід використовувати під час вагітності.

Ретиноїди або похідні вітаміну А. Ці препарати доступні як місцеві або пероральні препарати. Місцеві ретиноїди усувають помірні та важкі акне, впливаючи на те, як шкіра росте та линяє. Їх можна використовувати в поєднанні з іншими продуктами проти акне, такими як пероксид бензоїлу та пероральні антибіотики. Місцеві ретиноїди не мають серйозних побічних ефектів пероральних ретиноїдів; однак вони не рекомендуються вагітним або годуючим жінкам. Побічні ефекти місцевих ретиноїдів включають почервоніння, сухість та свербіж шкіри.

При важких кістозних акне найбільш ефективною терапією є ізотретиноїн (Absorica, Accutane, Amnesteem, Claravis, Sotret, Zenatane). Цей препарат є єдиним препаратом, який втручається у всі три причини акне. Він часто може навіть усунути важкі акне, які не реагують на інші методи лікування. Однак продукт може мати побічні ефекти. Він може спричинити серйозні вроджені дефекти, і НІКОЛИ не повинен прийматися вагітною жінкою або жінкою, яка не використовує контрацепцію. Крім того, його не слід приймати жінкам, які годують груддю. Деякі дослідження показують, що його використання пов’язане з підвищеним ризиком депресії, суїциду та запальних захворювань кишечника. 

Іншими побічними ефектами є сухість шкіри та губ, біль у м’язах та суглобах, головний біль, підвищення рівня тригліцеридів (типу холестерину), підвищення рівня печінкових ферментів, зниження нічного зору та, рідко, тимчасове випадання волосся. Для більшості людей, які приймають ці препарати, побічні ефекти є терпимими і не є причиною для припинення терапії до того, як акне зникне.

Азелаїнова кислота. Іншим місцевим застосуванням є азелаїнова кислота, яка випускається у вигляді гелю, крему або піни і має антибактеріальні та протизапальні властивості. Він частіше використовується для іншого типу стану, званого розацеа, але він може допомогти при легких акне.

Дапсон. Дапсон – гель для місцевого застосування, який має антибактеріальну та протизапальну дію.

Оральні контрацептиви. Протизаплідні таблетки містять жіночі гормони, які діють шляхом протидії впливу чоловічих гормонів (наприклад, тестостерону) на прищі. Їх застосування обмежено пацієнтками. Максимальна користь оральних контрацептивів при акне настає через три-чотири місяці. Побічні ефекти включають нудоту, кров’янисті виділення, болючість грудей і згустки крові.

Спіронолактон (Альдактон). Спіронолактон - це пероральний препарат, який може блокувати дію гормонів організму на сальні залози шкіри. Цей препарат не схвалено FDA для лікування акне, але особливо корисний для жінок, у яких є прищі, які посилюються під час менструації та менопаузи.

Класкотерон (Winlevi) є нещодавно схваленим місцевим засобом для лікування вугрової висипки середнього та важкого ступеня, який вважається альтернативою спіронолактону. Він спрямований на гормони, які викликають прищі. Як це працює, не зовсім зрозуміло, але було виявлено, що він зменшує прищі як у чоловіків, так і у жінок у віці старше 12 років.

Іншим поширеним препаратом є триамцинолон, тип розчину кортикостероїдів, який вводять безпосередньо у вузлики прищів.

Попередження про лікування акне

Пацієнти, які приймають препарати від акне, повинні бути обережними щодо можливих побічних ефектів та взаємодії з іншими лікарськими засобами та рослинними засобами.

Місцеві ретиноїди та перекис бензоїлу можуть зробити шкіру почервонілою, сухою та чутливою до сонячного світла.

Пероральні антибіотики можуть викликати чутливість до сонячного світла та розлад шлунка.

Перекис бензоїлу може пригнічувати дію деяких місцевих ретиноїдів, тому ніколи не застосовуйте їх в один і той же час дня.

Прийом пероральних антибіотиків більше кількох тижнів може зробити жінок сприйнятливими до дріжджових інфекцій.

Деякі ліки від прищів, що продаються без рецепта, можуть викликати рідкісні, але серйозні алергічні реакції або сильне роздратування. Зверніться за невідкладною медичною допомогою, якщо у вас є такі симптоми, як стиснення в горлі, утруднене дихання, слабкість або набряк обличчя або язика. Також припиніть використання продукту, якщо у вас з’явилася кропив’янка або свербіж. Симптоми можуть з’являтися від хвилин до дня або довше після використання.

Лікування шрамів від прищів

Деякі дорослі мають шрами від прищів. Деякі хірургічні процедури можуть покращити стан. Процедури включають дермабразію, кілька видів лазерів і хімічний пілінг. Ці процедури видаляють шрамовану поверхню і оголюються незаймані шари шкіри. Дерматологи також можуть використовувати наступне:

  • мікронідлінг для стимуляції колагену та зменшення появи шрамів
  • субцизія, коли під шрами використовується голка, щоб розбити їх
  • наповнювачі, що представляють собою ін’єкції під шрами, щоб підняти їх до навколишньої поверхні шкіри

Косметологи можуть використовувати більш поверхневі пілінги, такі як гліколева або саліцилова кислота, щоб послабити білі та чорні крапки та зменшити прищі.

Мікродермабразія мало впливає на самі прищі, але ефективна в поєднанні з лазером. Перш ніж розглядати будь-яке лікування, важливо обговорити з лікарем процедури, необхідні запобіжні заходи та ймовірні результати.

Як ви можете запобігти виникненню прищів?

Через асоціацію акне з коливанням рівня гормонів і можливим генетичним впливом, багато лікарів вважають, що немає способу запобігти цьому. Загальноприйнята мудрість полягає в тому, що ні добра гігієна, ні дієта не можуть запобігти спалахам. Лікування може контролювати акне і мінімізувати майбутні прориви. Рекомендується дбайливий догляд за шкірою, особливо в підлітковому віці. Основи включають щоденне прийняття ванни або душу, а також миття обличчя та рук з милом без запаху або м’яким антибактеріальним милом.

Інші поради щодо запобігання майбутнім спалахам включають:

  • Використовуйте некомедогенні засоби або засоби для чутливої ​​шкіри, щоб зменшити ймовірність появи нових ушкоджень і мінімізувати подразнення шкіри.
  • Використовуйте м’який очисний засіб двічі на день.
  • Уникайте миючих засобів або засобів, які містять частинки скрабу або мають піскову текстуру. Ці продукти можуть викликати подразнення шкіри і призвести до висипань.
  • Використовуйте щоденний некомедогенний зволожуючий крем і сонцезахисний крем широкого спектру дії (SPF 30 з оксидом цинку).
  • Використовуйте некомедогенну косметику.
  • Уникайте здирання, видавлювання або вибухання прищів. Це може призвести до утворення рубців і шкірних інфекцій.
Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!