Цікаве
Що таке аритмія? Що викликає аритмію?
Аритмія - це нерегулярне серцебиття. Це означає, що ваше серце вийшло зі свого звичного ритму.
Може з’явитися відчуття, ніби ваше серце забилося, додалося або «тріхає». Може здаватися, що воно б’ється занадто швидко (тахікардія) або занадто повільно (так звана брадикардія). Або ви можете нічого не помітити.
Аритмії можуть бути невідкладними або нешкідливими. Якщо ви відчуваєте, що з вашим серцебиттям відбувається щось незвичайне, негайно зверніться за медичною допомогою, щоб лікарі з’ясували, чому це відбувається, і що вам потрібно з цим робити.
Які симптоми аритмії?
Аритмія може бути тихою, тобто ви не помічаєте жодних симптомів. Лікар може помітити нерівномірне серцебиття під час фізичного огляду.
Симптоми можуть включати:
- Серцебиття (відчуття прискореного серцебиття, тріпотіння або «шльопанці»)
- Стукання в грудях
- Запаморочення
- Непритомність
- Задишка
- Біль або стиснення в грудях
- Слабкість або втома (почуття сильної втоми)
- Тривога
- Нечіткий зір
- Пітливість
Що викликає аритмію?
У вас може виникнути аритмія, навіть якщо ваше серце здорове. Або це може статися через:
- Хворобу серця
- Неправильний баланс електролітів (наприклад, натрію або калію) у крові
- Травма серця або зміни, такі як зниження кровотоку або жорсткість серцевої тканини
- Процес загоєння після операції на серці
- Інфекція або лихоманка
- Певні ліки
- Проблеми з електричними сигналами у серці
- Сильні емоції, стрес або здивування
- Речі у повсякденному житті, як-от алкоголь, тютюн, кофеїн або фізичні вправи
Які фактори ризику аритмії?
Речі, які можуть підвищити ймовірність виникнення аритмії, включають:
- Вік. Шанси зростають у міру дорослішання.
- Гени. Ваші шанси можуть бути вищими, якщо у близького родича була аритмія. Деякі види серцевих захворювань також можуть перебігати в сім’ях.
- Спосіб життя. Алкоголь, тютюн і рекреаційні наркотики можуть підвищити ризик.
- Медичні стани. Високий кров’яний тиск, цукровий діабет, низький рівень цукру в крові, ожиріння, апное сну та аутоімунні розлади є одними з умов, які можуть викликати проблеми з серцевим ритмом.
- Навколишнє середовище. Речі в навколишньому світі, як-от забруднення повітря, можуть зробити аритмію більш вірогідною.
Які бувають види аритмій?
Аритмії поділяються за місцем їх виникнення. Якщо вони починаються в шлуночках або нижніх камерах серця, їх називають шлуночковими. Коли вони починаються в передсердях або верхніх камерах, їх називають надшлуночковими.
Також групують їх за тим, як вони впливають на частоту серцевих скорочень у стані спокою. Брадикардія - це частота серцевих скорочень менше 60 ударів на хвилину. Тахікардія становить понад 100 ударів на хвилину.
Суправентрикулярні аритмії включають:
- Передчасні скорочення передсердь. Це ранні додаткові удари. Вони нешкідливі і зазвичай не потребують лікування.
- Фібриляція передсердь (AFib). Верхні камери вашого серця скорочуються незвичайним чином. Ваше серце може битися більше 400 разів на хвилину.
- Тріпотіння передсердь. Зазвичай це більш організовано і регулярно, ніж фібриляція передсердь. Найчастіше це трапляється у людей із захворюваннями серця і в перший тиждень після операції на серці. Він часто змінюється на фібриляцію передсердь.
- Пароксизмальна надшлуночкова тахікардія (ПСВТ). Це прискорене серцебиття, зазвичай з регулярним ритмом. Воно починається і закінчується раптово.
- Тахікардії додаткового шляху. Ви можете мати прискорений пульс через додатковий шлях між верхньою і нижньою камерами серця. Думайте про це як про додаткову дорогу на вашому шляху додому, а також як про звичайний маршрут. Коли це відбувається у вашому серці, це може викликати прискорений ритм.
- АВ-вузлова реантрантная тахікардія (AVNRT). Це викликано додатковим шляхом через частину вашого серця, яка називається AV вузлом. Це може викликати прискорене серцебиття, непритомність або серцеву недостатність.
Шлуночкові аритмії включають:
- Передчасні скорочення шлуночків (ПВХ). Це одні з найпоширеніших аритмій. Це «пропущене серцебиття», яке іноді відчуває багато з нас.
Шлуночкова тахікардія (V-tach). Це прискорений серцевий ритм, що починається з нижніх камер серця. Оскільки серце б’ється занадто швидко, воно не може наповнитися достатньою кількістю крові. Це може бути серйозною аритмією, особливо у людей із захворюваннями серця, і це може бути пов’язано з іншими симптомами. - Фібриляція шлуночків (V-fib). Це відбувається, коли нижні камери серця тремтять і не можуть скорочуватися або перекачувати кров до решти тіла. Це невідкладна медична допомога, яку необхідно лікувати за допомогою СЛР та дефібриляції якомога швидше.
- Синдром подовженого інтервалу QT. Нижні камери вашого серця занадто довго скорочуються та вивільняються. Це може призвести до небезпечних порушень ритму та смерті.
Інший тип аритмії, брадиаритмія, є повільним ритмом через захворювання електричної системи серця або через прийом ліків. Це може змусити втратити свідомість або відчути, що ви втратите свідомість.
Як діагностуються аритмії?
Щоб діагностувати аритмію або знайти її причину, лікарі використовують тести, включаючи:
- ЕКГ. Електрокардіограма фіксує електричну активність серця. Невеликі електродні пластирі на грудях, руках і ногах для швидкого, безболісного тесту.
- Холтерівський монітор. Це портативна ЕКГ (також називається «амбулаторна електрокардіограма» або ЕКГ) розміром з листівку чи цифрову камеру, яку ви будете використовувати протягом 1-2 днів або до 2-х тижнів. Тест вимірює рух електричних сигналів або хвиль через серце. Ці сигнали підказують серцю скорочуватися (стискуватися) і перекачувати кров. Електроди, приклеєні до шкіри. Це безболісно, хоча у деяких людей є легке подразнення шкіри від стрічки, яка використовується для прикріплення електродів до грудей. Ви можете робити все, крім душу або ванни під час носіння електродів.
- Монітор фетальний. Якщо ваші симптоми виникають нечасто, лікар може запропонувати вам носити один із них, як правило, протягом місяця. Коли ви натискаєте кнопку, він записує та зберігає електричну активність вашого серця протягом кількох хвилин.
- Імплантований циклічний рекордер. Монтований під шкіру, де він постійно реєструє електричну активність серця.
- Стрес-тест. Існують різні види стрес-тестів. Мета полягає в тому, щоб перевірити, наскільки ваше серце може впоратися зі стресом, перш ніж матиме проблеми з ритмом або не отримує достатньої кількості крові. Для найпоширенішого типу стрес-тесту ви будете ходити на біговій доріжці або крутити педалі на велотренажері, під час проходження ЕКГ і моніторингу пульсу та артеріального тиску. Техніки повільно підвищують рівень інтенсивності вправи.
- Ехокардіограма. Цей тест використовує ультразвук для перевірки серцевого м’яза та клапанів.
- Катетеризація серця. Лікар введе довгу тонку трубку, яка називається катетером, у кровоносну судину вашої руки або ноги. Вони доставлять його до вашого серця за допомогою спеціального рентгенівського апарату. Потім вони введуть барвник через катетер, щоб допомогти зробити рентгенівські відео клапанів серця, коронарних артерій і камер.
- Електрофізіологічні дослідження. Цей тест фіксує електричну активність і шляхи серця. Це може допомогти дізнатися, що викликає проблеми з серцевим ритмом, і знайти найкраще лікування для вас. Під час тесту лікар безпечно запустить ваш незвичайний серцевий ритм. Потім вони можуть дати вам ліки, щоб побачити, який з них найкраще контролює це, або щоб побачити, яка процедура чи пристрій вам потрібні для лікування.
- Тест столу з нахилом голови вгору. Лікарі використовують цей тест, щоб з’ясувати, що викликає непритомність. Він вимірює різницю в частоті серцевих скорочень і кров’яному тиску, коли ви стоїте і лежите. Ви отримаєте цей тест у лабораторії. Ви будете лежати на носилках, нахилені під різними кутами, поки будете робити ЕКГ, а спеціалісти перевіряють кров’яний тиск і рівень кисню. Це показує, чи є симптоми непритомності через вашу електричну систему, нервову систему або судинну систему.
Як лікуються аритмії?
Лікування буде залежати від того, який тип аритмії у вас є. Ваш лікар може порекомендувати один або кілька з них.
Ліки, які лікують нерівномірний серцевий ритм, включають:
- Аденозин (Аденокард)
- Атропін (Атропен)
- Бета-блокатори
- Блокатори кальцієвих каналів
- Дигоксин (Digitek, Digox, Lanoxin)
- Блокатори калієвих каналів
- Блокатори натрієвих каналів
Електрична кардіоверсія
Якщо ліки не можуть контролювати нерівномірний серцевий ритм (наприклад, фібриляцію передсердь), вам може знадобитися кардіоверсія. Для цього лікарі підкладають, а потім посилають електричним струмом на вашу грудну стінку, щоб запустити регулярний ритм вашого серця.
Кардіостимулятор
Цей пристрій посилає невеликі електричні імпульси до вашого серцевого м’яза, щоб підтримувати безпечний пульс. Він включає в себе генератор імпульсів, в якому розміщені акумулятор і крихітний комп’ютер, а також дроти, які посилають імпульси до серцевого м’яза.
Імплантований кардіовертер-дефібрилятор (ICD)
Лікарі в основному використовують ІКД для лікування шлуночкової тахікардії та фібриляції шлуночків, двох серцевих ритмів, що загрожують життю.
ICD постійно відстежує ваш серцевий ритм. Коли він виявляє дуже швидкий, незвичайний ритм, він подає електричний удар до серцевого м’яза, щоб воно знову билося в правильному ритмі. ICD складається з двох частин: відведення та пульта. Відведення складаються з проводів і датчиків, які контролюють серцевий ритм і забезпечують енергію, що використовується для стимуляції або дефібриляції. Генератор містить акумулятор і крихітний комп’ютер. Енергія зберігається в батареї, поки вона не знадобиться. Комп’ютер отримує інформацію від відведення, щоб визначити, як б’ється серце.
Лікар програмує ICD так, щоб він включав одну або всі з наступних функцій:
- Протитахікардійна стимуляція (АТФ). Серія невеликих електричних імпульсів до серцевого м’яза відновлює регулярну частоту та ритм.
- Кардіоверсія. Ви можете отримати шок низької енергії в той же час, коли ваше серце б’ється, щоб відновити регулярний ритм.
- Дефібриляція. Коли ваше серцебиття небезпечно швидке або нерівномірне, ваш серцевий м’яз отримує високу енергію, щоб відновити регулярний ритм.
- Кардіостимуляція проти брадикардії. Багато ІКД дають резервну стимуляцію, щоб підтримувати серцевий ритм, якщо воно занадто уповільнюється.
Операція на серці при аритмії
Процедура лабіринту – це різновид хірургічного втручання для корекції фібриляції передсердь. Ваш хірург робить серію, або «лабіринт», розрізів у верхніх камерах вашого серця. Мета полягає в тому, щоб утримувати електричні імпульси вашого серця лише на певних шляхах. Деяким людям після цього потрібен кардіостимулятор.
Ваш лікар може порекомендувати інші процедури, такі як коронарне шунтування, для лікування інших форм серцевих захворювань.
Запропоновано
Ускладнення аритмій
Без лікування нерівномірний серцевий ритм може викликати такі небезпечні проблеми, як:
- Хвороба Альцгеймера та деменція. Ці когнітивні розлади можуть виникнути через те, що ваш мозок з часом не отримує достатньо крові.
- Серцева недостатність. Ваше серце може не качати так добре, як повинно було б після повторних аритмій.
- Інсульт. Кров, що затримується в передсердях, може згортатися. Якщо згусток потрапить у ваш мозок, це може викликати інсульт.
- Зупинка серця. V-fib може призвести до зупинки вашого серця.
Профілактика аритмії
Не завжди можна запобігти аритмії. Регулярні огляди у лікаря можуть допомогти уникнути проблем із серцевим ритмом. Переконайтеся, що вони знають усі ліки, які ви приймаєте. Деякі ліки від застуди та кашлю можуть викликати аритмію, тому перед їх використанням проконсультуйтеся з лікарем.
Рекомендується деякі зміни способу життя:
- Їжте здорову їжу. Їжте багато фруктів і овочів, риби та рослинних білків. Уникайте насичених і транс-жирів.
- Тримайте холестерин і артеріальний тиск під контролем.
- Не палити.
- Підтримуйте здорову вагу.
- Регулярно займайтеся спортом.
- Управляйте стресом.
- Обмежте алкоголь і кофеїн.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!