Цікаве
Передменструальний синдром (ПМС)
Передменструальний синдром (ПМС) – це група фізичних і психологічних симптомів, які починаються за кілька днів до і зазвичай закінчуються через кілька годин після початку менструації. Передменструальний дисфоричний розлад - це форма ПМС, при якій симптоми настільки сильні, що заважають роботі, соціальній діяльності або стосункам.
ПМС включає будь-яку комбінацію з наступного: дратівливість, тривожність, примхливість або депресію або головні болі чи болючі, набряклі груди.
Діагноз на основі симптомів, які жінка зазвичай фіксує щодня.
Споживання меншої кількості цукру, солі та кофеїну та фізичні вправи можуть допомогти полегшити симптоми, як і прийом деяких добавок, знеболюючих, протизаплідних таблеток (іноді) або антидепресантів.
Оскільки ПМС приписують так багато симптомів, таких як поганий настрій, дратівливість, здуття та болючість грудей, визначити та ідентифікувати ПМС може бути важко.
Близько 20-50% жінок дітородного віку мають ПМС. Близько 5% мають важку форму ПМС, яка називається передменструальним дисфоричним розладом.
ПМС може виникнути частково через наступне:
- Під час менструального циклу рівень естрогену і прогестерону коливається. Деякі жінки більш чутливі до цих коливань.
- Деякі жінки можуть мати генетичний склад, що робить їх більш сприйнятливими до ПМС.
- Рівень серотоніну, як правило, нижчий у жінок з ПМС. Серотонін - це речовина, яка допомагає нервовим клітинам спілкуватися (нейромедіатор) і, як вважають, допомагає регулювати настрій.
- Дефіцит магнію або кальцію може сприяти.
- Коливання естрогену і прогестерону можуть вплинути на інші гормони, такі як альдостерон, який допомагає регулювати сольовий і водний баланс. Надлишок альдостерону може викликати затримку рідини і здуття живота.
Симптоми ПМС
Тип та інтенсивність симптомів ПМС варіюються у всіх по різному. Різні фізичні та психологічні симптоми ПМС можуть тимчасово порушити життя жінки.
Симптоми можуть виникати як за кілька годин так і до приблизно 10 днів до менструації, і часто вони повністю зникають через кілька годин після початку місячних. Протягом років до менопаузи (так звана перименопауза) у жінок можуть з’являтися симптоми, які зберігаються протягом і після менструального періоду. Симптоми можуть посилюватися під час стресу або під час перименопаузи. Симптоми ПМС щомісяця можуть супроводжуватися хворобливими місячними (судоми або дисменорея), особливо у підлітків.
Найпоширенішими симптомами є дратівливість, занепокоєння, збудження, гнів, безсоння, труднощі з концентрацією уваги, млявість, депресія та сильна втома. Жінки можуть відчувати здуття живота і тимчасово набирати вагу. Груди можуть відчувати себе повними і болючими. У жінки може виникнути відчуття тяжкості або тиску внизу живота.
Інші розлади можуть посилюватися під час появи симптомів ПМС. Вони включають наступне:
- Судомні розлади з більшою кількістю судом, ніж зазвичай
- Розлади сполучної тканини, такі як системний червоний вовчак (СЧВ або вовчак) або ревматоїдний артрит, із спалахами
- Розлади дихання, такі як алергія та закладеність носа та дихальних шляхів
- мігрені
- Розлади настрою, такі як депресія або тривога
- Порушення сну, наприклад, занадто багато або недостатньо сну
Розлади настрою можуть викликати подібні симптоми, і ці симптоми можуть посилюватися безпосередньо перед менструальним циклом, навіть у жінок, які не мають ПМС або передменструального дисфоричного розладу.
При передменструальному дисфорічному розладі передменструальні симптоми настільки сильні, що заважають роботі, соціальній діяльності або стосункам. Інтерес до повсякденних справ значно знижується, і деякі жінки можуть навіть стати суїцидами. Симптоми виникають регулярно перед початком місячних і закінчуються, коли або незабаром після початку менструації. Жінки можуть втратити інтерес до своїх звичних справ і мати думки про самогубство.
Симптоми, які можуть виникати при передменструальному синдромі (ПМС)
- Прискорене серцебиття
- Біль у спині
- Здуття живота
- Наповненість грудей і біль
- Зміни апетиту і тяги до певної їжі
- Запор
- Судоми, тяжкість або тиск у нижній частині живота
- Запаморочення
- Легкі синці
- Непритомність
- Втома
- Головні болі
- Припливи
- Безсоння, включаючи труднощі із засипанням або засинанням вночі
- Болі в суглобах і м’язах
- Брак енергії
- Нудота і блювота
- Відчуття «шпильки» в руках і ногах
- Проблеми зі шкірою, такі як акне та локалізований дерматит
- Набряк рук і ніг
- Збільшення ваги
- Тривога
- Спантеличеність
- Привороти плачу
- Депресія
- Труднощі з концентрацією уваги
- Емоційна гіперчутливість
- Забудькуватість або втрата пам’яті
- Дратівливість
- Перепади настрою або погіршення вже наявних розладів настрою
- Нервозність
- Нетерплячість
- Соціальне відсторонення
Діагностика ПМС
Діагноз ПМС ґрунтується на симптомах. Щоб розпізнати ПМС, треба вести щоденний облік симптомів. Облік допомагає знати про зміни в організмі та настрої, а також допомагає лікарям виявляти будь-які регулярні симптоми та визначити, яке лікування є найкращим.
Якщо є симптоми депресії, можуть призначити стандартні тести на депресію або направити до лікаря-психолога. Однак лікарі зазвичай можуть відрізнити ПМС або передменструальний дисфоричний розлад від розладів настрою на основі таких факторів, як час появи симптомів. Якщо симптоми зникають незабаром після початку менструації, ймовірно, вони викликані ПМС або передменструальним дисфоричним розладом.
Передменструальний дисфоричний розлад
Передменструальний дисфоричний розлад неможливо діагностувати, поки жінка не зафіксує свої симптоми протягом принаймні двох менструальних циклів. Лікарі ставлять діагноз на основі конкретних рекомендацій. У рекомендаціях зазначено, що жінки повинні мати загалом принаймні п’ять симптомів, які часто виникають у жінок з ПМС (принаймні по одному з кожного з двох списків нижче).
Симптоми повинні включати щонайменше одне з наступного:
- Змінний настрій (наприклад, раптова сумність і сльози)
- Бути дуже дратівливим або злим або мати більше конфліктів з іншими людьми
- Почути себе дуже пригніченим, безнадійним або дуже критичним до себе
- Почуття тривоги, напруженості або на межі
Симптоми також повинні включати щонайменше одне з наступного:
- Зниження інтересу до звичайної діяльності
- Труднощі з концентрацією уваги
- Низький рівень енергії або втома
- Помітні зміни апетиту, переїдання або потяг до певної їжі
- Проблеми зі сном (проблеми ходити або залишатися спати або спати занадто багато)
- Почуття пригніченості або виходу з-під контролю
- Фізичні симптоми, які часто виникають у жінок з ПМС (наприклад, ніжні груди)
Крім того, симптоми повинні виникати протягом більшої частини попередніх 12 місяців, і вони повинні бути достатньо сильними, щоб заважати повсякденній діяльності та функціонуванню.
Лікування ПМС
Іноді ліки, включаючи гормони та/або антидепресанти
ПМС може важко піддаваться лікуванню. Жодне єдине лікування не є ефективним для всіх жінок, і лише деякі жінки отримують повне полегшення за допомогою будь-якого окремого типу лікування.
Загальні заходи
Жінки можуть спробувати наступне, щоб полегшити симптоми ПМС:
- Достатній відпочинок і сон (не менше 7 годин щоночі)
- Регулярні фізичні вправи, які можуть допомогти зменшити здуття живота, а також дратівливість, тривожність і безсоння (йога і тай-чи допомагають деяким жінкам)
- Використання технік зниження стресу (медитації або вправи на релаксацію)
- Уникнення стресових занять
- Споживання більше білка і менше цукру та кофеїну (у тому числі в шоколаді)
- Споживання більшої кількості фруктів, овочів, молока, складних вуглеводів (наприклад, у хлібі, макаронах, бобах і коренеплодах), продуктів з високим вмістом клітковини, м’яса з низьким вмістом жиру та продуктів з високим вмістом кальцію та вітаміну D
- Споживання меншої кількості солі, що часто зменшує затримку рідини і знімає здуття живота
- Уникайте певних продуктів і напоїв (таких як кола, кава, хот-доги, картопляні чіпси та консерви)
- Деякі харчові добавки можуть до певної міри зменшити симптоми ПМС. Ці добавки включають екстракт плодів звичайної ягоди, вітамін В6 і вітамін Е. Жінкам слід поговорити зі своїм лікарем, перш ніж приймати будь-які добавки, особливо вітамін В6, який може бути шкідливим у високих дозах. Пошкодження нервів можливе лише за 200 міліграмів вітаміну B6 на день.
- Прийом протизаплідних таблеток іноді полегшує симптоми, але іноді посилює їх, особливо в перші 6 тижнів після початку прийому.
- наркотики
- Прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) може допомогти зменшити головний біль, біль через спазми в животі та біль у суглобах. Щоб зменшити інтенсивність головного болю або судом, жінки можуть почати приймати НПЗП за кілька днів до початку менструації.
Може допомогти гормональна терапія. Варіанти включають наступне:
- Таблетки проти запліднення
- Вагінальні свічки з прогестероном
- Таблетки прогестерону
- Ін'єкція прогестину тривалої дії (синтетична форма жіночого гормону прогестерону) кожні 2 або 3 місяці
- Деяким жінкам можуть допомогти оральні контрацептиви, які призводять до скорочення місячних або які збільшують інтервал між менструаціями до 3 місяців.
Жінкам, які мають більш серйозні симптоми ПМС або передменструальний дисфоричний розлад, може бути корисним прийом антидепресантів, таких як циталопрам, флуоксетин, пароксетин або сертралін. Ці препарати використовуються для запобігання симптомам, і щоб бути ефективними, їх слід приймати щодня до появи симптомів або, для деяких жінок із ПМС, приймати щодня за 2 тижні до початку менструації. Прийом цих препаратів після появи симптомів зазвичай не полегшує симптоми. Ці препарати найбільш ефективно знімають дратівливість, депресію та деякі інші симптоми ПМС.
Якщо затримка рідини є проблемою, лікарі можуть призначити діуретик спіронолактон (який допомагає ниркам виводити сіль і воду з організму).
Лікарі можуть попросити жінку продовжувати вести облік її симптомів, щоб вони могли оцінити ефективність лікування ПМС.
Для жінок, які мають передменструальний дисфоричний розлад, який зберігається, незважаючи на інші методи лікування, агоніст гонадотропін-рилізинг-гормону (ГнРГ) (такий як лейпролід або гозерелін), введений шляхом ін’єкції, може допомогти полегшити симптоми. Агоністи GnRH є синтетичною формою гормону, що виробляється організмом. Агоністи GnRH змушують яєчники виробляти менше естрогену та прогестерону. Таким чином, вони допомагають контролювати швидкі коливання рівня гормонів, які відбуваються перед менструальним циклом і які сприяють симптомам. Жінкам зазвичай також дають естроген плюс прогестин, які приймають у низьких дозах перорально або пластиром.
Дослідники продовжують оцінювати інші препарати як можливі засоби лікування ПМС та передменструального дисфоричного розладу.
Хірургія
В якості останнього засобу для жінок, які мають серйозні симптоми, які неможливо контролювати за допомогою інших методів лікування, лікарі можуть запропонувати операцію. Видалення яєчників усуває менструальний цикл і таким чином усуває симптоми ПМС. Однак видалення яєчників має ті ж наслідки, що й менопауза, включаючи збільшення ризику остеопорозу та інших проблем, пов’язаних з менопаузою. Щоб зменшити або запобігти деяким з цих ефектів, лікарі зазвичай пропонують цим жінкам приймати гормональну терапію, яка містить естроген і прогестин або прогестерон, поки вони не досягнуть середнього віку для менопаузи (близько 51 року).
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!