МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Що таке астигматизм? Причини астигматизму

Астигматизм - це стан, при якому ваше око, особливо рогівка або передня частина очного яблука, не повністю круглі.

В ідеалі очне яблуко має форму ідеально круглої кулі. Світло потрапляє в нього і рівномірно згинається, що забезпечує чіткий огляд. Але якщо  рогівка за формою більше нагадує футбольний м’яч, світло згинається більше в одну сторону, ніж в іншу. Це означає, що у фокусі знаходиться лише частина об’єкта. Речі на відстані можуть виглядати розмитими і хвилястими.

Часто зустрічається астигматизм разом із короткозорістю (міопією) або далекозорістю (гіперметропією). Ці три умови називаються помилками заломлення, оскільки вони пов’язані з тим, як очі згинають (заломлюють) світло.

Астигматизм досить легко для окуліста виправити за допомогою окулярів, контактних лінз або операції.

Симптоми астигматизму

Симптоми астигматизму включають:

  • Нечіткість або спотворений зір
  • Напруга очей
  • Головні болі
  • Проблеми з баченням вночі


Причини астигматизму

Більшість людей з цим народжуються, але експерти не знають чому. Також можна отримати його після травми ока, захворювання очей або операції.

Рідко стан, який називається кератоконусом, може викликати астигматизм, роблячи прозору передню частину ока (рогівку) тоншою та більш конусоподібною. Можливо, знадобляться контактні лінзи (але не окуляри), щоб чітко бачити.

Не можливо отримати астигматизм, читаючи при слабкому освітленні або сидячи занадто близько до телевізора.

Діагностика астигматизму

Симптоми астигматизму з’являються повільно. Зверніться до офтальмолога, якщо помітили зміни у вашому зрі. Знадобиться повний огляд очей. Перевірять гостроту вашого зору, попросивши прочитати очну таблицю. Також використовуватимуть інструменти для вимірювання зору, зокрема:

  • фороптер. Вам протестують серію лінз, щоб знайти ті, які дають найбільш чітке бачення.
  • Кератометр. Цей апарат вимірює вигин в центрі рогівки. Він знаходить найкрутіші та найплоскіші вигини. Вимірювання розповідають лікареві про форму рогівки та про те, наскільки добре вона може фокусуватися.
  • Авторефрактор. Цей пристрій світить у око та вимірює, як воно змінюється, коли воно відбивається від задньої частини. Це дає лікарю уявлення про те, які лінзи вам потрібні.
  • Топограф рогівки. Ця технологія дає найбільш детальну інформацію про форму рогівки. Лікар рекомендує дивитися на конкретну точку. Тим часом прилад збирає тисячі крихітних вимірювань. На основі даних комп’ютер створює кольорову карту рогівки.

Вимірювання астигматизму

Ваш рецепт буде містити кілька букв і цифр. OD означає oculus dexter, ваше праве око, а OS — oculus sinister, ваше ліве око. OU означає oculus uterque, або обидва ока.

Цифри є вимірюваннями, які називаються діоптріями.

Перше число для чогось, що називається сферичною корекцією. Якщо він має знак мінус, ви короткозорий. Якщо є знак плюс, ви далекозорі. Більше число означає розмитість зору. Другі числа - це циліндрична поправка. Ось наскільки сильний астигматизм. Третій - це вісь, місце розташування астигматизму на рогівці.

Лікування астигматизму

Окуляри або контактні лінзи можуть виправити майже всі випадки астигматизму. Але якщо у вас лише незначний астигматизм і немає інших проблем із зором, вони вам можуть не знадобитися.

Якщо звичайний рівень астигматизму, ймовірно, матимете коригувальні лінзи або окуляри, або можна прооперувати.

Лінзи для окулярів вигнуті, щоб протидіяти формі рогівки або кришталика, що спричиняє нечіткість зору. Вони добре працюють, коли дивишся прямо перед собою. Якщо у вас важкий астигматизм, це може зайняти тиждень або близько того. Почніть з того, що надіньте окуляри спочатку вранці, по кілька годин за раз, і повільно коригуйте. Якщо зір не покращується, попросіть лікаря перевірити ваш рецепт.

Контактні лінзи також можуть допомогти, але знадобиться спеціальна пара.

Усі лінзи обертаються, коли моргаєте. М’які лінзи, які використовуються для астигматизму, так звані торічні, призначені для повернення на те саме місце щоразу.

Жорсткі (тверді) газопроникні контактні лінзи є кращим вибором, якщо важкий астигматизм. Лікарі можуть використовувати їх для регулярних лінз або для процедури, яка називається ортокератологією. Ви носите лінзи під час сну, і вони змінюють форму вашої рогівки. Вам потрібно буде продовжувати носити лінзи, щоб зберегти цю нову форму, але вам не доведеться носити їх часто.

Лазерна хірургія ока (LASIK або PRK) змінює форму рогівки, щоб вона могла краще фокусувати світлові промені.

Іншим варіантом є астигматична кератотомія або розрізи для розслаблення лімбів. Хірург робить крихітні надрізи на найкрутіших вигинах рогівки. Це дозволяє світлу точніше фокусуватися на вашій сітківці.

Астигматизм у дітей

Багато дітей народжуються з астигматизмом, і він часто проходить до їх першого дня народження. Дитині з нелікованою хворобою зору може бути складно в школі. Це може призвести до неправильної діагностики розладу навчання.

Оскільки діти зазвичай не можуть сказати, що у них є проблеми із зором, вони потребують регулярного огляду очей, починаючи приблизно з 6 місяців.

Профілактика астигматизму

Немає відомого способу запобігання астигматизму.

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!