МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Ендометріоз. Що таке ендометріоз?

Ендометріоз виникає, коли тканина, що вистилає матку жінки, росте поза маткою.

Ця тканина діє так само, як звичайна тканина матки під час менструації: вона розпадеться і кровоточить наприкінці циклу. Але цій крові нікуди подітися. Навколишні ділянки можуть запалитися або набрякнути. З'являються рубцеві тканини та ураження.

Ендометріоз найчастіше зустрічається на яєчниках.

Види ендометріозу

Існує три основних типи ендометріозу залежно від того, де він знаходиться:

  • Поверхневе ураження очеревини. Це найпоширеніший вид. Це ураження на очеревині, тонкій плівці, яка вистилає тазову порожнину.
  • Ендометріома (ураження яєчників). Це темні, заповнені рідиною кісти, також звані шоколадними кістами, утворюються глибоко в яєчниках. Вони погано реагують на лікування і можуть пошкодити здорові тканини.
  • Глибоко інфільтруючий ендометріоз. Цей тип росте під очеревиною і може включати органи поблизу матки, наприклад кишечник або сечовий міхур. Приблизно від 1% до 5% жінок з ендометріозом мають його.

Симптоми ендометріозу

Може не бути жодних симптомів. Якщо вони є, вони можуть включати:

  • Біль у спині під час менструації
  • Сильні менструальні болі
  • Біль під час какання або сечовипускання, особливо під час менструації
  • Незвичайні або рясні кровотечі під час менструації
  • Кров у калі або сечі
  • Діарея або запор
  • Болючий секс
  • Втома, яка не зникає
  • Проблеми із завагітнінням

Причини ендометріозу

Ніхто точно не знає, що викликає ендометріоз. Деякі експерти вважають, що менструальна кров, яка містить клітини ендометрію, може повертатися через фаллопієві труби в порожнину малого тазу, де клітини прилипають до органів. Це називається ретроградною менструацією.

Гени також можуть зіграти певну роль. Якщо у метері або сестри є ендометріоз, то, швидше за все, заразитеся ним і ви. Дослідження показують, що воно має тенденцію погіршуватися від одного покоління до наступного.

Деякі жінки з ендометріозом також мають розлади імунної системи. Але лікарі не впевнені, чи існує зв’язок.

Ускладнення ендометріозу

Сильний біль при ендометріозі може вплинути на якість вашого життя. Деякі жінки борються з тривогою або депресією. Медичне лікування та догляд за психічним здоров’ям можуть допомогти.

Ендометріоз може підвищити ризик раку яєчників або іншого раку, який називається ендометріоз-асоційованою аденокарциномою.

Ендометріоз і фертильність

Ендометріоз є основною причиною безпліддя.

Якщо ендометріоз заважає репродуктивним органам, здатність завагітніти може стати проблемою:

  • Коли тканина ендометрію обертається навколо яєчників, це може блокувати вихід яйцеклітин.
  • Тканина може блокувати сперматозоїдам шлях до фаллопієвих труб.
  • Це може зупинити запліднену яйцеклітину від ковзання по трубах до матки.

Хірург може вирішити ці проблеми, але ендометріоз може ускладнити завагітніти іншими способами:

  • Це може змінити гормональну хімію тіла.
  • Це може змусити імунну систему організму атакувати ембріон.
  • Це може впливати на шар тканини, що вистилає матку, де імплантується яйцеклітина.

Хірургічним шляхом можна видалити тканину ендометрію. Це звільняє сперматозоїду шлях до запліднення яйцеклітини.

Якщо хірургічне втручання не є варіантом, розгдядують внутрішньоматкову інсемінацію (ВМС), яка передбачає введення сперми партнера безпосередньо в матку.

Можна поєднати IUI з «контрольованою гіперстимуляцією яєчників», що означає використання ліків, щоб допомогти яєчникам виводити більше яйцеклітин. Жінки, які використовують цю техніку, мають більше шансів завагітніти, ніж ті, хто не отримує допомоги.

Іншим варіантом є екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Це може підвищити ваші шанси на зачаття, але статистика щодо вагітностей ЕКЗ різниться.

Діагностика ендометріозу

  • Огляд органів малого тазу. 
  • Тести зображення. УЗД, комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія можуть зробити детальні зображення органів.
  • Лапароскопія.  Зазвичай це єдиний спосіб бути повністю впевненим, що у вас ендометріоз.
  • Біопсія. Зразок тканини, часто під час лапароскопії, і фахівець розглядає його під мікроскопом, щоб підтвердити діагноз.

Стадії ендометріозу

  • І стадія (мінімальна). Є кілька невеликих пошкоджень, але немає рубцевої тканини.
  • II стадія (легка). Поразок більше, але рубцевої тканини немає. Задіяно менше 2 см.
  • II стадія (помірна). Ураження можуть бути глибокі. Можуть бути ендометріоми та рубцева тканина навколо яєчників або маткових труб.
  • IV стадія (важка). У яєчниках багато уражень і, можливо, великі кісти. Є рубцева тканина навколо яєчників і фаллопієвих труб або між маткою та нижньою частиною кишечника.

Стадії не враховують біль або симптоми. Наприклад, ендометріоз I стадії може спричиняти сильний біль, але жінка з IV стадією може не мати жодних симптомів.

Лікування ендометріозу

Не існує ліків від ендометріозу. Лікування зазвичай включає хірургічне втручання або медикаментозне лікування. Можливо, вам доведеться спробувати різні методи лікування, щоб знайти те, що допоможе вам почуватися краще.

Ліки від болю: безрецептурний знеболюючий засіб. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен (Advil, Motrin) або напроксен (Aleve), працюють для багатьох людей. Якщо це не полегшить ваш біль, запитайте про інші варіанти.

Гормони. Гормональна терапія знижує кількість естрогену, який виробляє тіло, і може зупинити менструацію. Це допомагає ураженням менше кровоточити, тому не буде так багато запалень, рубців і утворення кіст. Загальні гормони включають:

  • Протизаплідні таблетки, пластирі та вагінальні кільця
  • Агоністи та антагоністи гонадотропін-рилізинг гормону (Gn-RH), такі як елаголікс натрію (Orilissa) або лейпролід (Lupron)
  • Прогестинові контрацептиви
  • Даназол (Данокрин)

Хірургія. Операція, щоб видалити якомога більше ураженої тканини. У деяких випадках хірургічне втручання допомагає усунути симптоми та збільшити ймовірність завагітніти. 

У найважчих випадках може знадобитися операція, яка називається гістеректомією, щоб видалити яєчники, матку та шийку матки.

Зміни способу життя при ендометріозі

Теплі ванни, грілки та грілки можуть швидко полегшити біль при ендометріозі. Згодом такі зміни способу життя також можуть допомогти:

Правильно харчуватися. Дослідження показали зв’язок між ендометріозом і дієтами з низьким вмістом фруктів і овочів і високим вмістом червоного м’яса. Деякі експерти вважають, що велика кількість жиру в м’ясі, наприклад яловичині, спонукає тіло виробляти хімічні речовини, які називаються простагландинами, що може призвести до збільшення виробництва естрогену. Цей додатковий естроген може спричинити ріст надлишку ендометріальної тканини.

Додайте більше свіжих фруктів і овочів, зробивши їх серцевиною ваших страв. Наповнюючи свій холодильник попередньо вимитими та нарізаними фруктами й овочами, ви можете їсти більше обох.

Дослідження також показали, що продукти, багаті омега-3 жирними кислотами, такі як лосось і волоські горіхи, є корисними. Одне дослідження показало, що жінки, які споживали найбільшу кількість омега-3 жирних кислот, мали на 22% менше шансів на розвиток ендометріозу, ніж жінки, які споживали найменшу кількість.

Для порівняння, жінки, які їли найбільше трансжирів, мали на 48% вищий ризик, ніж ті, хто їли найменше, тому тип жиру, який ви споживаєте, має значення.

Також уникайте алкоголю та кофеїну. Вживання кави з кофеїном і газованих напоїв, здається, збільшує ваші шанси на розвиток ендометріозу, хоча дослідники не впевнені, чому. Алкоголь також пов'язаний з більш високим ризиком.

Регулярно займайтеся спортом. Є багато причин, чому фізичні вправи є чудовим способом лікування ендометріозу. Тренування спонукає ваше серце перекачувати кров до всіх ваших органів, покращує кровообіг і сприяє надходженню поживних речовин і кисню до всіх ваших систем.
Запропоновано

Жінки, які також займаються спортом, можуть мати менше естрогену та менші менструації, що з часом може допомогти зменшити симптоми ендометріозу. Але є ще більше: дослідження показали, що чим більше часу ви приділяєте високоінтенсивним вправам, таким як біг або їзда на велосипеді, тим менша ймовірність того, що ви коли-небудь захворієте на ендометріоз.

Фізичні вправи допомагають зменшити стрес. А оскільки він вивільняє в мозок хімічні речовини, які називаються ендорфінами, він справді може полегшити біль. Навіть лише кілька хвилин фізичної активності, яка змушує вас важко дихати або пітніти, може створити такий ефект.

Тренування меншої інтенсивності, такі як йога, також можуть бути корисними, оскільки розтягують тканини та м’язи тазу для полегшення болю та зменшення стресу.

Керуйте стресом. Дослідники вважають, що стрес може викликати ендометріоз. Фактично, сам стан може бути причиною вашого стресу через сильний біль та інші побічні ефекти.

Пошук способів впоратися зі стресом — чи то за допомогою йоги чи медитації, чи просто виділяючи час для догляду за собою — може допомогти вам полегшити симптоми. Також може бути корисним звернутися до терапевта, який може дати поради щодо боротьби зі стресом.

Подивіться на альтернативні методи лікування. Хоча недостатньо досліджень, які підтверджують використання альтернативних природних методів лікування ендометріозу, деякі жінки знаходять полегшення від своїх симптомів за допомогою цих методів, зокрема:

  • акупунктура
  • Лікування травами
  • Аюрведа
  • Масаж
Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!