МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Вірусний гепатит

Вірусний гепатит В відноситься до інфекцій, що становлять надзвичайно серйозну медичну та соціальну небезпеку. До 10% дорослих та до 90% дітей, які перенесли інфекцію, стають носіями вірусу гепатиту В з подальшою хронізацією паталогічного процесу та розвитком цирозу та раку печінки.

Вірусний гепатит В - типова кров'яна інфекція. Передача вірусу відбувається через кров: при внутрішньовенному введенні наркотиків, через косметичні процедури, прямі статеві контакти, від матері до дитини під час пологів, при проведенні інвазивних маніпуляцій з діагностичною та лікувальною метою, при побутових контактах через рани та мікротравми, при користуванні загальними. гоління, зубними щітками, рушниками тощо.

Період від зараження до прояву первинних симптомів в середньому становить від 45 до 180 днів. Захворювання розвивається поступово, із тривалим початковим періодом. Початок хвороби може бути схожим на розвиток простудного захворювання, з'являється слабкість, апатія, катаральні явища верхніх дихальних шляхів, диспепсичні прояви. Погіршується апетит до анорексії, турбує незначний свербіж шкіри, біль у суглобах. Поступово темніє сеча та світліє стілець.

Серед клінічних варіантів гепатиту Найнесприятливішим прогнозом є спленомегалічна форма. Вона характеризується збільшенням селезінки на всіх етапах патологічного процесу, частим рецидивом хвороби, прогресуючою хронізацією та раннім розвитком цирозу печінки.

Можливі різні наслідки: від повного одужання до розвитку тяжких блискавичних форм чи хронічної інфекції. Одним із грізних клінічних варіантів вірусного гепатиту В є блискавична форма, яка майже у 95% закінчується летально.

Частота переходу гострого ГВ у хронічний становить 7-10%, а в цироз печінки – 1,2%. Перехід у цироз спостерігається не лише через кілька років від початку захворювання, а й упродовж кількох місяців. Швидко прогресуючий вірусний цироз розвивається як наслідок вірусного гепатиту з безперервно активним перебігом. Повільно прогресуючий цироз формується в процесі рецидивуючого перебігу або розвивається приховано після перенесеної гострої інфекції.

Зростання епідемічної значущості передачі збудника гепатиту В при ін'єкційному введенні наркотиків та статевим шляхом пов'язане з інфікуванням, насамперед, осіб молодого, працездатного та репродуктивного віку. Це не лише на рівень захворюваності, а й на клінічні прояви інфекції. Можливість тривалого перебування вірусу в організмі таких осіб сприяє формуванню затяжних, рецидивуючих та хронічних форм гепатиту В, що призводить до постійного поширення інфекції.

Однак до 95% випадків захворювань на гепатит В можна запобігти шляхом вакцинації. Крім того, вакцинацією можна досягти зниження частоти виникнення первинного раку печінки.


Вирусный гепатит

Вирусный гепатит В относится к инфекциям, представляющих чрезвычайно серьезную медицинскую и социальную опасность. До 10% взрослых и до 90% детей, перенесших инфекцию, становятся носителями вируса гепатита В с последующей хронизацией паталогического процесса и развитием цирроза и рака печени.

Вирусный гепатит В это типичная кровяная инфекция. Передача вируса происходит через кровь: при внутривенном введении наркотиков, через косметические процедуры, прямые половые контакты, от матери к ребенку во время родов, при проведении инвазивных манипуляций с диагностической и лечебной целью, при бытовых контактах через раны и микротравмы, при пользовании общими приборами для бритья, зубными щетками, полотенцами и т.д.

Период от заражения до проявления первичных симптомов всреднем составляет от 45 до 180 дней. Заболевание развивается постепенно, с длительным начальным периодом. Начало болезни может быть похоже на развитие простудного заболевания, появляется слабость, апатия, катаральные явления верхних дыхательных путей, диспепсические проявления. Ухудшается аппетит до анорексии, беспокоит незначительный зуд кожи, боли в суставах. Постепенно темнеет моча и светлеет стул.

Среди клинических вариантов гепатита В самым неблагоприятным прогнозом является спленомегалическая форма. Она характеризуется увеличением селезенки на всех этапах патологического процесса, частым рецидивом болезни, прогрессирующей хронизацией и ранним развитием цирроза печени.

Возможны разные последствия: от полного выздоровления к развитию тяжелых молниеносных форм или хронической инфекции. Одним из грозных клинических вариантов вирусного гепатита В являются молниеносна форма, которая почти в 95% заканчивается летально.

Частота перехода острого ГВ в хронический составляет 7-10%, а в цирроз печени - 1,2%. Переход в цирроз наблюдается не только через несколько лет от начала заболевания, но и в течение нескольких месяцев. Быстро прогрессирующий вирусный цирроз развивается как следствие вирусного гепатита с непрерывно активным течением. Медленно прогрессирующий цирроз формируется в процессе рецидивирующего течения или развивается скрыто после перенесенной острой инфекции.

Рост эпидемической значимости передачи возбудителя гепатита В при инъекционными введении наркотиков и половым путем связано с инфицированием, прежде всего, лиц молодого, трудоспособного и репродуктивного возраста. Это влияет не только на уровень заболеваемости, но и на клинические проявления инфекции. Возможность длительного пребывания вируса в организме таких лиц способствует формированию затяжных, рецидивирующих и хронических форм гепатита В, что приводит к постоянному распространения инфекции.

Однако до 95% случаев заболеваний гепатитом В можно предотвратить путем вакцинации. Кроме того, вакцинацией можно добиться снижения частоты возникновения первичного рака печени.

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!