Цікаве
Міома матки. Що таке міома матки?
Міома матки, яку лікар може назвати лейоміомою або міомою, є м’язовою пухлиною, яка може рости на матці. Вони рідко перетворюються на рак, і якщо жінка захворіє, це не означає, що у неї більше шансів захворіти на рак матки.
Фіброми можуть сильно відрізнятися за розміром, формою та розташуванням. Вони можуть виявлятися в матці, стінці матки або на її поверхні. Вони також можуть прикріплюватися до матки за допомогою ніжкоподібної структури.
Деякі настільки малі, що лікарі навіть не можуть побачити їх неозброєним оком. Інші ростуть у великих масивах, що може вплинути на розмір і форму матки.
Міома матки зазвичай з’являється у жінок дітородного віку, як правило, у віці 30-40 років, але вона може з’явитися в будь-якому віці.
Симптоми міоми матки
Фіброміома може спричиняти дуже легкі симптоми, взагалі не мати симптомів або мати серйозні симптоми. До найпоширеніших симптомів міоми матки відносяться:
- Рясні, тривалі або хворобливі місячні
- Біль внизу живота або спини
- Хворобливий секс
- Часте сечовипускання
- Дискомфорт в прямій кишці
Причини виникнення міоми матки
Фахівці точно не знають, чому жінки хворіють на міому. Гормони та генетика можуть збільшити ймовірність їх отримати.
Гормони. Естроген і прогестерон — це гормони, завдяки яким слизова оболонка матки потовщується щомісяця під час менструації. Здається, вони також впливають на ріст міоми. Коли під час менопаузи вироблення гормонів сповільнюється, міома зазвичай зменшується.
Генетика. Дослідники виявили генетичні відмінності між міомою і нормальними клітинами в матці.
Інші фактори росту. Речовини у тілі, які допомагають підтримувати тканини, наприклад інсуліноподібний фактор росту, можуть відігравати певну роль у зростанні міоми.
Позаклітинний матрикс (ECM). ECM змушує ваші клітини злипатися. Фіброми мають більше ECM, ніж нормальні клітини, що робить їх фіброзними. ECM також зберігає в собі фактори росту та змушує клітини змінюватися.
Фактори ризику міоми матки
Деякі речі можуть підвищити шанси на розвиток міоми матки, наприклад:
- Вік
- Отримання менструації в молодому віці
- Використання контролю над народжуваністю
- Дефіцит вітаміну D
- Вживання занадто великої кількості червоного м’яса та недостатня кількість зелених овочів, фруктів або молочних продуктів
- Алкоголь
- Історія сім'ї
У жінки більше шансів отримати міому, якщо вона була у вашої матері чи сестри.
Лікування міоми матки
Існує багато способів лікування міоми. Лікування, яке найкраще підійде, залежатиме від того, які є симптоми, чи хочете ви завагітніти, вашого віку та місця розташування міоми.
Пильне очікування. Якщо у вас є лише легкі симптоми - або немає симптомів - ваш лікар може запропонувати вам просто почекати і подивитися. Фіброми не є раковими, і вони можуть рости повільно або взагалі не рости. Вони також можуть зменшуватися або зникати після менопаузи.
Ліки. Ліки від міоми лікують ваші симптоми. Фіброми не зникнуть, але можуть зменшитися за допомогою деяких ліків. Вони також можуть допомогти з такими симптомами, як біль і кровотеча.
Пероральний контроль над народжуваністю може зменшити кровотечу. Нестероїдний протизапальний засіб
Інші ліки, такі як ібупрофен або ацетамінофен, можуть полегшити біль. Вітаміни та препарати заліза можуть допомогти з енергією, якщо сильна кровотеча і, як наслідок, у вас анемія.
Інші ліки включають:
- Oriahnn, комбінація елаголіксу (антагоніста GnRH), естрогену та прогестину, це перший схвалений FDA нехірургічний варіант перорального лікування для лікування сильних менструальних кровотеч. Прийом препарату дозволяє зменшити кровотечу в середньому на 50 відсотків.
- Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (GnRH), які переводять вас у стан тимчасової менопаузи, блокуючи естроген і прогестерон. Це може зменшити міому. Ваш лікар може вибрати цей варіант перед операцією.
- Внутрішньоматкова спіраль (ВМС), що вивільняє прогестин, вставлена в матку, може допомогти зупинити сильну кровотечу. Це також запобігає вагітності.
- Транексамова кислота (Циклокапрон, Лістеда) — препарат, який не включає гормони. Ви приймаєте його в дні, коли у вас сильна кровотеча, щоб уповільнити кровотік.
Хірургія. Якщо у вас є помірні або важкі симптоми, вам може знадобитися операція для полегшення. Опції включають:
- Міомектомія. Ця операція видаляє міому, намагаючись залишити здорову тканину в спокої. Це може бути найкращим варіантом, якщо ви сподіваєтеся завагітніти в майбутньому. Є кілька способів зробити міомектомію, від великої операції на черевній порожнині до лапароскопії.
- Абляція ендометрію. Хірург використовує або лазер, дротяні петлі, окріп, електричний струм, мікрохвильову піч або заморожування, щоб видалити або зруйнувати слизову оболонку вашої матки. Можливо, ви зможете зробити цю незначну операцію амбулаторно. Як правило, після цього у вас припиняються місячні, і ви більше не зможете завагітніти.
- Емболізація міоми матки (ЕФМ), або емболізація маткової артерії (ЕАЕ). Під час цієї процедури лікар блокує потік крові до вашої міоми, вставляючи гель або пластикові частинки в сусідні кровоносні судини. Це змушує фіброми зменшуватися.
- Гістеректомія. Ця операція повністю видаляє вашу матку. Тільки так можна повністю вилікувати міому. Це серйозна операція, але у вашого лікаря є варіанти, як це зробити, включаючи розрізання черевної порожнини або навіть лапароскопію.
Профілактика міоми матки
Фіброми неможливо запобігти, але є деякі дослідження, які показують, що певні звички способу життя можуть зменшити ваші шанси.
Одне дослідження показало, що дієти з високим вмістом цукру можуть бути пов’язані з вищим ризиком у деяких жінок. Інше дослідження показало, що вживання свіжих фруктів і хрестоцвітих овочів, таких як рукола, брокколі, капуста, цвітна капуста, зелень і ріпа, може знизити ваші шанси. Хрестоцвіті овочі багаті бета-каротином, фолієвою кислотою, вітамінами С, Е та К та іншими мінералами. Вони також повні клітковини.
Регулярні фізичні вправи також можуть знизити ймовірність міоми матки.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!