Цікаве
ПМС (передменструальний синдром) - Що це? Лікування, симптоми. Ліки від ПМС
Жінка відчуває певні ознаки того, що менструація наближається. Для більшості це нічого страшного – можливо, чутливі груди чи потяг до солодкого. Але для інших дні перед менструацією важчі. Якщо це заважає вашому повсякденному житті - це і є передменструальний синдром (ПМС).
Менструація є природною частиною життя кожної жінки. Буває ПМС є проблемою, але є способи впоратися з ним.
ПМС – це група змін, які можуть вплинути на багатьох рівнях. Вони можуть бути фізичними, емоційними або поведінковими. Зміни відбуваються за 1-2 тижні до менструації. Як тільки почнеться менструація або незабаром після неї, вони зникнуть.
Які симптоми ПМС?
Більшість жінок мають принаймні одну ознаку ПМС щомісяця. Але це не однаково для всіх. Це може змінитися, коли жінка стає старшою. Може бути важко зрозуміти, чи є лише кілька симптомів перед менструацією, чи це справді ПМС.
Поставте собі такі запитання: «Чи заважають ці зміни моєму звичайному життю? Чи створюють вони проблеми на роботі чи в родині та друзях?» Якщо відповісте так, це може бути ПМС. Інший спосіб дізнатися, чи є у вас симптоми за 5 днів до менструації протягом 3 місяців поспіль.
Жінки з передменструальним синдромом борються з ним різними способами. Вносять зміни, щоб покращити свій раціон, сон і фізичні вправи. Вчаться розслабляти свій розум і тіло. Звертаються до лікаря.
Що таке ПМС?
ПМС проявляється різними способами. Все в цьому списку може бути ознакою ПМС. Але більшість жінок отримують лише деякі з них, а не всі.
Фізичні ознаки
- Роздутий живіт
- судоми
- чутливі груди
- Голод
- Головний біль
- М'язові болі
- Болі в суглобах
- Набряклі руки і ноги
- прищі
- Збільшення ваги
- Запор або діарея
Емоційні ознаки
- Напружений або тривожний стан
- депресія
- Плач
- Перепади настрою
- Не можу спати
- Не хочу бути з людьми
- Відчуйте себе приголомшеним або втратили контроль
- Спалахи гніву
Поведінкові ознаки
- забудьковість
- Втрата розумової концентрації
- Втома
Люба жінка може мати ПМС. Але найчастіше:
- від 20 до 40 років.
- Народили дитину.
- Є члени сім’ї з депресією.
- Був дитячий блюз (післяпологова депресія), депресія або біполярний розлад.
Що викликає ПМС?
Незважаючи на те, що ПМС є поширеним явищем, ніхто не знає, що його викликає. На думку фахівців, це пов’язано зі змінами в хімії тіла під час менструації.
Деякі захворювання впливають на ПМС, але не викликають його. ПМС може бути викликаний або може погіршитися, якщо:
- Палите
- Перебуваєте під сильним стресом
- Не займайтеся спортом
- Не висипаєтесь
- Вживайте занадто багато алкоголю або їжте занадто багато солі, червоного м’яса або цукру
- Маєте депресії
Жінки з іншими проблемами зі здоров’ям можуть виявити, що ці проблеми погіршуються перед менструацією. Деякі з них - головний біль мігрені, астма та алергія.
Що зробити, щоб впоратися з ПМС?
Існує багато способів боротьби з ПМС. Ви не можете повністю виправити це, але можете допомогти собі:
- Активність фізична близько 30 хвилин на день.
- Здорова їжа - цільні злаки, фрукти та овочі.
- Намагайтеся отримувати достатню кількість кальцію з їжі (молочні продукти, зелені листові овочі та консервований лосось).
- Уникайте солі, кофеїну та алкоголю.
- Не паліть.
- Висипайтеся.
- Працюйте над зниженням стресу.
- Спробуйте безрецептурні знеболюючі засоби, такі як ібупрофен, ацетамінофен або напроксен.
Приймайте вітаміни та мінерали, такі як фолієва кислота, магній, вітамін B-6, вітамін E і кальцій з вітаміном D. Інші вважають, що трав’яні засоби допомагають.
Ліки від ПМС
НПЗП. Нестероїдні протизапальні препарати є знеболюючими, які також можуть зменшити запалення (набряк)- це аспірин, ібупрофен і напроксен, без рецепта.
Діуретики. Якщо під час передменструального синдрому затримується вода, може знадобитись сечогінний засіб. Важливо! Підберіть діуретик собі тільки з лікарем!
*Обов’язково повідомте лікаря, якщо ви приймаєте будь-які інші ліки, особливо НПЗЗ. Одночасний прийом НПЗП і діуретиків може пошкодити нирки.
Антидепресанти. Між ПМС і депресією існує зв’язок: приблизно половина жінок, які звертаються до лікаря з приводу ПМС, також страждають на ПМС, а також на депресії. ПМС часто спричиняє проблеми з настроєм, включаючи депресію в той час, коли з’являються симптоми ПМС, навіть у жінок, які не мають цього в інший час.
Депресія може потребувати лікування, призначають антидепресанти. Існує багато антидепресантів, і люди по-різному реагують на них, тому може знадобитися час, щоб знайти той, який підійде саме вам.
Ви можете мати успіх із селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), включаючи:
- флуоксетин (прозак)
- пароксетин (паксил)
- Сертралін (Золофт)
Може пройти від 3 до 4 тижнів, перш ніж будуть переваги від СИОЗС.
Протизаплідні таблетки (таблетки, що регулюють гормональний фон). Багато жінок з ПМС мають менше неприємних симптомів, коли приймають протизаплідні таблетки. Ймовірно, це тому, що, коли вони приймають їх, то немає овуляції (вивільнення яйцеклітини з яєчника щомісяця). Це видаляє причину симптомів ПМС, що є відсутність овуляції.
Прийом таблеток також, швидше за все, полегшить судоми, головний біль або інші болі в тілі, а також допоможе вплинути на ПМС на настрій.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!