МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Алопеція. Облисіння. Що таке випадання волосся? Що викликає випадання волосся?

Волосся ростуть скрізь на шкірі людини, за винятком таких місць, як долоні та підошви, повіки та пупки, але багато волосся настільки тонкі, що їх практично не видно. Волосся складається з білка під назвою кератин, який виробляється у волосяних фолікулах у зовнішньому шарі шкіри. Оскільки фолікули виробляють нові волоскові клітини, старі клітини виштовхуються через поверхню шкіри зі швидкістю близько шести дюймів на рік. Волосся, яке можна побачити, насправді є низом мертвих кератинових клітин. Середня доросла голова має від 100 000 до 150 000 волосин і втрачає до 100 з них на день. Виявлення кількох безладних волосків на щітці не обов’язково є приводом для тривоги.

У будь-який момент на шкірі голови людини росте близько 90% волосся. Кожен фолікул має свій власний життєвий цикл, на який можуть впливати вік, захворювання та безліч інших факторів. Цей життєвий цикл ділиться на три фази:

  • Анаген - активний ріст волосся, який зазвичай триває від двох до восьми років
  • Катаген - перехідний ріст волосся, який триває два-три тижні
  • Телоген - фаза спокою, яка триває приблизно два-три місяці; наприкінці фази спокою волосся випадає, на зміну йому приходить новий, і цикл росту починається знову.

З віком у людей швидкість росту волосся сповільнюється.

Існує багато видів випадіння волосся, які також називають алопецією:

Інволюційна алопеція - це природний стан, при якому волосся поступово стоншуються з віком. Більша кількість волосяних фолікулів переходить у фазу спокою, а решта волосків стає коротшими і меншими.

Андрогенна алопеція - це генетичне захворювання, яке може вражати як чоловіків, так і жінок. Чоловіки з таким захворюванням, яке називають чоловічим облисінням, можуть почати страждати від випадання волосся вже в підлітковому віці або на початку 20 років. Характеризується випаданням лінії росту волосся та поступовим зникненням волосся з маківки та лобової частини голови. Жінки з цим захворюванням, яке називають жіночим облисінням, не відчувають помітного зменшення до 40 років або пізніше. Жінки відчувають загальне стоншення по всій шкірі голови, з найбільшим випаданням волосся на маківці.

Очагова алопеція часто починається раптово і спричиняє часте випадання волосся у дітей та молодих дорослих. Цей стан може призвести до повного облисіння (тотальна алопеція). Але приблизно у 90% людей із цим захворюванням волосся повертається протягом кількох років.

Універсальна алопеція призводить до випадання всього волосся на тілі, включаючи брови, вії та лобкове волосся.

Трихотіломанія, яка найчастіше зустрічається у дітей, - це психологічний розлад, при якому людина вириває собі волосся.

Телогеновий ефлювій - це тимчасове витончення волосся на шкірі голови, яке виникає через зміни в циклі росту волосся. Велика кількість волосків одночасно переходить у фазу спокою, викликаючи випадання і подальше витончення. Дізнайтеся більше про те, що викликає телогеновий ефлювій.
Рубцева алопеція призводить до постійної втрати волосся. Запальні захворювання шкіри (целюліт, фолікуліт, акне) та інші шкірні захворювання (наприклад, деякі форми вовчака і плоского лишаю) часто призводять до шрамів, які руйнують здатність волосся до регенерації. Гарячі гребінці та занадто туго сплетене та витягнене волосся також можуть призвести до постійного випадання волосся.

Що викликає випадання волосся?

Лікарі не знають, чому певні волосяні фолікули запрограмовані на коротший період росту, ніж інші. Однак кілька факторів можуть вплинути на випадання волосся:

  • Гормони, такі як аномальний рівень андрогенів (чоловічих гормонів, які зазвичай виробляються як чоловіками, так і жінками)
  • Гени батьків як чоловіків, так і жінок можуть впливати на схильність людини до облисіння чоловіків або жінок.
  • Стрес, хвороби та пологи можуть викликати тимчасове випадання волосся. Стригучий лишай, викликаний грибковою інфекцією, також може викликати випадання волосся.
  • Лікарські засоби, у тому числі хіміотерапевтичні препарати, що використовуються для лікування раку, засоби для розрідження крові, бета-адреноблокатори, що використовуються для контролю артеріального тиску, і протизаплідні таблетки, можуть викликати тимчасове випадання волосся.
  • Опіки, травми та рентгенівські промені можуть викликати тимчасове випадання волосся. У таких випадках нормальний ріст волосся зазвичай повертається після загоєння травми, якщо не утворюється шрам. Тоді волосся ніколи не відросте знову.
  • Аутоімунне захворювання може викликати очагову алопецію. При осередковій алопеції імунна система підвищується з невідомих причин і вражає волосяні фолікули. У більшості людей з гнучною алопецією волосся знову відростає, хоча воно може тимчасово бути дуже тонким і, можливо, світлішим, перш ніж повернеться нормальне забарвлення та густота.
  • Косметичні процедури, такі як занадто часте миття шампунем, хімічна завивка, освітлення та фарбування волосся, можуть сприяти загальному витонченню волосся, роблячи волосся слабким і ламким. Туге плетіння коси, використання валиків або гарячих бігуді, а також підбір волосся через тугі локони також можуть пошкодити і зламати волосся. Однак ці процедури не викликають облисіння. У більшості випадків волосся відростає нормально, якщо усунути джерело проблеми. Тим не менш, серйозне пошкодження волосся або шкіри голови іноді викликає постійні лисини.
  • Медичні умови. Захворювання щитовидної залози, вовчак, цукровий діабет, залізодефіцитна анемія, розлади харчування та анемія можуть викликати випадання волосся. У більшості випадків під час лікування основного захворювання волосся повертається, якщо немає рубців, як при деяких формах вовчака, плоского лишаю або фолікулярних розладів.
  • Дієта. Дієта з низьким вмістом білка або дієта з різким обмеженням калорій також може викликати тимчасове випадання волосся.
Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!