Цікаве
Скарлатина
Скарлатина (лат. scarlatina) - в основному хвороба шкільного та дошкільного віку, відноситься до гострих інфекційних захворювань.
Скарлатина - в основному хвороба шкільного та дошкільного віку, відноситься до гострих інфекційних захворювань.
Передача інфекції
Скарлатину викликає гемолітичний стрептокок. Мікроб знаходиться в носі та в горлі хворого.
Передається захворювання звичайним шляхом контакту здорової людини з хворим або носієм інфекції, під час розмови, сміху, кашлю, чхання тощо, а також предмети, їжу, білизну.
Захворювання може спричинити епідемію. Тому кожного хворого на скарлатину треба визначати в інфекційну лікарню.
Інкубація триває 2-7 днів, без жодних симптомів.
Інвазія – 12-36 годин. Хвороба починається раптово, із високої температури 38-40*C. У маленьких дітей починається блювання, біль у животі; Діти старшого віку скаржаться на гострі болі в горлі, ковтають насилу, головний біль, неспокійний стан іноді і марення.
Енантема (скарлатінозна ангіна) – характерна наступним: червоне горло, мигдалики збільшені та стають червоними, іноді покриваються гнійними відкладеннями у вигляді білих крапок; м'яке небо та язичок теж червоні та припухлі; мова з нальотом, з червоними краями та кінчиком; шийні лімфовузли збільшені та болючі при промацуванні.
У період розпалу хвороби починається висипання (скарлатинозної екзантеми), яка з'являється через 24-36 годин після початку захворювання, спочатку в зонах ліктьових складок, пахова область, бічні ділянки шиї та під пахвами.
Часто висип з'являється і на обличчі.
Поширюється висип на все тіло за 2-3 дні і залишається протягом 1-2 днів. Проходить висипка через 5-7 днів.
Як описувалося вище, енантема з'являється раніше за шкірне висипання і зберігається на мигдаликах, бічних поверхнях глотки, м'якому небі, а внутрішня сторона губ залишається яскраво червоною з гнійними відкладеннями. Почервоніння з кожним днем поширюється до центру мови, в кінці висипного періоду, язик очищається від товстого білуватого шару, що покриває його. До 5-го дня, мову ставати темно червоним, усеяний сосочками як малина. На 10 день мова стає глянсовою, має лакований вигляд, а на 12-15 день - набуває свого нормального вигляду.
Температура коливається в межах 39-40 * С протягом всього висипного періоду і починає знижуватися на 5 день. Буває, що температура може триматися і до 10 днів.
Після зникнення висипу починається лущення.
Ускладнення
- Відбувається у випадках не своєчасної постановки діагнозу.
- Отит має тенденцію до нагноєння.
- Ниркові ускладнення – нефрит.
- Скарлатинозний ревматизм.
Лікування скарлатини
Захворювання лікується в лікарні, протягом 7-10 днів з метою ізоляції та лікування. Призначають антибіотику терапію. У перші 10 днів захворювання строгий постільний режим.
Спостереження дільничного лікаря до 30 днів. Систематичний контроль аналізів сечі. Вважається, що настало одужання, коли через 21 день від початку захворювання-не виявлено гемолітичного стрептокока, аналізи сечі були нормальними, а при загальному обстеженні не було жодних патологічних змін.
Скарлатина (лат. scarlatina)- в основном болезнь школьного и дошкольного возраста, относится к острым инфекционным заболеваниям.
Скарлатина - в основном болезнь школьного и дошкольного возраста, относится к острым инфекционным заболеваниям.
Передача инфекции.
Скарлатину вызывает гемолитический стрептококк. Микроб находится в носу и в горле больного.
Передается заболевание обычным путем контакта здорового человека с больным или носителем инфекции, во время разговора, смеха, кашля , чихания и т.д, а также и предметы, пищу, белье.
Заболевание может вызывать эпидемию. Поэтому каждого больного скарлатиной надо определять в инфекционную больницу.
Инкубация длится 2-7 дней, без каких либо симптомов.
Инвазия – 12-36 часов. Болезнь начинается внезапно, с высокой температуры 38-40*C. У маленьких детей начинается рвота, боль в животе; дети более старшего возраста жалуются на острые боли в горле, глотают с трудом, головные боли, беспокойное состояние иногда и бред.
Энантема (скарлатинозная ангина) – характерна следующим: красное горло, миндалины увеличены и становятся красными, иногда покрываются гнойными отложениями в виде белых точек; мягкое небо и язычок тоже красные и припухшие; язык с налетом, с красными краями и кончиком; шейные лимфоузлы увеличены и болезненны при прощупывании.
В период разгара болезни начинается высыпание (скарлатинозной экзантемы), которая появляется через 24-36 часов после начала заболевания, сначала в зонах локтевых складок, паховая область, боковые участки шеи и под мышками.
Часто сыпь появляется и на лице.
Распространяется сыпь на все тело за 2-3 дня и остается в течении 1-2 дней. Проходит сыпь через 5-7 дней.
Как описывалось выше, энантема появляется раньше кожного высыпания и сохраняется на миндалинах, боковых поверхностях глотки, мягком небе, а внутренняя сторона губ остается ярко красной с гнойными отложениями. Краснота с каждым днем распространяется к центру языка, в конце высыпного периода, язык очищается от покрывающего его толстого белесоватого слоя. К 5 му дню, язик становиться темно красным, усеянный сосочками как малина. На 10 день язик становится глянцевый, имеет лакированный вид, а на 12-15 день- приобретает свoй нормальный вид.
Температура колеблется в пределах 39-40*С в течении всего высыпного периода и начинает снижаться на 5 день. Бывает, что температура может держатся и до 10ти дней.
После исчезновения сыпи начинается шелушение.
Осложнения
Происходит в случаях не своевременной постановки диагноза.
Отит - имеет тенденцию к нагноению.
Почечные осложнения - нефрит.
Скарлатинозный ревматизм.
Лечение скарлатины
Заболевание лечится в больнице, в течении 7-10 дней в целях изоляции и лечения . Назначают антибиотиков терапию. В первые 10 дней заболевания строгий постельный режим.
Наблюдение участкового врача до 30 дней. Систематический контроль анализов мочи. Считается что наступило выздоровление, когда спустя 21 день от начала заболевания- не обнаружено гемолитического стрептококка, анализы мочи были нормальными, а при общем обследовании не было никаких патологических изменений.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!