Цікаве
Що таке булімія? Поведінкові симптоми булімії. Діагностика, причини
Булімія - це психологічний розлад харчової поведінки, при якому спостерігаються епізоди переїдання (споживання великої кількості їжі за один прийом). Під час цих "заїдів" людина не може контролювати своє харчування. Після цього вона пробує невідповідні способи схуднути, наприклад:
- Блювоту
- Монодієти
- Клізми
- Надмірне вживання проносних і сечогінних засобів
- Компульсивні фізичні вправи
Булімія, яку також називають нервовою булімією, зазвичай виникає в пізньому дитинстві або в ранньому дорослому віці. Зазвичай людина таємно їсть. Потім відчуває огиду і сором.
Люди з булімією зазвичай важать в межах норми для їхнього віку та зросту. Але вони можуть боятися набирати вагу, хочуть схуднути і відчувати себе дуже незадоволеними своїм тілом.
Які причини та фактори ризику булімії?
Точної причини булімії не відомо. Але дослідження показують, що поєднання певних рис особистості, емоцій і моделей мислення, а також біологічних і екологічних факторів може бути відповідальним.
Цей розлад харчової поведінки може початися з незадоволення своїм тілом і надзвичайної стурбованості своїм розміром і формою. Зазвичай у людини низька самооцінка і страх набрати зайву вагу. Той факт, що булімія, як правило, зустрічається в сім’ях, також говорить про те, що можна успадкувати ризик захворювання.
Інші фактори ризику включають:
- Жіноча стать
- Депресія і тривожні розлади
- Розлади вживання психоактивних речовин
- Травматичні події
- Стрес
- Часті дієти
Які симптоми булімії?
У різних людей можуть бути різні симптоми булімії. Зазвичай людина помічає зміни як у своєму тілі, так і у своїй поведінці. На відміну від анорексії розладу харчової поведінки, людина з булімією може не сильно схуднути, тому може бути важче зрозуміти, що відбувається.
Фізичні симптоми булімії можуть включати:
- Проблеми з зубами
- Біль у горлі
- Опухлі залози на шиї та обличчі
- Печія, розлад травлення, здуття живота
- Нерегулярні місячні
- Слабкість, виснаження, налиті кров'ю очі
- Мозолі на суглобах або тильній стороні кистей від блювоти
- Часто набирає і втрачає вагу. Вага зазвичай знаходиться в межах норми, або мати зайву вагу.
- Запаморочення або непритомність
- Постійне відчуття холоду
- Проблеми зі сном
- Суха шкіра, сухі та ламкі нігті
Поведінкові симптоми булімії можуть включати:
- Безконтрольне харчування з подальшим очищенням. Людина робе це принаймні двічі на тиждень протягом 3 місяців, вже рахується булімієй.
- Збирання або крадіжка їжі
- Харчові ритуали, як-от вживання лише певної їжі, жування більше, ніж необхідно, або заборона дотику їжі
- Пропускати прийоми їжі або їсти лише невеликими порціями під час їжі
- Відчуття виходу з-під контролю
- Блювота або зловживання проносними, діуретиками, клізмами або іншими ліками, щоб спробувати схуднути
- Часте користування ванною після їжі
- Надмірні фізичні навантаження
- Заклопотаність вагою тіла. Ваші думки про вагу і форму тіла навіть визначають, як ви себе почуваєте в цілому.
- Депресія або перепади настрою
- Вживання великої кількості води або безкалорійних напоїв
- Часто використовується м’ята, жуйка або ополіскувач для рота
- Уникає друзів і занять, які подобалися
Якщо ви занадто загострюєтесь на вазі та розмірі та/або відчуваєте надмірний інтерес до їжі, зверніться до лікаря. Чим раніше почнете лікування, тим більше шансів на успішний результат.
Чи є у булімії ускладнення?
Ще одна причина негайного лікування — уникнути серйозних проблем, які може спричинити булімія. Вони включають:
- Ерозія зубної емалі внаслідок багаторазового впливу шлункової кислоти
- Каріесу ускладнення та змінена кольору зубів
- Чутливість зубів до гарячої або холодної їжі
- Інфекції ясен
- Набряк і біль у слинних залозах (від повторної блювоти)
- Болить і запалене горло
- Виразка шлунка
- Розриви шлунка або стравоходу
- Порушення ваших звичок до їжі
- Зневоднення. Це може призвести до дисбалансу деяких мінералів, які називаються електролітами, таких як кальцій і калій. Низький рівень калію або натрію може викликати потенційно небезпечні для життя проблеми з серцем або нирками. Ненормальний рівень електролітів і падіння рівня цукру в крові також можуть викликати судоми.
- Нерегулярне серцебиття
- Серцевий напад (у важких випадках)
- Низький статевий потяг
- Вищий ризик суїцидальної поведінки
- Самопошкодження, наприклад, порізатися
- Зловживання алкоголем або наркотиками
- Гастропарез, при якому шлунок занадто довго перетравлює їжу
Як діагностується булімія?
Діагностика булімії:
- Повний фізичний огляд
- аналізи крові та сечі
- ЕКГ, щоб побачити, чи є проблеми з серцем через булімію
- Психологічні іспити, який включає запитання про образ вашого тіла
Лікування булімії та домашні засоби
Для лікування булімії лікар враховує фізичні та психологічні потреби. Лікування може включати консультації та ліки. Часто в ньому бере участь команда медичних спеціалістів, спеціалістів із харчування та психічного здоров’я. Вони спробують допомогти людині відновити здоров’я та здоровий спосіб харчування.
Медикаментозне лікування
Ліки. Антидепресант флуоксетин (Прозак) схвалений FDA для лікування булімії. Іноді лікарі рекомендують інші антидепресанти або види ліків.
Госпіталізація. Це трапляється не часто. Але при серйозних випадках булімії можуть лікувати в лікарні протягом короткого часу. Більшість програм боротьби з розладами харчування пропонують амбулаторне лікування.
Психотерапія
- Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). У цьому типі терапії людина вивчає нормальні харчові звички та стеже за речами, які призводять до переїдання або очищення. Це виклик ірраціональним думкам і нездоровій поведінці, коли вони виникають.
- Сімейне лікування (FBT). Часто використовується у дітей та підлітків з булімією, він допомагає родині впоратися з хворобою та проблемами, які вона може викликати.
- Міжособистісна психотерапія (ІПТ). Це зосереджується на проблемах у стосунках з іншими людьми у житті. Те, як людина взаємодіє з іншими, може вплинути на її емоційний стан і психічне здоров’я.
Дієтична терапія
Мета – навчити правильно харчуватися. Людина працює з дієтологом, щоб навчитися розпізнавати сигнали свого тіла про голод і ситість. Вони допомагають стабілізувати вагу і отримати здоровіше ставлення до їжі.
Самолікування при булімії
Дотримуючись свого плану лікування та терапії, ви можете вжити заходів для догляду за собою:
- Подбайте про своє тіло. Включіть у свій раціон здорові продукти, щоб переконатися, що ви отримуєте необхідні поживні речовини.
- Спілкуйтеся з іншими. Підтримка друзів та родини може допомогти вам подолати шкідливі звички та почуватися краще. Група підтримки також може допомогти.
- Уникайте ваших тригерів. Не затримуйтеся над зображеннями в соціальних мережах людей із тілами, які для вас нереальні. Тримайтеся подалі від ваг і свого дзеркала. Якщо стрес або нудьга викликають переїдання, практикуйте використання більш здорових способів боротьби з ними.
Які перспективи для людей з булімією?
Булімію важко вилікувати. У багатьох людей спостерігається поліпшення, але у деяких час від часу може спостерігатися рецидив. Крім того, деякі люди, які вважаються «вилікованими», продовжують харчуватися не зовсім нормально протягом усього життя.
Але в цілому прогноз для людей з булімією більш позитивний, ніж для людей з анорексією, іншим розладом харчової поведінки.
Чи можна запобігти булімії?
Оскільки точно не відомо, чому люди хворіють на булімію, важко зрозуміти, як їй запобігти. Але є способи навчити дітей і підлітків здоровому ставленню та поведінці щодо їжі та образу тіла:
- Влаштовуйте регулярні сімейні обіди якомога частіше.
- Не говоріть з дітьми про вагу. Замість цього зосередьтесь на здорових звичках.
- Намагайтеся сприяти здоровому, реалістичному образу тіла у своїх дітей.
- Відмовтеся від модних дієт.
Після того, як булімія розвинулася, профілактика здебільшого зосереджується на тому, щоб не допустити її погіршення та завдати шкоди організму та самопочуттю людини. Це може бути важко, оскільки розлади харчової поведінки можуть тривати таємно протягом тривалого часу, перш ніж інші підозрюють, що відбувається, і втручаються.
Те ж саме стосується рецидивів під час одужання. Можливо, вам доведеться повернутися до лікаря, якщо симптоми булімії поновляться.
Дбаємо про Ваше здоров'я!
МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!