МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

  • Ви повинні знати
  •  UA  RU

Як стрес може викликати низький статевий потяг

Від турботи про гроші до дедлайнів на роботі — щоденний стрес може вплинути на ваш сексуальний потяг. А низьке лібідо може посилити стрес, викликаючи проблеми у стосунках або знижуючи впевненість у собі. Тому важливо покращити спосіб боротьби зі стресом, оскільки це також може покращити ваше сексуальне життя.

Як стрес впливає на сексуальний потяг

Коли ви стикаєтеся зі стресом, ваше тіло проходить низку змін, щоб підготувати вас до втечі або залишитися і боротися. Це відомо як відповідь «бийся або втечі». Як частина реакції на бій або втечу, ви можете відчути збільшення частоти серцевих скорочень, артеріального тиску та частоти дихання, тоді як неважливі функції, як-от статевий потяг, різко зменшуються.

Фізіологічні ефекти

Ця реакція також викликає викид гормонів, таких як кортизол і адреналін, які у високих рівнях можуть викликати зниження статевого потягу. Коли стрес є хронічним, організм використовує статеві гормони, щоб задовольнити підвищену потребу у вищому виробленні кортизолу, зменшуючи інтерес до сексу.

Психологічні ефекти

Крім фізіологічних наслідків стресу, є ще й психологічний аспект. Стрес може призвести до того, що у вас буде зайнятий, знесилений розум і відволікати вас від бажання сексу або присутності під час сексу. Це також може вплинути на ваш настрій, призвести до тривоги та депресії, обидва з яких можуть знизити лібідо.

Вибір способу життя

Неконтрольований стрес може призвести до шкідливих звичок, таких як куріння, вживання алкоголю та переїдання, а також до неправильного способу життя, як-от відсутність догляду за собою та фізичних вправ. Ці зміни можуть вплинути на ваше ставлення до себе та заважати здоровому сексуальному житті.

Якщо ваша реакція на стрес не змінена, це може сприяти стану, відомому як хронічний стрес, що вплине на ваше фізичне здоров’я багатьма способами, включаючи низьке лібідо.

Як стрес впливає на ваше здоров'я

Боротьба зі стресом і низьким статевим потягом

Звести до мінімуму стрес і підтримувати гарне сексуальне життя можливо, особливо якщо ви приділите час і зусилля. Ось кілька стратегій, які варто розглянути.

Практикуйте управління стресом

Якщо ви підозрюєте, що життєвий стрес гальмує ваше лібідо, одним із перших рішень, яке ви повинні розглянути, є загальне управління стресом. Якщо ви повернете свою реакцію на стрес, використовуючи ефективні методи релаксації, ви не відчуєте стільки гормональних порушень від хронічного стресу.

Спробуйте кілька перевірених стратегій боротьби з занепокоєнням або тривогою в інших сферах вашого життя, щоб вони не впливали на ваш статевий потяг. Деякі методи боротьби зі стресом, які слід розглянути, включають:

  • Ароматерапія
  • Дихальні вправи
  • Ведення журналу
  • Медитація
  • Прогресуюче розслаблення м'язів

Розмова з терапевтом, який спеціалізується на управлінні стресом, також може допомогти вам знайти методи подолання вашої індивідуальної ситуації.

Як зменшити вплив стресу на ваше життя

Перевірте свої стосунки

Коли ви маєте справу з низьким лібідо, важливо також звернути увагу на здоров’я ваших стосунків. Дослідження показують, що стрес у стосунках і конфлікти можуть бути більш сильним фактором низького лібідо, ніж інші види стресу. Це справедливо як для чоловіків, так і для жінок.

Оскільки задоволення партнера впливає на їх власне лібідо, відсутність інтересу з боку одного партнера може призвести до відсутності інтересу для обох партнерів.

Подолання труднощів у стосунках важливо з багатьох причин, і ваш сексуальний потяг є великим. Першим кроком має бути переконатися, що ви використовуєте методи спілкування, які є справедливими та підтримують ваші стосунки. Намагайтеся розглядати проблеми як виклики, з якими ви стикаєтесь разом, а не як «ворога». Спробуйте знайти стратегії, які підтримують потреби обох партнерів.

Якщо вам важко зробити це самостійно, терапевт або сімейний консультант може допомогти вам розвинути більш ефективні навички стосунків і вирішити деякі більш глибокі проблеми.

Як дізнатися, чи потрібна вам консультація щодо шлюбу

Вправи разом

Фізичні вправи — чудовий спосіб позбутися стресу та підвищити самооцінку, що, у свою чергу, може підвищити ваше лібідо. Якщо ви відчуваєте, що вам не вистачає часу наодинці зі своїм партнером, подумайте про заняття в парі.

Швидка спільна пробіжка або вечірня прогулянка можуть допомогти вам відчути себе більш пов’язаними, поки ви отримуєте ендорфіни. Якщо ваш партнер бажає спробувати йогу, спільні заняття можуть допомогти наповнити спальню новою енергією. Знайдіть книгу чи відео, спеціально присвячені йозі для партнерів.

Практикуйте самообслуговування

Важко відчувати себе добре під час сексу, якщо ти не почуваєш себе добре. Практика самообслуговування означає здорову дієту, фізичні вправи, хороший сон, практикування методів боротьби зі стресом, балування себе та насолоду від часу для саморефлексії.

Крім того, постарайтеся відмовитися від шкідливих звичок, таких як куріння та надмірне вживання алкоголю (що пригнічує сексуальний потяг). Знаходячи час на догляд за собою, ви знаходите час, щоб зміцнити впевненість і відчути себе сексуальним, енергійним і більш ніж гідним прихильності вашого партнера.

Як догляд за собою може знизити рівень стресу

Знайдіть час один для одного

Багато з нас виявляються більш зайнятими, ніж ми коли-небудь думали. Постійна зайнятість означає невеликий час простою, який може виснажити вашу енергію і зробити секс непривабливим.

Напружений графік також може означати зайнятість розуму, а якщо ви багато думаєте, вам буде важко розслабитися і «підняти настрій». Насичений графік може навіть створювати труднощі з пошуком часу для сексу або змусити його відчути себе ще однією роботою у вашому великому списку справ.

Якщо за вашим стресом і низьким лібідо стоїть напружений спосіб життя, ви можете подумати про створення плану інтимної близькості або сексуальних експериментів.

Хоча планування сексу може здатися не найромантичнішою ідеєю, ви можете проявити креативність і зробити його захоплюючим.

Почніть фліртувати вранці (вважайте це частиною вашої прелюдії) і зробіть все можливе, щоб зателефонувати вдень, щоб повідомити партнеру, що ви з нетерпінням чекаєте своїх планів, за допомогою швидкого повідомлення або телефонного дзвінка. Додавання трохи музики або ароматерапії також може допомогти задати тон для розслаблення та романтики.

Зосередьтеся на відчуттях, а не на сексі

Сила дотику є досить потужним засобом для зняття стресу і не обов’язково включає секс. Візьміться за руки, знайдіть час, щоб більше обійматися (коли ви когось обіймаєте, виділяється гормон окситоцин, що знищує стрес) або досліджуйте один одного за допомогою масажу партнера.

Дотик – це чудовий спосіб проявити прихильність до свого партнера без додаткового тиску з боку очікування сексу.

Зосередження на дотику, а не на сексі, може допомогти вам розслабитися і знайти задоволення та близькість, що може посилити ваше бажання близькості і, зрештою, сексу.

Як розмовляти зі своїм партнером

Говорячи зі своїм партнером про низьке лібідо, будьте особливо обережні, щоб не звинувачувати себе або свого партнера. Найкращий підхід – це той, який розглядає низьке лібідо як проблему, яку ви подолаєте разом.

Для цього знадобиться відкрите та чесне спілкування про можливі причини вашого стресу, а також про фізичні та емоційні симптоми низького лібідо.

Зверніть увагу на ці поради щодо здорової розмови:

  • Дайте своєму партнерові зрозуміти, що ви хочете поговорити про своє сексуальне життя, і встановіть час і нейтральне місце (тобто не вашу спальню), яке буде зручним для вас обох.
  • Не піднімайте цю тему після сексу або коли хтось із вас поспішає чи відволікається.
  • Подумайте про медитацію або дихальні вправи перед розмовою, щоб бути в спокійному стані. 
  • Будьте чесними та відкритими. Поділіться своїми очікуваннями, страхами, бажаннями та побоюваннями.
  • Дайте своєму партнеру можливість висловити свою сторону і використовуйте навички активного слухання, наприклад, повторіть те, що сказав ваш партнер. Зробіть все можливе, щоб підтвердити почуття свого партнера словами розуміння.
  • Переконайтеся, що ваша розмова була збалансованою, задаючи відкриті запитання по дорозі. Наприклад: "Що ти думаєш про все це?"
  • Знайте, коли перестати говорити. Якщо ваша розмова стає занадто гарячою, швидше за все, настав час завершити її. Це може бути ознакою того, що вам потрібен посередник, наприклад, консультант або сексотерапевт, щоб допомогти вам подолати це.

Як говорити про секс зі своїм партнером

Коли варто розглянути терапію

Спілкування є важливою частиною здорового сексуального життя, тому якщо вам і вашому партнеру важко обговорювати проблеми, пов’язані зі стресом і статевим потягом, терапія може бути хорошим вибором. Індивідуальна терапія також може бути хорошим варіантом, якщо будь-які негативні моделі мислення сприяють вашому стресу.

Індивідуальна терапія

Когнітивна терапія або когнітивно-поведінкова терапія стресу заснована на концепції, що не просто події в нашому житті викликають у нас стрес, а те, як ми думаємо про ці події. Ви будете працювати один на один з терапевтом, щоб дослідити, що стоїть за вашим стресом, а також визначити та досягти ваших цілей для кращого управління стресом, щоб він не заважав вашому сексуальному життю.

Парна терапія

У шлюбному консультуванні або парній терапії ви і ваш партнер будете працювати з терапевтом на спільних сесіях. Основними цілями спільної терапії є сприяти відкритому спілкуванню, розпізнаванню та розв’язанню конфліктів, зміцненню ваших стосунків і кращому розумінню один одного.

Секс-терапія

Секс-терапія - це спеціалізований тип бесіди, який фокусується на сексуальних питаннях. За допомогою секс-терапії, яка пропонується як на індивідуальних, так і на спільних сеансах партнера, ви можете навчитися чітко висловлювати свої занепокоєння та краще розуміти свої сексуальні потреби та потреби вашого партнера.

Міркування

Розглядаючи терапію як варіант, шукайте терапевта, який вам подобається, який спеціалізується на типі терапії, яку ви шукаєте. Когнітивний терапевт може запропонувати вам почати вести щоденник, щоб записувати емоції, які ви відчуваєте до, під час або після сексу, або відстежувати час, коли ви найбільше напружені, а також те, що відбувається  не працює, щоб допомогти вам розслабитися.

Сексотерапевт може дати вам домашнє завдання для пари, наприклад, рольові ігри або комунікативні вправи.

Інші причини

Якщо ви все ще відчуваєте низьке лібідо після того, як спробували змінити спосіб життя та попрацювали з терапевтом, щоб краще впоратися зі стресом, поговоріть із медичним працівником про можливу медичну причину втрати сексуального інтересу.

Основні медичні проблеми, які можуть вплинути на статевий потяг, включають:

  • Синдром хронічної втоми
  • Хронічний біль
  • Депресія
  • Цукровий діабет
  • Імпотенція
  • Фіброміалгія
  • Дисбаланс гормонів
  • Перименопауза і менопауза
  • Ревматоїдний артрит
  • Порушення сну
  • Захворювання щитовидної залози
  • Вагінальна сухість
  • Вагінізм

Розлади сексуального бажання

Якщо низьке лібідо та відсутність інтересу до сексу спричиняють значний дискомфорт і впливають на ваші стосунки чи самооцінку, і це не пов’язано з медичними чи іншими психіатричними причинами, вам можуть поставити діагноз гіпоактивний розлад сексуального бажання (HSDD).

У Посібнику з діагностики та статистики психічних розладів (DSM-5), який використовується фахівцями з психічного здоров’я для встановлення діагнозу, HSDD поділяється на дві категорії: жіночий сексуальний розлад/розлад збудження та розлад гіпоактивного сексуального бажання у чоловіків. Для діагностики будь-якого з розладів, симптоми повинні тривати щонайменше шість місяців і викликати значний дискомфорт.

Симптоми розладу жіночого сексуального інтересу/збудження:

  • Незацікавленість ініціювати секс
  • Мало сексуальних думок або фантазій
  • Втрата спонтанного статевого потягу
  • Нездатність реагувати на сексуальні сигнали
  • Неможливість підтримувати інтерес під час сексу

Симптоми розладу гіпоактивного сексуального бажання у чоловіків:

  • Дефіцит або відсутність бажання до сексуальної активності
  • Мало сексуальних думок або фантазій

Важливо пам’ятати, що коливання сексуального потягу є природним. Але якщо стрес негативно впливає на ваше сексуальне життя, не соромтеся довіритися своєму партнерові і звернутися за допомогою. Разом ви можете випробувати стратегії, щоб знизити рівень стресу та підвищити сексуальний потяг. Роблячи це, ви навіть можете зміцнити свої стосунки та покращити загальне здоров’я.

Hosting Ukraine

Дбаємо про Ваше здоров'я!

МЕДИЧНИЙ ПОРТАЛ!